Koronavírus na Slovensku Aktualizácia: 10.8.2020, 9.33
279526(+564)testovaných
2599(+3)infikovaných
1866(+2)vyliečených
31(+0)úmrtí
Aktualizácia: 10.8.2020, 9.33 štatistiky vo svete viac informácií
29. 05. 2020 13:55 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Deti už budú môcť ísť pozrieť rodičov v domovoch. Poznáme termíny uvoľňovania

Má celkovo štyri fázy.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Ministerstvo práce navrhuje do piatej fázy uvoľňovania opatrení zahrnúť aj pobytové zariadenia sociálnych služieb, zariadenia sociálnych služieb pre seniorov a denných stacionároch. Malo by mať niekoľko častí a rozhodnúť o nich musí ešte krízový štáb v pondelok (1. 6.) spoločne s hygienikmi a epidemiológmi.

Návrh na uvoľnenie pripomienkovala aj Asociácia poskytovateľov sociálnych služieb v Slovenskej republike, ktorého predsedníčkou je Anna Ghannamová. "Myslím si, že ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny urobilo veľmi dobrý a komplexný návrh uvoľňovania, kde navrhlo štyri fázy uvoľňovania aj s termínmi," konštatovala.

Návšteva rodiny iba vonku, nie deti do 15 rokov

Podľa jej slov prvá fáza po situácii v súvislosti s koronavírusom je navrhnutá od stredy (3. 6.), kedy sa v návrhu počíta aj s možnosťou pustiť do pobytových zariadení aj návštevy príbuzných klientov, ale iba do exteriéru. V interiéroch môže byť iba návšteva pre klientov na lôžku.

Ich rodinní príslušníci budú musieť dodržiavať prísne, nielen hygienické podmienky. Navrhuje sa, že jeden klient môže mať naraz na návšteve iba dvoch ľudí, ale nesmú to byť deti do 15 rokov. Musí sa dodržiavať odstup od skupín s návštevami minimálne päť metrov, ak sa dá, tak aj viac.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
 

Návšteve zmerajú teplotu, musí si vydezinfikovať ruky a musí mať na sebe rúško. Pri vstupe do zariadenia sa rodinní príslušníci alebo akákoľvek návšteva musí zapísať do zoznamu návštev a svojím podpisom vlastne aj čestne vyhlasujú, že nemajú cestovateľskú anamnézu, že nemajú príznaky ochorenia COVID-19 a nestretli sa 14 dní pred návštevou s osobu, ktorá mala príznaky alebo toto ochorenie.

Zariadene bude mať právo limitovať si v jednom čase počet návštevníkov i čas návštevy.

Návštevy sa budú musieť vopred nahlásiť na určitý termín, vrátane dňa a času, aby zariadenie vedelo zabezpečiť hygienické opatrenia a malo prehľad o všetkých návštevách.

V prvej etape sa navrhuje umožniť aj absolvovanie plánovaných odborných vyšetrení či vybavenie úradných záležitostí, prípadne prechádzok, ale so sprievodom. Počíta sa aj s otvorením ambulantných služieb pre klientov mladších ako 62 rokov.

"Na požiadavku APSS v SR bola z návrhu z druhej etapy do prvej presunutá aj možnosť objednať do zariadenia externé odborné služby pre klientov, ako je pedikér, kaderník alebo nutné revízie budov a zariadení," vysvetlila Ghannamová s tým, že ich návrh musia ešte schváliť odborníci.

O dva týždne aj návšteva na izbách

Druhá fáza uvoľňovania by mohla byť od nedele (7. 6.), odkedy by mohli byť už otvorené aj ambulantné služby pre občanov 62+ a mohli by povoliť aj návštevy v interiéroch. "Aj tu by malo platiť dodržanie všetkých hygienických podmienok. Jednou z nich je aj to, že jeden klient môže mať návštevu v miestnosti s plochou minimálne 15 štvorcových metrov," doplnila Ghannamová.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
 

V tretej fáze, ktorá je navrhnutá na 15. júna, by podľa návrhu mohli pobytové zariadenia prijímať všetkých nových klientov, nielen tých „bezodkladných", kde bezodkladné umiestnenie musela schvaľovať samospráva. "V tejto etape sa už ráta aj s uvoľnením ohľadom spoločenských aktivít či spoločných obedov, ale stále nie vo veľkých skupinách," konštatovala šéfka asociácie.

V štvrtej fáze, od 1. júla, sa podľa Ghannamovej okrem iného navrhuje už aj uvoľnenie možnosti realizovať plánované dodávateľské práce.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?