Koronavírus na Slovensku Aktualizácia: 9.7.2020, 9.42
223778(+2284)testovaných
1851(+53)infikovaných
1477(+4)vyliečených
28(+0)úmrtí
Aktualizácia: 9.7.2020, 9.42 štatistiky vo svete viac informácií
28. 05. 2020 14:18 | BRATISLAVA/rd

Slovenka Denisa predčasne porodila počas koronavírusu. Jej skúsenosť zaujala zahraničie

Žena na vlastnej koži pocítila prísne bezpečnostné opatrenia.

Pôrod dieťaťa
Pôrod dieťaťa Foto: shutterstock.com/ nattanan726

Britský The Guardian si posvietil na príbehy žien, ktoré pandémia nového koronavírusu zastihla počas tehotenstva. Medzi nimi je aj Slovenka Denisa.

Tej sa v 26. týždni narodil chlapček. Keďže prišiel na svet predčasne, lekári ho dali do inkubátora.

Čerstvá mamička sa ho síce nemohla dotknúť, avšak stála pri ňom, aby počul jej hlas. Keď sa jeho stav zlepšil natoľko, že ho konečne mohla držať v náručí, prišiel zásah „vyššej moci".

Vláda Slovenskej republiky totiž vyhlásila mimoriadny stav a žene v nemocnici povedali, aby opustila nemocničné lôžko. Nemocnica sa totiž pripravovala na nápor pacientov s COVID-19.

Hoci návaly nakazených nenastali, prísne opatrenia pretrvávali. Vďaka tomu tak nemohlo vidieť svoje dieťa ďalších šesť týždňov. „Domov som šla s prázdnymi rukami a hlavou plnou otázok. Každý deň bez môjho dieťaťa mi bral silu a poškodil moje duševné zdravie," tvrdí.

Keď v 17. marca opustila nemocnicu, na Slovensku evidovali 97 pozitívnych ľudí s koronavírusom SARS-CoV-2.

„Aj tak ju požiadali, aby uvoľnilo miesto pre pacientov, ktorí nikdy neboli," hovorí predsedníčka mimovládnej organizácie Ženské kruhy Zuzana Krišková.

Odhaduje, že podobný osud, a síce mimoriadne opatrenia, ako mala Denisa, postretol na Slovensku asi 500 predčasne narodených detí.

„Niekde už môžete ísť do kaderníctva, ale nemôžete navštíviť svoje vlastné dieťa. To je absurdné, bez matky, svojej najväčšej opatrovateľky, bude dieťa trpieť. Separácia matky od dieťaťa, a špeciálne predčasne narodeného dieťaťa, prináša závažné zdravotné riziká. Zvyšuje riziko úmrtia, predlžuje dobu hospitalizácie a zvyšuje chorobnosť predčasne narodených detí," dodala Krišková.

Na organizáciu sa obrátili matky predčasne narodených detí, ktoré z nemocnice prepustili po pôrode domov, a zároveň im zamedzili kontakt s vlastnými deťmi, ktoré sú hospitalizované na jednotke intenzívnej starostlivosti (JIS).

Popisujú, že svoje deti nevideli od zavedenia prvotných protiepidemiologických opatrení približne v polovici marca.

Medzi opatrenia patrili zákaz pôrodných asistentiek či vyšetrení. V niektorých nemocniciach vraj niektorým ženám povedali, že im počas pôrodu nemôžu ponúknuť epidurálku, pretože anestéziológovia sú vyhradení výlučne pre pacientov s koronavírusom.

K štvrtkovému popoludniu na Slovensku evidujeme 1520 nakazených, 1332 vyliečených a 28 úmrtí na COVID-19.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?