Koronavírus na Slovensku Aktualizácia: 2.6.2020, 9.35
179293(+6418)testovaných
1522(+0)infikovaných
1372(+4)vyliečených
28(+0)úmrtí
Aktualizácia: 2.6.2020, 9.35 štatistiky vo svete viac informácií
24. 03. 2020 06:05 | BERLÍN/TASR

Taliani musia vybrať šesť pacientov, liečiť ich budú v Nemecku

Spolková krajina Sasko prijme talianskych pacientov s koronavírusom.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR/Klaus-Dietmar Gabbert/dpa via AP

Nemocnice v nemeckej spolkovej krajine Sasko prijmú najmenej šesť pacientov s koronavírusom z Talianska, ktorým ich vlasť nedokáže poskytnúť liečbu. Oznámil to v pondelok saský premiér Michael Kretschmer.

"Talianska vláda nás pred niekoľkými dňami oslovila s tým, či jej nemôžeme vypomôcť s opaterou o pacientov, ktorým sa v Taliansku nedostáva liečba," uviedol Kretschmer. Sasko po konzultácii s lekármi v súvislosti s kapacitou lôžok v tejto východonemeckej spolkovej krajine súhlasilo s prijatím šiestich talianskych pacientov do nemocníc v mestách Drážďany a Lipsko, dodal premiér, ktorého citovala tlačová agentúra AFP. "V Taliansku teraz robia eticky veľmi náročné rozhodnutie - musia vybrať šesť ľudí, ktorých letecky prepravia," zdôraznil Kretschmer.

Podľa jeho slov liečba talianskych pacientov bude pre saských lekárov šancou lepšie sa oboznámiť s novým druhom koronavírusu, pričom zároveň pôjde o gesto spolupatričnosti.

"Je to veľmi dôležitým znakom toho, že sme tiež schopní pomôcť iným," povedal. Nemecká tlačová agentúra DPA medzitým informovala, že do Nemecka bude transportovaných celkovo osem pacientov z Talianska.

Taliansko je celosvetovo najviac postihnutou krajinou v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu, respektíve choroby COVID-19, ktorú spôsobuje. Tomuto vírusovému ochoreniu tam podľahlo už vyše 6000 ľudí. Krajne preťaženému talianskemu zdravotníckemu systému podali pomocnú ruku aj iné krajiny vrátane Ruska a Česka. Nemecko podľa najnovších údajov Ústavu Roberta Kocha (RKI) so sídlom v Berlíne zaznamenalo už viac než 22.000 prípadov nákazy.

Sasko je v rámci 16 spolkových krajín Nemecka jednou z menej postihnutých; úrady tu dosiaľ zaregistrovali 658 prípadov infekcie koronavírusom SARS-CoV-2. Tri ďalšie nemecké spolkové krajiny susediace s Francúzskom počas uplynulého víkendu oznámili, že prijmú pacientov z východnej časti Francúzska, ktoré pandémia taktiež výrazne zasiahla.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?