Koronavírus na Slovensku Aktualizácia: 2.6.2020, 9.35
179293(+6418)testovaných
1522(+0)infikovaných
1372(+4)vyliečených
28(+0)úmrtí
Aktualizácia: 2.6.2020, 9.35 štatistiky vo svete viac informácií
30. 03. 2020 09:05 | BERLÍN/TASR

V Nemecku vo veľkom porušujú opatrenia: V krajine hlásia už vyše 57-tisíc nakazených

Zelené plochy v nemeckej metropole kontroluje denne zhruba 500 policajtov.

Koronavírus v Nemecku
Koronavírus v Nemecku Foto: TASR/AP

Počet ľudí infikovaných koronavírusom sa v Nemecku zvýšil o 4751 na 57 298, napísal v pondelok na svojej webovej stránke Inštitút Roberta Kocha (RKI), hlavný nemecký orgán na kontrolu chorôb. Ochoreniu Covid-19 podľahlo ďalších 66 ľudí, čím sa ich počet zvýšil na 455.

Iné údaje o počte nakazených koronavírusom uvádza denník Die Welt, podľa ktorého je ich v Nemecku už 62 435.

Počas uplynulého víkendu musela vo viacerých spolkových krajinách Nemecka zasahovať polícia pre porušenia voči opatreniam súvisiacich s koronavírusom, píše Die Welt. V berlínskej štvrti Kreuzberg sa na ulici Kottbusser Tor zhromaždilo viac ako 200 ľudí, pričom polícia viacerých zadržala, ako uviedla na svojom účte na Twitteri. Viac ako 150 osôb sa zišlo aj v parku na námestí Boxhagener Platz v štvrti Friedrichshain. Polícia námestie následne uzavrela.

Zelené plochy v nemeckej metropole kontroluje denne zhruba 500 policajtov. Od soboty rána do nedele večera spísali 58 trestných oznámení a 108 priestupkov voči nedodržiavaniu verejného poriadku.

V meste Saarbrücken v spolkovej krajine Sársko sa na pobreží rieky Sára podľa polície zhromaždilo toľko mladých i starých ľudí, že to vyzeralo tak, že neplatia nijaké obmedzenia sociálnych kontaktov.

"Celkovo sme tam museli vyzvať 150-200 osôb, aby toto miesto opustili a rozišli sa," uviedla polícia s tým, že ľudia nariadenia poslúchli.

V Porýní-Falcku sa ľudia zase stretli napríklad na pikniku či grilovačkách, pričom nedodržiavali minimálny odstup, uviedla v nedeľu polícia v obci Bad Bergzabern.

Situácia v Maďarsku

V Maďarsku v pondelok stúpol počet nakazených novým druhom koronavírusu na 447 a zomreli ďalší dvaja pacienti. Celkový počet obetí ochorenia COVID-19 vzrástol na 15, vyplýva z aktuálnych údajov vládneho informačného servera koronavirus.gov.hu.

Primár Centra hematológie a infektológie Juhopeštianskej nemocnice Centrum János Szlávik v rozhovore pre verejnoprávnu televíznu stanicu M1 povedal, že najnovšími obeťami sú pacienti vo veku nad 90 rokov, ktorí trpeli aj ďalšími chronickými chorobami.

Podľa jeho slov hospitalizujú iba ľudí v ťažkom zdravotnom stave, ktorí sú v ohrození života. Z nich je odkázaných na pľúcnu ventiláciu 10-15 percent.

"Pacienti s miernymi príznakmi sa môžu liečiť doma, horúčka a kašeľ ustúpi po niekoľkých týždňoch," dodal Szlávik.

Zdôraznil však, že vírus zostáva aj v ľuďoch po úplnom vyliečení z nákazy, preto títo musia zostať v dvojtýždennej karanténe, inak infekciu rozširujú ďalej.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?