Koronavírus na Slovensku Aktualizácia: 11.8.2020, 9.32
280980(+1454)testovaných
2615(+16)infikovaných
1874(+8)vyliečených
31(+0)úmrtí
Aktualizácia: 11.8.2020, 9.32 štatistiky vo svete viac informácií
30. 04. 2020 12:46 | ATLANTA/kc

V USA hospitalizovali muža, ktorý po šialenom nápade Trumpa vypil fľašu bielidla

Vedenie Georgia Poison Centre uviedlo, že počas pandémie zaznamenali zvýšený počet otráv čistiacimi prostriedkami.

Donald Trump v oválnej pracovni Bieleho domu.
Donald Trump v oválnej pracovni Bieleho domu. Foto: Profimedia.sk

Trumpov bizarný návod, ako sa chrániť pred koronavírusom, má zrejme prvé negatívne dôsledky. Zariadenie Georgia Poison center v Atlante informovalo, že v štáte Georgia evidujú dva prípady otravy čistiacim prostriedkom. Ide o dvoch mužov, ktorí sa v minulosti liečili na psychiatrii.

Jeden z nich mal vypiť celú fľašku bielidla s obsahom 350 ml. Píše o tom portál Atlanta Journal Constitution.

Prípady otravy zaznamenali iba niekoľko dní po tom, ako americký prezident Donald Trump „v slabej chvíli" veľmi nešťastne navrhol, aby si ľudia do tela vpichovali dezinfekčné prostriedky a prípadne, aby sa nechali ožiariť ultrafialovým žiarením.

 Lekári aj výrobcovia čistiacich prostriedkov tieto návody rázne odmietli s tým, že ide o nebezpečnú hlúposť. Zdravotný stav spomínaných mužov je dobrý a z otravy, by sa mali úplne zotaviť.

Vedenie Georgia Poison Centre uviedlo, že počas pandémie zaznamenali zvýšený počet otráv čistiacimi prostriedkami. Zatiaľ, čo vlani evidovali za marec a apríl celkovo 49 takýchto prípadov, tento rok ich je od 1. marca už 115.

Väčšinou išlo o otravu po nadýchaní sa výparov po zmiešaní čistiacich chemikálií. „Keď zmiešate bielidlo s určitými druhmi chemikálií, pri následnej reakcii vzniknú toxické plyny. Keď človek vdýchne väčšie množstvo tejto látky, môže to spôsobiť chemický zápal pľúc," vysvetlil v rozhovore pre AJC riaditeľ Georgia Poison Center Gaylord Lopez.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?