24. 02. 2021 06:00 | BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

ANKETA: Dali by ste sa zaočkovať neregistrovanou vakcínou Sputnik V? Tu sú odpovede politikov

Oslovili sme politikov zo všetkých poslaneckých klubov aj viacerých nezaradených poslancov.

Anketa.
Anketa.

Ruská vakcína Sputnik V vyvolala na politickej scéne poriadnu búrku. Hlavne v koalícii sa sporia, za akých podmienok by sme ju mali nakúpiť, prípadne poskytnúť občanom. Spor je v tom, že strany Za ľudí a SaS chcú, aby ju najprv preverila Európska lieková agentúra (EMA), na druhej strane predseda vlády Igor Matovič žiada o okamžitý nákup bez posúdenia EMA a na výnimku ministra zdravotníctva Mareka Krajčího. V takom prípade by bola poskytnutá len ľuďom, ktorí by o ňu mali záujem.

S touto témou sme sa obrátili aj na poslancov Národnej rady a konkrétne sme zisťovali, či by sa dali zaočkovať vakcínou Sputnik V aj bez registrácie od EMA. Otázka znela: Dali by ste sa zaočkovať Sputnikom V, aj keby bol len na výnimku ministra Krajčího a bez schválenia EMA a ŠÚKL? Ak áno/nie, prečo?

OĽaNO

Mária Šofranko

Ruská vakcína Sputnik V je momentálne schválená na núdzové použitie v 29 krajinách sveta, ale len v jednom európskom štáte - v Maďarsku.

Poniektorí lekári a odborníci z oblasti vedy povedali, že za určitých okolností by si dokázali predstaviť použitie tejto vakcíny aj pred schválením Európskou liekovou agentúrou. Určite by to bola pomoc pri boji s touto pandémiou. Ďalšou možnosťou by bolo zaobstarať túto vakcínu a mať ju v skladoch, aby hneď po schválení Európskou liekovou agentúrou bolo možné začať ňou vakcinovať.

Ja osobne by som sa nechala zaočkovať vakcínou Sputnik V, keďže mám skúsenosti s inými ruskými liekmi - masťami, ktoré mi veľmi pomohli.

Andrej Stančík

Nemám problém so žiadnou vakcínou, bez ohľadu na jej pôvod. Samozrejme, mám najväčšiu dôveru k vakcínam, ktoré prešli registráciou cez Európsku liekovú agentúru, teda boli posúdené nezávislými odborníkmi. V prípade Sputniku však o túto registráciu v tomto momente nebolo ani požiadané. Ak by bola možnosť zaočkovať sa ňou na výnimku teraz, nemal by som problém túto možnosť využiť, no až po konzultácii s odborníkmi. Je to predsa len nový typ vakcíny. Zatiaľ sa ňou zaočkovali stovky tisíc ľudí po celom svete, takže nejaké zásadné problémy neočakávam, no predsa len by som sa chcel poradiť s povolanými.

Hlas-SD

Peter Pellegrini

Keď by prišiel rad na to, že prijmem rozhodnutie dať sa očkovať, tak áno. (Odpovedal v relácii Na telo.)

Richard Raši

Odborníci tvrdia, že očkovanie je jediným definitívnym riešením boja s koronavírusom. Ja na základe svojho veku a zamestnania prídem pravdepodobne na rad na očkovanie asi až koncom roka (pri súčasnej rýchlosti očkovania a nedostatku vakcín na Slovensku). Preto keby došla vakcína ihneď, t. j. v najbližších dňoch, zaočkovať by som sa dal. Pokiaľ však má dôjsť v priebehu niekoľkých mesiacov, určite preferujem očkovanie registrovanou vakcínou.

SaS

Ondrej Dostál

Nie. Mali by sme dôverovať odborníkom a vecne príslušným odborným inštitúciám. Očkovanie považujem za dôležité. Keď na mňa príde rad, dám sa zaočkovať akoukoľvek vakcínou, ktorá prejde riadnym registračným procesom na úrovni Európskej liekovej agentúry (EMA). Slovensko by sa v otázke vakcíny Sputnik V nemalo vydať v stopách maďarského premiéra Viktora Orbána, ale malo by postupovať spoločne s ostatnými krajinami Európskej únie podľa štandardných a overených pravidiel, ktoré platia pre všetky vakcíny bez rozdielu. A to znamená registráciu prostredníctvom EMA.

Marián Viskupič

Vakcinácia je proces, ktorý je všade vo svete veľmi závislý od dôvery populácie. Táto dôvera je veľmi krehká, a preto treba byť pri všetkých rozhodnutiach veľmi opatrný. Ideálne riešenie je Sputnik používať až po jeho schválení Európskou liekovou agentúrou. Minister zdravotníctva má možnosť povoliť aj použitie neregistrovaného lieku a vo veľa prípadoch je to správne a pomáhajúce riešenie. V tomto konkrétnom prípade, navyše pri avizovanom rozsahu dvoch miliónov dávok, to však nepovažujem za dobré riešenie. Pred schválením EMA by som sa Sputnikom nezaočkoval. Navyše som presvedčený, že výrobné kapacity schválených vakcín pôjdu strmo hore a v krátkom čase bude vakcín dosť pre všetkých, ktorí sa chcú dať vakcinovať.

Smer-SD

Richard Takáč

O očkovaní ako-takom zatiaľ neuvažujem, keďže nie som ani v kritickej infraštruktúre. Robím všetko pre podporu imunity - od športu, stravu, vitamíny a zdravý životný štýl všeobecne. So Sputnikom nemám problém. Každý, kto by ním v spomínanom prípade bol zaočkovaný, musí mať tieto informácie. O očkovaní by sa však ľudia mali radiť s lekármi a nie politikmi.

Oslovili sme aj Roberta Fica a Ľuboša Blahu, no na našu otázku nezareagovali. Obaja sa však už viackrát vyjadrili, že sa vôbec nedajú zaočkovať.

Za ľudí

Ján Benčík

Určite nie, pretože nemienim hazardovať so svojím zdravím v takej vážnej veci, akou je vakcinácia proti pandemickému ochoreniu neregistrovanou a patričnou inštitúciou Európskej únie (EMA) neschválenou vakcínou.

Marek Hattas

Nedal by som sa zaočkovať vakcínou Sputnik V bez toho, aby bola schválená európskymi alebo národnými autoritami, príslušnými na rozhodnutie o bezpečnosti podávania vakcíny alebo iných liečiv. Dôvodom je práve rozhodnutie alebo odobrenie takýchto liečiv európskymi alebo národnými autoritami, ktoré zaručuje bezpečnosť a nezávadnosť podávaných liečiv.

Odídenci z ĽSNS

Milan Mazurek

Rešpektujem slobodnú voľbu každého, kto sa chce dať zaočkovať a je presvedčený o výhodách takéhoto konania. Očkovanie však musí byť dobrovoľné. Osobne sa nedám zaočkovať žiadnou vakcínou, necítim sa byť ohrozený daným ochorením a na svojej imunite tvrdo pracujem športom a zdravým životným štýlom. Zároveň neverím žiadnej z vakcín, vzhľadom na krátky priebeh klinických štúdií a nepreskúmané možné dlhotrvajúce účinky.

Sme rodina a ĽSNS

Oslovili sme aj viacerých poslancov za stranu Sme rodina a ĽSNS. Ani jeden sa k otázke nevyjadril.

Z mediálnych výstupov však vyplýva, že vrcholní predstavitelia Sme rodina podporujú okamžitý nákup ruskej vakcíny. Zaočkovať by sa dal predseda hnutia Boris Kollár (nešpecifikoval, ktorou vakcínou), minister práce Milan Krajniak tak už z titulu svojej funkcie urobil. Vrcholní predstavitelia ĽSNS sú zasa dlhodobo apriori proti očkovaniu.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?