Koronavírus na Slovensku Aktualizácia: 9.7.2020, 9.42
223778(+2284)testovaných
1851(+53)infikovaných
1477(+4)vyliečených
28(+0)úmrtí
Aktualizácia: 9.7.2020, 9.42 štatistiky vo svete viac informácií
24. 05. 2020 14:59 | PEKING/TASR

Čína je otvorená medzinárodnej spolupráci pri zisťovaní pôvodu COVID-19

Odsúdila amerických politikov, ktorí sa snažia "vykonštruovať dohady" o pôvode tohto patogénu a "stigmatizovať Čínu".

Koronavírus vo Wu-chane
Koronavírus vo Wu-chane Foto: TASR/AP

Čína je "otvorená" medzinárodnej spolupráci zameranej na zistenie zdroja nového koronavírusu, avšak takéto vyšetrovanie nesmie podliehať politickému zasahovaniu. Uviedol to v nedeľu čínsky minister zahraničných vecí Wang I.

Odsúdil súčasne amerických politikov, ktorí sa podľa neho snažia "vykonštruovať dohady" o pôvode tohto patogénu a "stigmatizovať Čínu", informuje agentúra AFP.

Prípadné žaloby vznesené voči Číne v súvislosti s ochorením COVID-19 by podľa Wanga boli v rozpore s medzinárodnými právnymi princípmi a tí, ktorí ich chcú podať, "fantazírujú a sami sa ponížia", citovala ministra agentúra AP.

"Čína je otvorená spolupráci s medzinárodnou vedeckou komunitou na preskúmaní zdroja tohto vírusu," povedal Wang na tlačovej konferencii popri výročnom zasadnutí čínskeho parlamentu. "Zároveň sa nazdávame, že by to malo byť profesionálne, čestné a konštruktívne."

Aktuálne čísla nakazených v krajinách po celom svete môžete sledovať tu.

Spojené štáty a Austrália v uplynulých týždňoch apelovali na vyšetrovanie pôvodu koronavírusovej pandémie. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) tiež vyzvala Peking, aby ju prizval k vyšetrovaniu zdroja, Čína však navrhla, aby sa takáto "globálna reakcia" na chorobu COVID-19 posúdila až po skončení pandémie.

Prezident USA Donald Trump i jeho minister zahraničných vecí Mike Pompeo obvinili Čínu z nedostatku transparentnosti v tejto záležitosti a opakovane podporovali teóriu, že tento vírus unikol z čínskeho laboratória s maximálnym stupňom zabezpečenia.

Väčšina vedcov sa domnieva, že vírus s označením SARS-CoV-2 sa preniesol na ľudí zo zvierat, možno na trhu v stredočínskom meste Wu-chan, kde predávajú exotické živočíchy na konzumáciu, píše AFP.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?