24. 03. 2021 16:33 | BRATISLAVA/Katarína Kiššová

Analytici vypočítali, kedy sa COVID automat prepne z čiernej farby a príde uvoľnenie opatrení

Výpočty sú optimistické. Veľkú noc však ešte musíme vydržať.

Ľudia pri Dunaji
Ľudia pri Dunaji Foto: TVNOVINY.sk

Počty hospitalizovaných pacientov sú kľúčovým kritériom na uvoľňovanie opatrení podľa COVID automatu. Aby sme z celonárodnej čiernej prešli do bordovej fázy, musí byť v našich nemocniciach najviac 3 000 pacientov s koronavírusom a túto hranicu nesmú prekročiť ešte dva týždne po sebe.

Podľa analytikov Dáta bez pátosu počty hospitalizovaných budú už len klesať. Aktuálne sme na čísle 3512. Dokonca hovoria o konkrétnom termíne, kedy klesnú počty pacientov pod tritisíc. Podľa ich výpočtov to bude už 29. marca. Následne sa trend udrží ešte dva týždne a teda 12. apríla by sme mohli pri ďalších klesajúcich parametroch prepnúť z čiernej na bordovú farbu COVID automatu.

Analytici dodávajú, že po sto dňoch lockdownu si to už zaslúžime. Varujú, že k tomu dôjde len vtedy, ak sa nám podarí veľkonočné sviatky prežiť v bezpečí. Na to musíme dodržiavať opatrenia a obmedzovať stretnutia s príbuznými. Predpovedajú, že ak vydržíme, 19. apríla príde k ďalšiemu poklesu hospitalizovaných a budeme môcť hovoriť o uvoľňovaní, ktoré už skutočne pocítime.

Dodávajú, že hoci sa počty pozitívnych postupne znižujú, oveľa dlhšie trvá pokles hospitalizovaných. Aj v krajinách ako Veľká Británia, Izrael či Nemecko, ktoré majú rýchlu očkovaciu stratégiu, trval pokles počtu pacientov dva až tri mesiace.

Čítajte tiež: Budú sa sprísňovať opatrenia počas Veľkej noci? Heger naznačil, ako by sviatky mohli vyzerať

Nie všade je situácia taká dobrá

Situácia nie je rovnaká na celom Slovensku. Máme 20 nemocníc, kde počty pacientov stúpajú. „Najhoršiu situáciu má Prešov, Ružomberok, Poprad, Rožňava a trvale aj Trenčín spolu so Žilinou a Martinom. V týchto nemocniciach sú aj vysoké úmrtia každý deň a nadmerné úmrtia budú vo februári a v marci v Žilinskom a v Prešovskom kraji na násobku normálu. Nárast od konca januára je o viac ako 600 pacientov," uvádzajú analytici.

Aj podľa COVID automatu sú na tom najhoršie severozápadné okresy. Od 29. marca budú v čiernej fáze Čadca, Gelnica, Ilava, Krupina, Kysucké Nové Mesto, Lučenec, Myjava, Nové Mesto nad Váhom, Poltár, Poprad, Ružomberok, Trenčín, Turčianske Teplice a Žilina.

O pacientov z najviac postihnutých okresov sa starajú aj v nemocnici v Považskej Bystrici. Primár interného oddelenia Milan Kulkovský hovorí, že situácia sa u nich vôbec nezlepšuje. Od Vianoc až na pár dní v januári majú neustále plné covidové oddelenia.

„Oddýchli sme si na chvíľu v polovici januára. Odvtedy sme naše kapacity opakovane naplnili a boli sme nútení pacientov prekladať aj do vzdialenejších nemocníc. Veľmi nám pomohli nemocnice v Galante a Ružomberku. Naďalej denne prijímame v priemere okolo 10 pacientov s covidovou pneumóniou a približujeme sa k hranici našej kapacity,“ hovorí Kulkovský.

Horšie sú na tom lôžka s umelou pľúcnou ventiláciou. Kulkovský hovorí, že keď zisťovali, aké sú možnosti napojenia pacienta na ventiláciu, oznámili im, že nemajú nikde voľné lôžko a pacient bude musieť byť prevezený do Nemecka.

„Situácia sa teda možno zlepšuje, keď sa pozrieme na počty nových prípadov, ale naďalej je kritický stav v niektorých nemocniciach a s ventilátormi vo všetkých,“ dodáva Kulkovský.

Pacientov v kritickom stave zatiaľ neubúda. Na ventilácii je ich aktuálne 382. Presne pred dvoma mesiacmi ich bolo 314.

Napriek týmto vysokým číslam by sme mali mať už najhoršie za sebou. Situácii by malo pomôcť aj očkovanie a postupné otepľovanie. Analytici odhadujú, že 19. apríla by už mal byť počet pacientov pod 2500 a mohli by sme prejsť z bordovej do červenej fázy, v ktorej dochádza k ďalšiemu uvoľňovaniu. Na to, aby uvoľnené opatrenia skutočne vstúpili do platnosti, je potrebné ešte klesajúci trend potvrdiť počas dvoch týždňov. Tretieho mája by sme teda mohli prepnúť na červenú fázu.

Otvorené fitnescentrá aj terasy reštaurácií

V červenej fáze sa do škôl môžu vrátiť všetci žiaci základných škôl, povolené sú aj kiná, divadlá či bohoslužby. Otvoria sa už aj fitnescentrá a terasy prevádzok, avšak s obmedzeným počtom zákazníkov.

V tejto fáze už nie je potrebné ani také časté testovanie. Stačí mať negatívny test raz za dva týždne napríklad na cestu do práce. Zlepšenie situácie si želá aj lekár Kulkovský. Myslí si však, že v považskom regióne dôjde k uvoľneniu neskôr ako na zvyšku Slovenska.

„Ak sa nič nezmení a tempo očkovania sa bude naďalej zvyšovať, verím tomu, že koncom apríla sa mnohé oblasti uvoľňovania opatrení môžu dočkať. V našom regióne by som až taký optimista nebol, výrazné zlepšenie na hornom Považí, čo sa počtu hospitalizovaných týka, očakávam až v máji,“ dodáva Kulkovský.

TIP: Prekonali ste COVID a máte problém s dýchaním? Tieto cvičenia pomôžu vašim pľúcam

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?