07. 09. 2021 06:00 | BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

Preskočí Šimko z ĽSNS do Sme rodina? Kollár to nevylúčil, už prebehli aj rokovania

Politológa by tento politický prestup neprekvapil.

Jozef Šimko a Boris Kollár v Rimavskej Sobote (február 2021)
Jozef Šimko a Boris Kollár v Rimavskej Sobote (február 2021) Foto: FB/Sme rodina

Preskočí Jozef Šimko z ĽSNS do Sme rodina? Podľa primátora Rimavskej Soboty už prebehli aj rokovania, Boris Kollár posilnenie svojho klubu nevylúčil. Politológ hovorí, že by ho tento politický prestup vôbec neprekvapil.

Jozef Šimko minulý týždeň oznámil, že odchádza z klubu ĽSNS. Vraj mal na niektoré veci iný názor ako kotlebovci.

„Napríklad, ja som zaočkovaný, oni sú zásadne proti tomu. Ja mám iný názor, je tam toho viac, ale nehľadajte v tom nejaké zázraky,“ povedal pre portál Aktuality.sk. „Zoberte si Messiho, odišiel z Barcelony a všetko je v úplnom poriadku,“ dodal.

Poslanec NR SR a primátor Rimavskej Soboty uviedol, že nateraz zostáva nezaradený. Tento stav však nemusí dlho potrvať. Môže sa totiž stať novou tvárou strany Borisa Kollára.

„Rokoval som asi pred týždňom s pánom Kollárom, ale aj s inými politickými stranami,“ povedal pre TVNOVINY.sk Jozef Šimko, ktorý však tie „iné“ politické strany nechcel konkretizovať.

Boris Kollár síce nepriznal, že s pánom Šimkom rokoval, ale nevylúčil možnosť, že by mohol zakotviť aj v jeho strane.

„Musím povedať, že sa s pánom Šimkom dlho poznám, vnímam ho ako veľmi dobrého primátora. A s jeho postojmi na niektoré témy súhlasím a nemám s ním žiaden problém. Čas teda ukáže,“ uviedol pre náš portál predseda Sme rodina.

Politológa by to neprekvapilo

Aj keď sa možný prechod z opozičnej, navyše krajne pravicovej strany, do koaličného hnutia môže zdať prekvapivý, politológ v tom vidí určitú logiku.

„Zo strany Jozefa Šimka ide čisto o pragmatické rozhodnutie. Ako primátor Rimavskej Soboty môže získať výhody pre svoje mesto a následne môže mať lepšiu pozíciu v nasledujúcich komunálnych voľbách. Že je to práve Kollárova strana, tiež nemôže prekvapiť, pretože bola to práve Sme rodina, ktorá svojho času zorganizovala v Bratislave stretnutie európskych krajne pravicových strán,“ uviedol politológ Radoslav Štefančík.

Druhým rozmerom je posilnenie koalície, ktorej pri možnom rozpade Za ľudí bude dobrý každý jeden hlas, hlavne pri prípadných ústavných zmenách.

„V koalícii nadšení určite nebudú, na druhej strane budú mať o jedného poslanca v parlamente viac. Ak náhodou vyhodia z vládnej koalície Veroniku Remišovú, tak sa aj tento jeden poslanec môže hodiť. Predpokladám však, že Jozef Šimko nebude príliš aktívne vystupovať ako poslanec a sústredí sa skôr na svoje znovuzvolenie za primátora. A keďže do Rimavskej Soboty mieri veľký investor, môže na tomto úspechu vlády participovať aj on,“ zhodnotil Štefančík.

Problém ĽSNS a Šimkova prelietavosť

Odchod Šimka z ĽSNS dostal klub do ťažkej situácie. Pôsobia v ňom už len ôsmi poslanci, čo je najnižší možný počet, aby klub vôbec mohol fungovať. V praxi to znamená, že ak od kotlebovcov odíde ešte jeden poslanec, tak klub zanikne.

ĽSNS pritom mala na začiatku volebného obdobia až 17 zákonodarcov. Najprv odišli traja poslanci - Tomáš Taraba, Štefan Kuffa a Filip Kuffa, ktorí síce kandidovali na kandidátke ĽSNS, ale za stranu KDŽP. Neskôr, po rozkole klub opustilo ďalších päť poslancov na čele s Milanom Mazurekom, ktorí založili stranu Republika.

Jozef Šimko v minulosti pôsobil vo viacerých stranách. Za minulého režimu bol členom Komunistickej strany Československa, po revolúcii vstúpil do HZDS. Neskôr sa pridal k Ivanovi Gašparovičovi, ktorý po odchode od Mečiara založil HZD.

Mal blízko aj k strane SMS, za ktorú kandidoval v roku 2014 na prezidenta. Naposledy spolupracoval s ĽSNS, vďaka ktorej sa dostal aj do parlamentu. Do strany však nikdy nevstúpil.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?