08. 10. 2021 06:00 | BRATISLAVA/rk

Otázky a odpovede: Všetko dôležité, čo potrebujete vedieť o tretej dávke očkovania

Slovensko sa pridalo ku krajinám, ktoré očkujú proti ochoreniu COVID-19 treťou dávkou.

Vakcína od konzorcia Pfizer-BioNTech.
Vakcína od konzorcia Pfizer-BioNTech. Foto: AP Photo/Ronald Zak

Niektoré krajiny už začali očkovať treťou dávkou vakcíny proti koronavírusu a onedlho sa k nim pridá aj Slovensko. Spusiť aplikáciu ďalšej dávky mRNA vakcíny by mal štát v najbližších dňoch. V otázkach a odpovediach sme preto zhrnuli to najdôležitejšie.

Akou vakcínou sa bude očkovať treťou dávkou?

Ako tretia dávka budú podávané vakcíny od Pfizeru a Moderny.

Aké skupiny dostanú tretiu dávku ako prvé?

Imunokompromitovaní pacienti, teda osoby s výrazne oslabenou imunitou. Ide napríklad o ľudí po transplantácii orgánov, onkologických pacientov alebo osoby s chronickými chorobami. Dostať tretiu dávku môžu všetci pacienti bez ohľadu na to, akou vakcínou boli očkovaní, najskôr 28 dní po podaní druhej dávky. Už teraz môžu požiadať svojho lekára o potvrdenie o tom, že patria do rizikovej skupiny. Časť pacientov upozorní SMS správa.

Podrobnosti priblížila lekárka a členka konzília odborníkov Alena Koščálová:

 

Ktoré skupiny budú nasledovať?

Dve skupiny, ktoré sú najviac ohrozené Covidom - starší ako 55 rokov a starší ako 18 rokov s ťažkým ochorením a majú väčšie riziko vážneho priebehu. Treťou skupinou sú osoby staršie ako 18 rokov, ktorí sú vo zvýšenom riziku nákazy, ako napríklad pracovníci z prvej línie či terénni pracovníci. Očkovať sa budú aj pracovníci a klienti zariadenia sociálnych služieb (ZSS). Zohľadňovať sa bude rizikovosť a čas podania druhej dávky.

Majú sa záujemci v ZSS prihlásiť na očkovanie?

Áno. Klienti a zamestnanci ZSS sa už teraz môžu hlásiť na očkovanie treťou dávkou. Na skupinové očkovanie už po novom bude stačiť päť prihlásených klientov alebo zamestnancov. Takisto sa môžu hlásiť i tí, ktorí chcú dostať prvú dávku. Keďže prihlasovanie je už spustené, minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak očakáva, že fyzicky sa očkovanie v ZSS začne o pár dní. Záujem treba nahlasovať na e-mailovú adresu vakcinacia@employment.gov.sk.

Kedy sa k tretej dávke dostanú ostatní?

Pokiaľ budeme mať rozbehnuté očkovanie u najviac ohrozených skupín, rozbehne sa aj očkovanie u širokej verejnosti. Podľa ministra zdravotníctva je to otázkou pár týždňov.

Kedy je správne podať tretiu dávku?

Plne zaočkovanej osobe môže byť aplikovaná tretia dávka mRNA vakcíny, teda látky od Pfizeru či Moderny, najskôr 8 mesiacov po druhej dávke. Aplikáciu tretej dávky mRNA vakcíny možno podať plne zaočkovanej osobe ktoroukoľvek vakcínou vrátane vektorovej vakcíny od AstraZeneca.

Som zaočkovaný jednodávkovou vakcínou. Môžem ísť na očkovanie „treťou“, pre mňa druhou dávkou?

Áno, preočkovanie je možné aj v tomto prípade. Dôležité je, aby prešlo od podania jednodávkovej vakcíny, teda látku od Johnson&Johnoson, pri bežných prípadoch aspoň 8 mesiacov.

Kto nepotrebuje tretiu dávku?

Tretia dávka sa nevzťahuje na tých, ktorí absolvovali plné očkovanie a zároveň prekonali ochorenie COVID-19. Tí ju vďaka dostatku protilátok nepotrebujú.

Komu sa očkovanie treťou dávkou neodporúča?

Takýchto prípadov je veľmi málo. Ako hovorí infektológ Peter Sabaka, jedinou absolútnou kontraindikáciou je alergia na danú vakcínu. Vtedy je potrebné nájsť inú látku, ktorá danej osobe vyhovuje. V iných prípadoch je očkovanie vysoko odporúčané. V prípade, že má človek horúčkovité ochorenie alebo sa mu zhoršilo chronické ochorenie, odporúča sa počkať, kým sa jeho stav zlepší a potom ísť na tretiu dávku.

Môžem ísť na tretiu dávku aj skôr ako je stanovené?

Podľa Sabaku by sa človeku nič nestalo. Riziko to nie je, no hovorí, že je to zbytočné. Napríklad po troch mesiacoch po podaní druhej dávky je imunita dostatočná. Oplatí sa teda počkať odporúčaný čas, aby protilátky po tretej vakcíne vydržali rok, možno dva. Zbytočne by si týmto krokom človek skrátil dobu, ktorú je chránený.

Mal som silné vedľajšie účinky po jednej či oboch vakcínach. Mám očakávať podobnú reakciu aj po tretej dávke?

Vedľajšie účinky po podaní posilňujúcej tretej dávky sú v porovnaní s prvými dvoma dávkami výrazne miernejšie. Na základe nových dát získaných z odborných štúdií o tom informovalo izraelské ministerstvo zdravotníctva. Hlásené vedľajšie účinky, ako je únava, slabosť a bolesť v mieste vpichu v ramene, boli po podaní tretej dávky vakcíny v každej vekovej skupine menej časté. Viac sa dočítate TU.

Budeme potrebovať aj štvrtú dávku vakcíny proti koronavírusu?

Zrejme budeme potrebovať aj ďalšie dávky vakcín. Otázkou stále je, v akých časových odstupoch. Momentálne sa hovorí o preočkovaní každý rok alebo každé dva roky.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?