18. 02. 2021 06:00 | BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

Zarába si koalícia na existenčný problém? Kollár môže svojím odchodom spustiť domino efekt

Varovný signál pre koalíciu je aj odchod europoslankyne Lucie Ďuriš Nicholsonovej.

Miroslav Kollár skladá poslanecký sľub
Miroslav Kollár skladá poslanecký sľub Foto: TASR/Michal Svítok

Po Nicholsonovej aj Kollár. Vládu pod vedením Igora Matoviča odmietajú naďalej podporovať doteraz dve výrazné koaličné tváre. Dokonca, aby neškodili súčasnému kabinetu svojimi vyjadreniami, odchádzajú aj zo svojich materských strán. Politológ hovorí, že pri nich dvoch sa to nemusí zastaviť.

Príbehy europoslankyne Lucie Ďuriš Nicholsonovej a poslanca Národnej rady a zároveň primátora Hlohovca Miroslava Kollára sa vyvíjali separátne od seba. Ani ich koniec v koalícii nijako nesúvisí a to, že sa tak rozhodli v týchto dňoch, je len obyčajná zhoda náhod.

Oboch k záverečnému rozhodnutiu v podstate primäl Igor Matovič a jeho riadenie štátu počas pandémie. Teraz nezávisle, či už priamo alebo nepriamo, tvrdia, že ak chce táto vláda prežiť, predseda vlády by mal svoju funkciu dať do rúk niekomu inému.

„Musí sa nájsť niekto, kto zakričí, že cisár je nahý a Matovič musí byť vymenený. Nevidím inú možnosť. To je tak do očí bijúce, že to nezvláda,“ uviedla europoslankyňa v rozhovore pre Denník N.

„V tej chvíli som si povedal, že napriek tomu, že som vládny poslanec, sa mi nedarí žiadnym spôsobom ovplyvniť, že premiér Igor Matovič začne pandémiu riešiť s ohľadom na odporúčania odborníkov a rozumne, nevidím dôvod, prečo byť tomuto spolupáchateľom,“ uviedol zasa v našom rozhovore Kollár.

Situácia v Za ľudí môže byť zlomová

Aj keď ide len o dve, síce výrazné tváre, za normálnych okolností by to vládou, ktorá disponuje ústavnou väčšinou, nemalo zatriasť. Lenže kritických hlasov pribúda a je celkom možné, že hlavne Kollár spustil pomyslenú prvú kocku z domina.

„Nemyslím si, že to bude hneď lavína. Avšak je vcelku reálne, že v blízkom období vláda nemusí mať ústavnú väčšinu - OľaNO už dnes suspendovalo poslanca Čepčeka. V hre je ešte niekoľko ďalších poslancov Za ľudí - Valášek, Benčík, Hattas - ktorí majú podobné postoje ku krokom vlády a vyjadreniam premiéra, aké mal pred svojím odchodom Miroslav Kollár,“ uviedol politológ Jozef Lenč.

Bližšie k realite priblížil domienku politológa jeden zo spomínaných poslancov, a to Tomáš Valášek.

„Keď hovorím o hranici, nehovorím o zákone. Hovorím o nejakom vnútornom kompase, ktorý nám povie, že áno, ešte stále presadzujeme veľa dobrého... Ja cítim, že Miro prišiel za tú hranicu, že to, čo po nás zostáva už nie je hodné toho dobrého, čo sa darí v koalícii robiť. Viacero z nás je veľmi blízko k tejto hranici," povedal v denníku SME koaličný poslanec za stranu Za ľudí.

A aj z tohto pohľadu môže byť situácia v Za ľudí zlomová. Vnútorné problémy sú v strane už od letného snemu strany, kedy po Andrejovi Kiskovi prebrala stranu Veronika Remišová, ktorá v priamom súboji zdola Kollára. Predsedníčka má síce v rámci celej strany silnejšie postavenie, ale v rámci poslaneckého klubu je v menšine. Tento rozpor dokazujú aj aktuálne vyjadrenia predstaviteľov strany k odchodu svojho kolegu.

„K tomuto kroku smeroval odkedy prehral voľby predsedu strany. Strana Za ľudí v koalícii aj v parlamente bráni a bude brániť hodnoty, na ktorých nám obom záleží. Strana Za ľudí má stále rovnaké hodnoty a program, ktorý presadzuje a Miroslav Kollár mal tento mandát od našich voličov, ktorých sklamal," uviedla Remišová.

TIP: Matovičov strmhlavý pád. Ani Danko tak rýchlo neklesal, tvrdí odborník

Juraj Šeliga, ktorý má bližšie ku Kollárovi, takéto stanovisko odmieta.

„Svoje dôvody pomenoval zrozumiteľne, preto odmietam obraz, že odchádza, pretože prehral súboj o predsedu strany. Nie je to pravda." V podobnom duchu sa vyjadrila napríklad šéfka poslaneckého klubu Za ľudí Jana Žitňanská a poslanec Ján Benčík.

Teda aj z hore uvedeného vyplýva, že Remišová si nemôže byť istá lojalitou niektorých svojich poslancov.

Niektorí odchod Kollára považujú za mementum, iní za zbabelý útek

Ako pri odchode Nicholsonovej, tak aj pri odchode Kollára sa zo strany ich priaznivcov ozývajú hlasy, aby to koalícia brala ako varovný signál a čas prehodnotiť svoje fungovanie.

„Odchod Miroslava Kollára vnímam ako memento a šancu na vnútornú reflexiu koalície na štýl vládnutia,“ uviedol napríklad Šeliga.

Dve koaličné strany, naopak, problém v jeho odchode nevidia. A skôr celú situácia bagatelizujú.

„Keďže pán poslanec Miroslav Kollár ako jediný ani nepodpísal koaličnú zmluvu, ťažko hovoriť o tom, či bol niekedy koaličným poslancom. Neviem, či odišiel odniekiaľ, kde možno ani nikdy nebol. Každopádne, nech si občania urobia vlastný názor na osobu, ktorá uteká z boja. A ktovie, možno sa pán poslanec dlhodobo tešil na spoluprácu s pánom Ficom,“ uviedol predseda Sme rodina Boris Kollár.

TIP: Koalíciu ničia neustále spory. Vo vláde sedia najväčší amatéri od Novembra '89, tvrdí politológ

Odchod Kollára neprekvapilo ani hnutie OĽaNO, keďže sa vraj už dlhodobo správal ako opozičný poslanec. „Dnes nie je čas na úteky, ale na odvahu prijímať aj nepopulárne rozhodnutia,“ skonštatovalo hnutie. Všetky reakcie nájdetu TU.

Faktom však je, že koalícia má v parlamente aj ďalšie problémy okrem straty Miroslava Kollára. Napríklad dvaja poslanci za Sme rodina, Patrik Linhart a Ľuboš Krajčír, vypovedali slušnosť a nechcú podporiť ďalšie predĺženie núdzového stavu. Alebo Richard Vašečka z klubu OĽaNO chce odvolať svoju koaličnú kolegyňu z SaS Janu Bittó Cigánikovú z postu šéfky zdravotníckeho výboru. A týchto malých „prekáračiek“ je medzi koaličnými poslancami mnoho.

„V prípade, ak by za Miroslavom Kollárom nasledovali ďalší poslanci, ak by sa vyostrili vnútro koaličné spory, resp. by sa zosilnila kritika z vnútra vládnej koalície, bol by najvyšší čas na radikálnu zmenu v koalícii. Kým to budú len dvaja politici a de facto len jeden z Matovičovej deväťdesiatpäťky, tak si myslím, že sa nad tým zamýšľať nebudú,“ uzavrel Lenč.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?