Koronavírus na Slovensku Aktualizácia: 27.05.2020, 9.32
163362(+2839)testovaných
1515(+2)infikovaných
1327(+5)vyliečených
28(+0)úmrtí
Aktualizácia: 27.05.2020, 9.32 štatistiky vo svete viac informácií
06. 04. 2020 13:41 | BRATISLAVA/TASR

Verejné bohoslužby budú zakázané aj počas celej Veľkej noci

Kostoly môžu byť otvorené mimo ich konania.

Neverejná omša, ktorú slúžili v Kostole sv. Štefana v Piešťanoch. Veriaci ju mohli sledovať v priamom prenose cez sociálnu sieť.
Neverejná omša, ktorú slúžili v Kostole sv. Štefana v Piešťanoch. Veriaci ju mohli sledovať v priamom prenose cez sociálnu sieť. Foto: TASR/Martin Palkovič

Verejné bohoslužby sa nemôžu naďalej konať, upozorňuje na to Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR v súvislosti s blížiacimi sa veľkonočnými sviatkami. Dôvodom je zabránenie šírenia nového koronavírusu.

Na súkromnej bohoslužbe sa môže zúčastniť len celebrant a nevyhnutná asistencia, prípadne technický pracovník, ktorý zabezpečuje prenos pre veriacich. Mimo konania bohoslužieb kostoly môžu byť otvorené, avšak je potrebné dodržiavať viacero opatrení. Informovala o tom hovorkyňa ÚVZ Daša Račková.

Kňazi naďalej môžu ísť súkromne sláviť obrady do kostolov a taktiež zabezpečiť internetové prenosy pre ľudí. Z usmernenie hlavného hygienika Jána Mikasa vyplýva, že počas súkromnej bohoslužby iní ľudia nemôžu do kostola vstupovať.

Mimo konania bohoslužieb môžu byť kostoly otvorené. Potrebné však je, aby vstup a pobyt v kostole bol umožnený len ľuďom s prekrytými hornými dýchacími cestami, pri vchode do kostola si musia veriaci dezinfikovať ruky alebo musia mať k dispozícii jednorazové rukavice.

Dôležité je zabezpečiť, aby odstup medzi osobami (okrem úzkej rodiny) bol minimálne dva metre. Z usmernenie hlavného hygienika vyplýva, že počet osôb v kostole v jednom okamihu nesmie prekročiť koncentráciu jedna osoba na 25 štvorcových metrov z verejne prístupnej časti kostola.

Okrem toho sa tiež musí vykonávať častá dezinfekciu priestorov, hlavne dotykových plôch, podláh, predmetov a kľučiek.

Konferencia biskupov Slovenska (KBS) v tomto čase apeluje na ľudí, aby bohoslužby sledovali prostredníctvom televízneho, internetového alebo rozhlasového vysielania. Zároveň vyzývajú občanov, aby sa individuálne modlili, prípadne čítali Sväté písmo.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?