26. 02. 2021 06:00 | BRATISLAVA/Katarína Kiššová

Má nádor na ďasne, no chemoterapia už nezaberá. Liečba, ktorá by jej mohla pomôcť, je veľmi drahá

Na tvári má dieru, z ktorej jej vyteká krv s hnisom. Nepočuje dobre na ľavé ucho a má problémy aj s jedením.

Pani Marta s manželom.
Pani Marta s manželom. Foto: Archív M.Š.

Marta Spendlová má 68 rokov a od roku 2013 má zhubný nádor na hornom ďasne. Nielenže bojuje s bolesťami, ale o finančnú pomoc musí ešte prosiť cudzích ľudí. Chemoterapia jej nezaberá, a tak jej onkologička predpísala imunologickú liečbu. Problém je, že poisťovňa jej zatiaľ schválila len päť dávok a liečba je veľmi drahá. Poisťovňa sľubuje, že keď bude liečba úspešná, schvália jej ďalšie dávky.

Pomáha jej manžel, ktorý má sám zdravotné problémy. Zo starobných dôchodkov si Martinu liečbu rakoviny nemôžu dovoliť.

V tvári má dieru, nepočuje na jedno ucho a vyteká jej hnis s krvou

Marta hovorí, že sa snaží žiť čo najviac ako zdravý človek. Keď vládze, tak upratuje a varí, no na nákupy musí chodiť manžel. Keďže máva závraty, bojí sa, že by na ulici spadla. Každé ráno musí začať pohárom teplej vody a liekom proti bolesti žalúdka a probiotikom. Potom si musí vyčistiť ranu na líci.

V roku 2017 jej nádor prvýkrát operovali a hoci ju ubezpečili, že už v ústach nemá žiadny rakovinový útvar, netrvalo dlho a začal jej rásť ďalší nádor. Po operácii jej ostal v ústach otvor s rozmermi 4x4 centimetre, ústa jej ostali spojené s nosom, má zlú artikuláciu a ťažkosti s jedením. Po tom, čo jej objavili ďalší nádor, lekári už neodporúčali operáciu, ale chemoterapiu.

Nádor sa jej neskôr rozšíril priamo do úst. Po chemoterapii nasledovala rádioterapia, po nej zasa chemoterapia, biologická liečba, biopsia nádoru a zasa chemoterapia.

Po poslednej chemoterapii sa jej zapálil a napuchol ľavý kĺb, ktorý spája čeľusť s ostatnou tvárou. Bolelo to a z vonkajšej strany líca sa jej vytvorila rana, odkiaľ jej vyteká hnis s krvou. Okrem toho jej nádor zničil aj sluch. Nepočuje na ľavé ucho.

Možnosti chemoterapie sa vyčerpali a onkologička jej navrhla imunologickú liečbu. Poisťovňu Dôvera požiadala o preplatenie lieku Keytruda s účinnou látkou pembrolizumab. Cena za 100 mg je 2 247,02 eura a v jednej dávke sa pacientovi podáva 200 mg. Jedna dávka teda stojí 4 494,04 eura. Lekárka požiadala poisťovňu o 20 dávok za takmer 90-tisíc eur. V žiadosti lekárka uviedla, že liek môže výrazne pacientke pomôcť.

„Liečba imunoterapiou sa javí ako jediná zmysluplná možnosť pre pacientku snažiacu sa bojovať s rakovinou s PS 0. Imunoterapia je schválená v liečbe nádorov hlavy a krku nielen vo vyšších líniách liečby, dostala sa aj na pozíciu l. línie paliatívnej liečby, čo jednoznačne potvrdzuje jej efektivitu v rámci tohto ochorenia. Je schválená FDA (americká Správa potravín a liečiv, pozn. red.) aj EMA (Európska lieková agentúra, pozn. red.),“ uvádza lekárka v žiadosti.

Poisťovňa zamietla žiadosť s vysvetlením, že „v súčasnosti zdravotná poisťovňa túto indikáciu lieku nehradí z prostriedkov verejného zdravotného poistenia vzhľadom na to, že nie je súčasťou kritérií indikačného obmedzenia pre úhradu tohto lieku“.

„Keď som sa lekárky opýtala, aké mám vyhliadky do budúcnosti bez imunologickej liečby, tak mi veľmi otvorene povedala, že môžem žiť niekoľko mesiacov alebo aj rokov. Je to individuálne. Má pacientov, ktorí roky chodia s takýmito ranami na chemoterapie, lebo pri podávaní chemoterapie sa rana nezahojí. Môže sa stať aj to, že mi nádor zasiahne niekde v hlave veľkú tepnu, rozožerie jej stenu a vykrvácam,“ hovorí Marta.

Po odvolaní jej schválili päť dávok

Lekárka sa voči rozhodnutiu poisťovne odvolala. Po odvolaní sme poisťovňu Dôvera oslovili aj my. Pýtali sme sa, prečo pacientke nepreplatia liečbu, ktorú navrhuje onkologička, podľa ktorej by mala liečba priaznivý vplyv na ďalší vývoj ochorenia.

Ešte pred odpoveďou od poisťovne nám napísala dcéra pani Marty email, že poisťovňa nakoniec schválila päť dávok lieku Keytruda. Dcéra Martina je presvedčená, že sa to podarilo aj vďaka mediálnu tlaku na poisťovňu. Veľmi sa teší, že jej mama dostala nádej na vyliečenie. Na druhej strane sa ale hnevá, že liečbu poisťovňa neschválila hneď po prvej žiadosti. Ak by tak urobila, mohla mať pani Marta za sebou už niekoľko cyklov liečby a podľa Martiny sa jej už nádor mohol zmenšiť.

Zatiaľ má za sebou prvú dávku. Hovorí, že ešte necíti pozitívne zmeny a lekárka ju upozornila, že zo začiatku jej nádor aj narastie. Vedľajším účinkom lieku môžu byť aj zápaly vnútorných orgánov. Najviac ohrozené sú pľúca. Zatiaľ však nemá žiadne vedľajšie účinky.

Päť schválených dávok určite na vyliečenie stačiť nebude. Verejná zbierka na jej liečbu tak naďalej pokračuje. S manželom sú na dôchodku a ten sa musí liečiť na vysoký tlak, cukrovku, vyskočenú platničku či zväčšenú prostatu. Mesačne dá na lieky a doplnky sto eur. Za zvyšnú sumu z dôchodku platí účty a stravu.

„Naša finančná situácia nám umožňuje vyžiť len-len, žijeme tak, že vždy všetko, čo dostaneme, minieme. Nemáme ako získať také vysoké sumy na moju liečbu. Preto som súhlasila s nápadom mojej dcéry, aby sme takto verejne požiadali o pomoc, pretože je to naša posledná šanca. Vopred všetkým ďakujem,“ píše pani Marta vo verejnej výzve.

Poisťovňa Dôvera reaguje, že po prehodnotení situácie došli k záveru, že imunologická liečba je v súčasnom štádiu pre Martu jediná možnosť.

„Schválili sme 10 balení lieku na obdobie prvých troch mesiacov liečby, takto postupujeme štandardne aj u iných pacientov. Pred uplynutím týchto troch mesiacov môže lekár požiadať o schválenie úhrady ďalších balení. V prípade, že sa potvrdí pozitívna odpoveď pacientky na liečbu, žiadosť o úhradu ďalších balení schválime a liečba týmto liekom bude pokračovať,“ uviedol hovorca Dôvery Matej Štepiansky.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?