Koronavírus na Slovensku Aktualizácia: 6.6.2020, 9.43
188235(+2639)testovaných
1528(+2)infikovaných
1379(+0)vyliečených
28(+0)úmrtí
Aktualizácia: 6.6.2020, 9.43 štatistiky vo svete viac informácií
23. 03. 2020 11:45 , článok bol aktualizovaný 23. 03. 2020 19:03 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Na Slovensku pribudol predpoludním jeden pozitívny prípad, na koronavírus testovali 29 ľudí

Matovič chceme zvýšiť počet testovaných vzoriek na 3 000 denne.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí, premiér Igor Matovič a hlavný hygienik Ivan Mikas.
Minister zdravotníctva Marek Krajčí, premiér Igor Matovič a hlavný hygienik Ivan Mikas. Foto: Úrad vlády SR

Na Slovensku pribudol v pondelok ráno jeden prípad nákazy koronavírusom, doobeda otestovali 29 ľudí, informoval o tom hlavný hygienik Ján Mikas. Premiér Igor Matovič zároveň vyhlásil, že aktuálne čísla nakazených budú komunikovať kompetentní iba raz denne a to vždy ráno.

Spolu s predsedom vlády Igorom Matovičom a ministrom zdravotníctva Marekom Krajčím (obaja OĽaNO) hovorili o možnostiach masívnejšieho testovania.

Cieľ je podľa Matoviča zvýšiť počet otestovaných vzoriek na desaťnásobok súčasného stavu, teda na približne 3 000 denne.

Mikas pripomenul, že ÚVZ i jeho regionálne úrady v Banskej Bystrici a Košiciach už zabezpečujú testovanie, v priebehu týždňa by malo pribudnúť testovanie aj na regionálnom úrade hygienikov v Trenčíne.

V súvislosti so zvýšením kapacít testovania sa v pondelok na ÚVZ uskutočnilo stretnutie, na ktorom sa preberali možnosti zabezpečenia testov. "Hľadáme, ako zvýšiť naše možnosti, ale aj ako nájsť externé zdroje prostredníctvom medzinárodnej spolupráce či využitia súkromných laboratórií," povedal Matovič.

Jadrom problému však ostáva podľa neho nedostatok testov. "Rysuje sa, že by sme mohli dostať 200-tisíc regulérnych testov, naisto to však budeme vedieť potvrdiť dnes-zajtra," uviedol Matovič.

Štát chce ísť podľa neho predbežne aj druhou líniou, a to zabezpečiť testovanie podľa protokolu, ktorý používa WHO a tiež česká virologička Soňa Peková, s ktorou, podobne ako s ďalšími odborníkmi, viedli na ÚVZ v pondelok ráno videokonferenciu.

Matovič zároveň oznámil, že štát má aktuálne k dispozícii 13-tisíc testov a objednáva ďalších 19-tisíc, ktoré by mali prísť v priebehu pár dní. Podľa Matoviča je cieľ zvýšiť počet otestovaných vzoriek na desaťnásobok súčasného stavu, teda počas dňa otestovať približne 3000 ľudí.

Premiér takisto spomenul, že by minister zdravotníctva mal zriadiť centrálny koordinačný tím pri zabepečovaní zvýšenia testovacích kapacít.

 

Celé dnešné Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?