23. 02. 2021 14:57 | BRATISLAVA/Katarína Kiššová

Pandémiu podľa Matoviča riadia odborníci. Pozreli sme sa na fakty

Minister zdravotníctva Krajčí neraz stál na strane odborníkov. Veľa jeho návrhov nakoniec neprešlo vládou.

Predseda vlády Igor Matovič.
Predseda vlády Igor Matovič. Foto: TASR

Premiér Igor Matovič vyhlásil, že situácia na Slovensku sa nezlepšuje aj napriek tomu, že vyše dvoch mesiacov vláda počúva odborníkov a riadi sa ich odporúčaniami.

Spolu s vianočnými opatreniami platí lockdown už 66 dní a podľa Matoviča je vhodný čas na vyhodnotenie jeho účinnosti. Dodal, že lockdown aj COVID automat, ktorý funguje dva týždne, boli nápady odborníkov a vedcov, no ukazuje sa, že nefungujú. Počet hospitalizovaných stále neklesá. Aktuálne máme v nemocniciach 4017 pacientov s potvrdeným koronavírusom alebo s podozrením naň.

„Od polovičky decembra som sa rozhodol, tak dobre, odteraz to bude na odborníkoch. Odteraz to bude na vedcoch. Keď vedci navrhujú, aby sme prijali lockdown, tak sme lockdown prijali. Keď vedci následne trvali, aby sme prijali tvrdší lockdown, tak som presadil skorší termín a prijali sme tvrdší lockdown. Napriek tomu to nezabralo,“ vyhlásil premiér na tlačovej konferencii, na ktorej zároveň ohlásil, že odborníkov a vedcov pozval na Úrad vlády diskutovať, ako ďalej bojovať s pandémiou.

Pozreli sme sa, čo tvrdili a navrhovali odborníci od polovice decembra a či sa vláda naozaj riadila ich odporúčaniami.

Matovič chcel tri kolá plošného testovania pred Vianocami

Pre lepšie pochopenie si najprv vysvetlime, ako sme sa dostali do zlej pandemickej situácie v decembri. Po prvom celoplošnom testovaní začiatkom novembra sa situácia stabilizovala a klesal počet nových infikovaných aj hospitalizovaných. Minister zdravotníctva Marek Krajčí dokonca vyhlásil, že o Slovensku bude hovoriť celý svet.

„Keď som včera sedel s analytikmi, ja som žasol. To, čo sa stalo s krivkou, je neuveriteľné. Je to prekvapujúci výsledok a pôjde do celého sveta. Viaceré krajiny sa ho budú snažiť implikovať,“ povedal Krajčí 12. novembra, keď ukazoval efekt plošného testovania. Dokonca dúfal, že na Vianoce už nebudeme potrebovať tvrdé opatrenia.

Karta sa obrátila zhruba o dva až štyri týždne, keď začali opäť stúpať počty infikovaných a následne aj hospitalizovaných. Dňa 23. novembra premiér Matovič informoval, že proti zhoršujúcej sa situácii znova nasadíme plošné testovanie. Do Vianoc chcel zorganizovať tri kolá a použiť osem miliónov antigénových testov.

Aká bola reakcia vedcov? Konzílium odborníkov 25. novembra vydalo vyhlásenie, v ktorom neodporúčali ďalšie kolá celoplošného testovania: „Odčerpá to energiu už aj tak vyčerpaným zdravotníkom,“ povedali s tým, že antigénové testovanie by sa malo využívať cielene v ohniskách či vo veľkých podnikoch. Premiér Matovič nakoniec ustúpil a predvianočné testovanie nebolo. Tvrdil však, že pre to, že minister hospodárstva Richard Sulík nenakúpil testy.

Odborníci volali po lockdowne už koncom novembra

Ak boli odborníci proti testovaniu, čo teda navrhovali? Matematik Richard Kollár 26. novembra pre TV Markíza povedal, že bez lockdownu počet pozitívnych neznížime. O pár dní neskôr sa k tomuto názoru pridali aj analytik Ivan Bošňák a epidemiologička Alexandra Bražinová. Podľa Bošňáka žiadna krajina nevymyslela iný spôsob boja s nákazou ako lockdown.

Minister Krajčí 4. decembra vyhlásil, že okresom Myjava, Prievidza, Levice, Veľký Krtíš a Považská Bystrica hrozí taký tvrdý lockdown, aký sme tu ešte nemali. Opieral sa o názory Pandemickej komisie, podľa ktorej by mali byť dané okresy aj plošne pretestované. Ani k lockdownu, ani k testovaniu nakoniec nedošlo. Pred Vianocami zorganizoval plošné testovanie jedine Trenčín, kde sa medzičasom zhoršila situácia. Testovanie však bolo iniciatívou primátora Richarda Rybníčka. Prísnejšie opatrenia prijala aj regionálna hygienička, ktorá napríklad zatvorila kostoly a zakázala podávanie alkoholu v celom Trenčianskom regióne.

Celoplošný ani regionálny lockdown však ešte stále nemal konkrétnu podobu. Volali po ňom už aj odborníci z iniciatívy Veda pomáha. Vyhlásili, že jediná cesta je lockdown a cielené testovanie. Tento odkaz poslali vláde 7. decembra. Minister Krajčí reagoval, že súhlasí, ale ešte nevie, či bude lockdown pred alebo po Vianociach. Zároveň dodal, že podoba lockdownu bude závisieť od dohody vlády, čím jednoznačne povedal, že vláda rozhoduje o zavedení lockdownu a jeho presných pravidiel.

V ten deň epidemiologička Bražinová pre tvnoviny.sk uviedla: „Ak sa v najbližších dňoch neprijmú opatrenia na razantné zníženie mobility a zhromažďovania ľudí, tak sa situácia bude naďalej zhoršovať. Budú pribúdať hospitalizácie, kolabovať nemocnice a pribúdať úmrtia. Ak k tomu nechceme dospieť, je žiaduce čo najskôr prijať opatrenia podobné, aké boli pred Veľkou nocou.“ Epidemiológ Martin Pavelka súhlasil, že na Vianoce by sme sa nemali stretávať s rodinou, no ako jedno z riešení videl aj spomínané plošné testovanie.

Vláda nakoniec rozhodla o nových opatreniach 9. decembra, no odborníci ich označili za nedostatočné.

Slabý vianočný lockdown

Obchody sa mali zatvoriť až od 21. decembra a cestovanie medzi okresmi ostalo povolené. Mobilitu sa tak nepodarilo znížiť. Analytik Martin Smatana daný plán považoval za nedostatočný: „Zatvorenie terás či sprísnenie prevádzky hotelov vlekov a lanoviek nám so súčasným extrémnym rastom nespraví takmer nič. Zatvorenie obchodov tri dni pred Vianocami posunie nákupnú horúčku len o pár dní skôr a školy by boli zavreté na sviatky tak či onak. Kostoly? Otvorené. Mobilita? Nezmenená. Plán zastaviť rekordný rast? Žiadny. Regionálne riešenie? Nežartuj. Nejaký plán po sviatkoch? Uvidíme. Očakávaný výsledok? Nikto nevie,“ komentoval Smatana.

Vedec Pavol Čekan na opatrenia dokonca povedal, že je na čase, aby pandémiu prevzali do rúk krízoví manažéri a odborníci, inak dopadneme zle.

Opatrenia sa nepozdávali ani infektológovi Petrovi Sabakovi: „Súčasné opatrenia nie sú veľmi prísne. Treba sa zamyslieť, či sú dostatočné. To ukáže len čas. V konečnom dôsledku to všetko závisí len od ľudí. Je len na nich, či budú chcieť kooperovať a dávať pozor na seba a svojich blízkych,“ hovoril Sabaka. Nepáčilo sa mu, že sa nepodarilo zakázať cestovanie za rodinou.

O dva dni neskôr, 11. decembra, už Krajčí oznamoval, že Pandemická komisia navrhuje prísnejší lockdown. Krajčí ho bližšie predstavil aj pre TV Markíza. Uviedol, že chce také pravidlá, aké boli pred novembrovým celoplošným testovaním, teda úplný zákaz vychádzania len s pár výnimkami. Zároveň dodal, že takéto opatrenia treba zaviesť čím skôr. Pandemická komisia navrhovala, aby tento zákaz vychádzania platil do 10. januára, aby sa zabránilo cestovaniu ľudí za rodinou počas vianočných sviatkov. Krajčí dodal, že je na rozhodnutí vlády, kedy tvrdý lockdown zavedie. 

Kabinet nakoniec rozhodol o zákaze vychádzania od 19. decembra. Samotný Krajčí bol sklamaný, pretože veril, že budú prijaté prísnejšie opatrenia.

Premiér Matovič argumentoval, že stačí len dodržiavať opatrenia a situácia bude lepšia. Stále boli povolené napríklad aj lyžovačky, hotely a cestovanie medzi okresmi.

Zhruba od tohto dátumu Matovič vníma zmenu v riadení pandémie. Podľa jeho slov v polovici decembra začal počúvať odborníkov, čoho výsledkom bolo, že vláda prijala pred Vianocami lockdown. Avšak ako sme poukázali vyššie, mnohí vedci skritizovali vianočné opatrenia a považovali ich za nedostatočné. Varovali, že pri stave, v akom sa Slovensko nachádzalo, nemusia pomôcť.

Ich predpovede sa potvrdili. Situácia sa stále zhoršovala, no 22. decembra Úrad verejného zdravotníctva prišiel s prekvapujúcou vyhláškou. Infikovaným za istých podmienok povolil ísť do obchodu, na pohreb a nariadil ľuďom, aby sami oznámili svojim blízkym kontaktom, ak boli pozitívne testovaní. Regionálni hygienici už nemuseli vyhľadávať kontakty, pretože nakazených už bolo veľmi vysoké číslo.

Ešte pred Silvestrom konzílium odborníkov varovalo, že ak sa okamžite neprijmú tvrdšie opatrenia, nemocnice budú v januári kolabovať.

Dňa 29. decembra upozorňovali, že epidemiologická situácia na Slovensku je mimoriadne vážna a pri súčasnom trende môže byť k 11. januáru v nemocniciach až 4 500 pacientov s ochorením COVID-19, čo ďaleko prevyšuje kapacitu slovenských nemocníc. Dňa 28. decembra chorobe podľahlo 108 obetí.

Krajčí nakoniec navrhol vláde, aby sprísnený lockdown začal platiť od 4. januára, no prijatý bol o čosi skôr, 1. januára. Opatrenia z tohto dátumu platia dodnes. Posledné dva týždne platí aj COVID automat.

Prosby odborníkov o zavedenie tvrdého lockdownu boli tak nakoniec vypočuté po viac ako mesiaci. Za ten čas sa situácia tak zhoršila, že v nitrianskej nemocnici zomreli traja lekári a museli objednať chladiaci príves, pretože nemali miesto na odkladanie mŕtvych.

Celoplošný januárový skríning chcel už len Matovič

Počúvanie odborníkov dlho netrvalo. V polovici januára prišiel premiér Matovič opäť s témou plošného testovania, ktoré nazval skríning. Problém s ním mali aj koaliční partneri zo SaS, Za ľudí aj Sme rodina. Nakoniec sa koalícia dohodla, že ide o posledné plošné testovanie celého Slovenska a následne sa pristúpi ku COVID automatu.

Hoci premiér Matovič hovorí, že dva mesiace počúva odborníkov, nie je pravda, že by všetci súhlasili s plošným skríningom. Ozývali sa hlasy, že testovanie treba realizovať len v ohniskách a vzhľadom na britský variant koronavírusu môže byť dlhé státie v radoch ešte rizikovejšou aktivitou.

Matovič si nakoniec skríning presadil a samosprávy ho zorganizovali. Nasledujúci víkend sa konalo druhé kolo v 36 okresoch.

Lekár Peter Visolajský napríklad odporúčal, aby sa namiesto skríningu pokračovalo v tvrdom lockdowne, ale aby bol vynucovaný a opatrenia kontrolované. Dodal, že disciplínu treba kontrolovať políciou a vojskom tak, ako to vidíme v iných krajinách. Minister vnútra Roman Mikulec je presvedčený, že polícia robí všetko, čo môže.

Nakoniec sa počas poslednej tlačovej konferencie venoval Matovič aj COVID automatu, o ktorom hovoril ako o diele odborníkov.

Je teda pravda, že vláda prijala systém, ktorý navrhli odborníci, no už pred jeho zavedením varovali, že vzhľadom na britský variant koronavírusu, ktorý je infekčnejší, by bolo vhodné automat sprísniť. Proti nebol ani Krajčí, no dodnes sa tak neudialo. COVID automat upravili v súvislosti so školami, ktoré otvorili vo všetkých stupňoch varovania okrem čiernych okresov.

Podľa Matoviča posledných deväť týždňov riadili pandémiu na Slovensku odborníci a vedci. V utorok 23. februára s nimi rokuje na Úrade vlády o ďalšom vývoji epidémie a prípadných opatreniach. Niektorí z pozvaných odborníkov navštívili aj prezidentku Zuzanu Čaputovú 16. februára. Na stretnutí zhrnuli, prečo sa nám situáciu nepodarilo dostať pod kontrolu a prečo nezaberá ani tvrdý lockdown.

Potrebujeme podľa nich viac testovať PCR testami, dôsledne vyhľadávať kontakty infikovaných, nerobiť plošné testovanie, ktoré zvyšuje mobilitu ľudí, aktualizovať COVID automat, sekvenovať pozitívne vzorky a lepšie odhaľovať prítomnosť iných variantov koronavírusu a zlepšiť prehľadnosť a dostupnosť dát.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?