Koronavírus na Slovensku Aktualizácia: 26.05.2020, 9.32
160523(+1464)testovaných
1513(+2)infikovaných
1322(+15)vyliečených
28(+0)úmrtí
Aktualizácia: 26.05.2020, 9.32 štatistiky vo svete viac informácií
27. 03. 2020 14:02 | RÍM/kc

Koronavírus sa do Talianska mohol dostať skôr. Neobvyklé prípady zápalu pľúc hlásili už vlani

Hypotézu preveruje epidemiológ z milánskej univerzity.

Telocvična v nemocnici Ponte San Pietro v Bergame sa premenila na márnicu.
Telocvična v nemocnici Ponte San Pietro v Bergame sa premenila na márnicu. Foto: Profimedia.sk

Epidémia koronavírusu v Taliansku mohli vypuknúť oveľa skôr, ako hovoria oficiálne záznamy. Talianski vedci preverujú novú hypotézu, podľa ktorej sa mohol v krajine vírus začať šíriť už vlani na prelome októbra a decembra.

Práve v tomto období zaznamenali v Lombardsku, neskoršom ohnisku nákazy, medziročne veľký nárast počtu prípadov chrípky. Adrian Decarli, epidemiológ a profesora z milánskej univerzity v rozhovore pre agentúru Reuters uviedol, že v oblasti miest Lodi a Miláno zaznamenali o stovky viac hospitalizovaných ľudí s chrípkou a zápalom pľúc ako v rovnakom období v roku 2018.

To by podľa neho mohlo naznačovať, že koronavírus sa nenápadne šíril oveľa skôr. Iní odborníci však túto teóriu odmietajú. Decarli teraz skúma nemocničné záznamy o týchto prípadoch a snaží potvrdiť alebo vyvrátiť možnosť, že epidémia sa začala už vlani.

„Chceme vedieť, či sme tu nemali koronavírus už koncom roka 2019, a keby to bola pravda, prečo to nikto neodhalil. Pomôže nám to získať jasnejší obraz pre prípad, že budeme čeliť prípadnej ďalšej vlne epidémie," uviedol epidemiológ.

Po ukončení výskumu si podľa neho budú môcť úrady vyžiadať povolenia k exhumácii ľudí s podozrivými symptómami, ktorí v Lombardsku zomreli v spomínanom období .

Vedci sú v názore na to, kedy sa v Európe začala epidémia koronavírusu nejednotní. Časť z nich sa domnieva, že to bolo už vlani, väčšina ale hovorí o januári 2020.

Oficiálne záznamy pritom hovoria, že v Taliansku sa koronavírus objavil až 21. februára.

Giuseppe Remuzzi z farmakologického inštitútu v Miláne potvrdil, že lekári v Lombardii hlásili neobvyklé prípady zápalu pľúc už vlani.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?