26. 02. 2021 06:00 | BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

FOTO: Zákaz vychádzania v praxi nefunguje. V hre sú aj prísnejšie sankcie

Jarné počasie vyhnalo ľudí do parkov a ulíc.

Ľudia posedávajú na lavičkách
Ľudia posedávajú na lavičkách Foto: TVNOVINY.sk

Zákaz vychádzania až na pár životu dôležitých výnimiek. Toto oficiálne platí na Slovensku už niekoľko týždňov a ešte bude platiť minimálne do 19. marca. Prax však ukazuje, že tento zákaz už ľudia prestávajú rešpektovať.

Po tuhých mrazoch totiž prišli prvé teplejšie dni a mnohých práve takéto jarné počasie vyhnalo do ulíc, parkov či oddychových zón. Tam sa však nesegregujú, ale práve naopak, stretávajú sa so známymi a veľakrát idú hygienické opatrenia bokom.

Sami sme sa boli pozrieť na viaceré obľúbené lokality v Bratislave a môžeme potvrdiť, že ľudia vo veľkom trávia voľný čas vonku. A to bol štvrtok popoludní, cez víkend ich bude zrejme niekoľkonásobne viac.

(text pokračuje pod fotografiami)

Promenáda pri Dunaji.
Promenáda pri Dunaji. Foto: TVNOVINY.sk
 

Ľudia na Železnej Studničke
Ľudia na Železnej Studničke Foto: TVNOVINY.sk
 

Ľudia toho majú plné zuby, situácia je však viac ako zlá

Otázkou je, čo s tým? Na jednej strane sú ľudia z pandémie otrávení a chcú sa konečne stretávať, na strane druhej je epidemiologická situácia v krajine veľmi vážna. Minister vnútra Roman Mikulec, ale aj policajný zbor zhodne tvrdia, že robia, čo môžu.

„To, že nám narastajú čísla, nie je dôsledok toho, že by policajný zbor nevykonával kontroly. Ľudia sú, bohužiaľ, nedisciplinovaní,“ uviedol minister vnútra Roman Mikulec po stredajšom rokovaní vlády.

​„Robíme všetko pre to, aby ľudia pochopili, že toto nie je o vysmievaní sa policajnému zboru alebo skúšaní, či ma chytia, ale ide o životy všetkých nás,“ dodal.

Polícia vraj robí rôzne operačné presuny, aby čo najlepšie mohla chrániť verejné zdravie.

„V prípade potreby presúvame policajtov aj z iných krajov či okresov tak, aby sme zabezpečili ochranu života, zdravia a majetku občanov,“ vysvetlila hovorkyňa policajného prezídia Denisa Bárdyová.

Zároveň dodala, že policajti kontrolujú hlavne na miestach so zvýšenou koncentráciou osôb, ako sú lyžiarske strediská, nákupné strediská, železničné stanice, potraviny, drogérie, odberné miesta a podobne.

Plné parkovisko na Železnej Studničke
Plné parkovisko na Železnej Studničke Foto: TVNOVINY.sk
 

V hre sú aj tvrdšie postihy, pokutu môžu udeliť aj mestskí policajti

Ak by sa situácia začala zhoršovať, ministerstvo vnútra avizuje, že začne uplatňovať tvrdšie postihy.

„V súčasnosti je režim kontroly nastavený prísne. Samozrejme, ak si to situácia vyžiada, budeme musieť pristúpiť k uplatňovaniu prísnejších sankcií. Stále však platí, že na to, aby opatrenia fungovali, je potrebná súčinnosť občanov SR. Neustále apelujeme na všetkých občanov, aby dodržiavali platné opatrenia, ide o dobro nás všetkých,“ uviedla hovorkyňa ministerstva vnútra Barbara Túrošová.

Štatistiky ministerstva ukazujú, že policajti od nového roka udelili už tisíce pokút.

„Policajti zistili 19 228 priestupkov a deliktov, z ktorých bolo napomenutím vybavených 1916 prípadov, uložených 14 861 pokút, postúpených bolo 1601 a v riešení je 850 prípadov,“ dodala Túrošová.

Okrem štátnych majú v tejto oblasti určité právomoci aj mestskí policajti. Aj tí môžu ľuďom udeliť poriadne mastnú pokutu.

„Neprekrytie horných dýchacích ciest je priestupkom na úseku verejného zdravia podľa zákona č. 355/2007 Z. z. v znení neskorších predpisov. Tieto priestupky sú opravení prejednávať v blokovom konaní aj príslušníci obecných polícií, pričom výška blokovej pokuty môže byť až tisíc eur,“ ozrejmil hovorca bratislavskej mestskej polície Peter Pleva.

„Polícia nemôže stáť pri každom dome a kontrolovať každého človeka, či dodržiava opatrenia. V konečnom dôsledku je zodpovednosť na občanoch samotných,“ uzavrel Mikulec.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?