14. 09. 2021 15:20 | BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

TABUĽKA: Ceny potravín letia poriadne nahor. Porovnanie s minulým rokom dopadlo katastrofálne

Zdražovaniu nie je koniec a má byť ešte výraznejšie.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Foto: TASR/Jaroslav Novák

Ceny potravín letia poriadne nahor. Ukazujú to dáta za august, kedy medziročná inflácia dosiahla až 3,8 percenta. Ide totiž o najvyššiu hodnotu za posledných deväť rokov. Analytici hovoria, že tento trend bude pokračovať aj nasledujúce mesiace.

„Zvyšovaniu cien potravín na Slovensku nasvedčovali viaceré indikátory, ktoré sú zväčša predzvesťou vývoja cien potravín aj na pultoch v našich obchodoch. Ide nielen o vývoj cien agrokomodít na svetových trhoch, ale aj o vývoj indexu FAO (svetového indexu cien potravín), ktorý v posledných mesiacoch dosahoval rekordne vysoké úrovne," uviedla analytička Eva Sadovská.

Počasie, pandémia a ropa

Dôvodov, prečo potraviny dražejú, je viacero. Kľúčové je počasie, ktorého výkyvy negatívne ovplyvňujú aj cenu konečných produktov. Veľkú rolu pri cenotvorbe zohráva aj cena pohonných látok, ktoré taktiež výrazne porástli.

„Veľkú rolu zohráva aj pandémia. Tá postihla počas prvej aj druhej vlny jednotlivé ekonomiky rôznym spôsobom. Spoločným ukazovateľom nielen viac postihnutých krajín bol problém s pracovnou silou. Obmedzenia na hraniciach spôsobili nedostatok pracovnej sily zo zahraničia, problém ale mohol byť aj s pracovnou silou v krajine kvôli šíreniu nákazy," dodala Sadovská.

Slovenskí potravinári a obchodníci však upozorňujú aj na vyššie príplatky za nadčasy a prácu cez víkend či vyššiu minimálnu mzdu. Obchodníci upozorňujú zároveň aj na vyššie náklady, ktoré majú spojené so zabezpečením hygienických a bezpečnostných opatrení.

„Vyššie náklady pociťujú potravinári aj kvôli ekologizácii výroby, zavádzaniu nových technológií či drahším obalovým materiálom," doplnila Sadovská.

cena dva.jpg
 

Trend zdražovania bude pokračovať

Aj napriek tomu, že už niekoľko mesiacov po sebe rastú ceny, tak sa tento trend ešte nezastaví. Dokonca sa môže aj zrýchliť.

„Potraviny boli v auguste medziročne drahšie až o 3,6 percenta. Tempo ich cenového rastu výrazne zrýchľuje už tretí mesiac po sebe. Ani jedna položka spotrebného koša v rámci CPI inflácie nás v auguste nevychádzala lacnejšie ako vlani, všetko bolo medziročne drahšie," zhodnotila analytička Jana Glasová.

„Predpokladáme, že tempo zdražovania do konca roka ešte zrýchli v prípade potravín a nealkoholických nápojov, pričom na prelome rokov 2021 a 2022 si za ne budeme priplácať navyše približne 5 percent," dodala Sadovská.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?