Koronavírus na Slovensku Aktualizácia: 31.05.2020, 11.06
172601(+1606)testovaných
1521(+0)infikovaných
1366(+10)vyliečených
28(+0)úmrtí
Aktualizácia: 31.05.2020, 11.06 štatistiky vo svete viac informácií
01. 04. 2020 05:56 , článok bol aktualizovaný 01. 04. 2020 08:36 | WASHINGTON/TASR

COVID-19 zabil v USA za deň rekordných 865 ľudí

Biely dom odhaduje, že v USA zomrie na koronavírus 100-tisíc až 240-tisíc ľudí.

Telo obete zakryté prikrývkou po vyložení z mraziarenského nákladného auta.
Telo obete zakryté prikrývkou po vyložení z mraziarenského nákladného auta. Foto: TASR/AP Photo/John Minchillo

Celkový počet úmrtí počas pandémie nového koronavírusu v USA prekročil v stredu skoro ráno 4000, čo je viac ako dvojnásobok počtu spred troch dní. Údaje zverejnila prestížna americká Univerzita Johnsa Hopkinsa, ktorá pri svojom výpočte vychádzala z oficiálnych údajov. Informáciu priniesla tlačová agentúra AFP.

Úmrtí v USA je teraz 4076 - to je viac ako dvojnásobok počtu 2010 mŕtvych zaznamenaných v sobotu večer 28. apríla, dodala univerzita.

Pandémia nového koronavírusu zabila v USA za posledných 24 hodín do utorka večera rekordných 865 ľudí.

Spojené štáty majú teraz vyše 188-tisíc potvrdených prípadov nákazy novým koronavírusom, čo je oveľa viac než ktorákoľvek iná krajina na svete - predstihli Taliansko, Španielsko a Čínu.

Biely dom zverejnil v utorok predpoklad, že v USA zomrie na pandémiu nového koronavírusu 100 000 až 240 000 ľudí, ak budú občania plniť súčasné pokyny pre zachovávanie sociálneho odstupu. Informovala o tom tlačová agentúra AP.

Trump varoval, že Ameriku čakajú "veľmi, veľmi bolestné" dva týždne

Americký prezident Donald Trump varoval, že Spojené štáty majú pred sebou "veľmi bolestné" dva týždne. Krajina totiž zápasí s nárastom ľudí nakazených koronavírusom. "To budú veľmi bolestné, veľmi, veľmi bolestné dva týždne," povedal Trump na tlačovej konferencii v Bielom dome. Trump označil pandémiu koronavírusu za "morovú ranu".

Americký prezident Donald Trump.
Americký prezident Donald Trump. Foto: TASR/AP Photo/Alex Brandon
 

"Chcem, aby sa každý Američan pripravil na ťažké dni, ktoré sú pred nami," vyhlásil. Zároveň však prezident predpovedal, že krajina čoskoro uvidí "svetlo na konci tunela" tejto celosvetovej pohromy, ktorá už zabila vyše 3500 Američanov a nakazilo sa ďalších 170.000. Trump oficiálne vydal 30-dňové pokyny pre boj proti koronavírusu a uviedol, že dodržiavanie týchto odporúčaní je "otázkou života a smrti".

Na tlačovom brífingu k pandémii povedal: "Vyzývam každého občana, aby priniesol obete." Pokyny sú podobné skorším odporúčaniam americkej administratívy, ktorých cieľom bolo za dva týždne spomaliť šírenie vírusu. Prezident však nedávno oznámil, že tieto odporúčania predĺži o ďalších 30 dní. To znamenalo, že sa vzdal nádeje na opätovné rozbehnutie národnej ekonomiky do Veľkej noci, napísala agentúra AP.

V pokynoch vláda vyzýva ľudí, aby naďalej zachovávali sociálny odstup a zostali doma, ak sú chorí, a ihneď zavolali svojho lekára. Ľudí tiež v pokynoch vyzýva, aby nechodili do reštaurácií a barov, využívali donášku jedla alebo možnosť vziať si ho so sebou domov a aby chránili starších, hoci ohrození sú aj mladí ľudia.

Trump mal brífing v Bielom dome po ťažkých dňoch, keď koronavírus takmer zastavil ekonomiku USA a spôsobil už nezamestnanosť miliónov ľudí.

Na lietadlovej lodi sa šíri koronavírus, kapitán žiada o izolovanie posádky

Kapitán americkej lietadlovej lode vyzval Pentagón na bezodkladnú pomoc zameranú na zastavenie šírenia koronavírusu medzi viac než 4000 členmi posádky, ktorí sa nachádzajú na palube plavidla.

Množstvo ľudí na palube lietadlovej lode USS Theodore Roosevelt (CVN-71) malo pozitívny test na nový druh koronavírusu. Loď momentálne kotví na Guame v severozápadnej časti Tichého oceánu.

"Nie sme vo vojne, námorníci nemusia zomrieť," napísal v liste adresovanom rezortu obrany kapitán Brett Crozier, ktorého v utorok citovala stanica BBC. Crozier odporučil karanténu celej posádky. Nakazených je najmenej 100 námorníkov.

Kapitán v liste ďalej uvádza, že vypuknutie nákazy na palube je nekontrolovateľné, pričom šírenie infekcie "naberá na rýchlosti". "Presunutie väčšiny personálu z americkej jadrovej lietadlovej lode a jeho izolovanie na obdobie dvoch týždňov možno vyznieva ako nevšedné opatrenie, ale ide o nevyhnutné riziko," napísal Crozier v predmetnom liste.

Na plavidlách, ako je USS Theodore Roosevelt (CVN-71), kde vládnu stiesnené podmienky, je zavedenie spoločenského odstupu extrémne zložité. Hovorca amerických námorných síl pre tlačovú agentúru Reuters uviedol, že námorné sily "podnikajú všetky nevyhnutné kroky na zaistenie zdravia a bezpečnosti posádky a zvažujú možnosti riešenia problému".

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?