Koronavírus na Slovensku Aktualizácia: 26.05.2020, 9.32
160523(+1464)testovaných
1513(+2)infikovaných
1322(+15)vyliečených
28(+0)úmrtí
Aktualizácia: 26.05.2020, 9.32 štatistiky vo svete viac informácií
01. 04. 2020 14:27 | PEKING/jh

Čínska lekárka, ktorá medzi prvými informovala o koronavíruse, zmizla. Nie je však jediná

Panujú obavy, že ju zadržiava čínska vláda.

Lekárka Ai Fen
Lekárka Ai Fen Foto: Twitter

Keď sa v Číne začali objavovať prvé prípady ochorenia COVID-19, ktoré spôsobuje nový koronavírus, lekári ešte nevedeli, s čím majú dočinenia. Medzi prvými zdravotníkmi, ktorí začali upozorňovať na hrozbu nového vírusu, bola aj lekárka Ai Fen. Dnes je nezvestná, uviedol Daily Mail.

Doktorka Fen zverejnila na sociálnej sieti fotografiu s kartou pacienta, na ktorej bola diagnóza „SARS koronavírus". Chcela tak upozorniť verejnosť na blížiace sa nebezpečenstvo, pretože v tom čase ešte nikto nevedel o tom, že vo Wu-chane sa šíri toto ochorenie. Chcela pomôcť, no dočkala sa „bezprecedentného, extrémne drsného pokarhania" od manažmentu nemocnice vo Wu-Chane.

Doktorku to ale neumlčalo. V rozhovore pre čínsky magazín prezradila detaily o pokarhaní za „šírenie nepravdivých informácií online". Otvorene kritizovala postup vedenia nemocnice, ktorá ignorovala znepokojených lekárov a ich varovania zľahčovala.

Dnes nikto nevie, kde sa lekárka nachádza. Jej záhadné zmiznutie pripisujú čínskej vláde, ktorá sa údajne snaží utajiť skutočné údaje o dopade koronavírusu v krajine. Zdravotníkov, ktorí šírili informácie o novom víruse, trestali a umlčovali. Lekárka Ai Fen navyše nie je prvá, ktorá zmizla.

V celej kauze bol doteraz najznámejší lekár Li Wenliang, ktorí tiež upozorňoval na nebezpeťčenstvo koronavírusu. Polícia ho zatkla a neskôr sám podľahol ochoreniu COVID-19.

Médiá zverejnili, že zmizol aj bloger Chen Qiushi, ktorý nakrúcal videá o koronavíruse v najviac zasiahnutom meste Wu-chan, odkiaľ sa vírus dostal do celého sveta. Polícia jeho rodine povedala, že mu bola nariadená domáca karanténa bez prístupu k telefónu či internetu.

Rovnako by mal byť nezvestný aj bloger Mr Fang. Dva týždne po zverejnení videa o koronavíruse bez stopy zmizol.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?