Koronavírus na Slovensku Aktualizácia: 28.9.2020, 10.18
447940(+1954)testovaných
9343(+265)infikovaných
4213(+35)vyliečených
44(+0)úmrtí
Aktualizácia: 28.9.2020, 10.18 štatistiky vo svete viac informácií
03. 07. 2020 16:11 | PEKING/rd

Štúdia hovorí jasne: Súčasný koronavírus je viac nákazlivý ako jeho pôvodná verzia

Súčasný genóm preniká do ľudských buniek s niekoľkonásobne vyššou účinnosťou.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstoc.com/phanira

Na celom svete v súčasnej pandémii koronavírusu dominuje jedna z variánt vírusu SARS-CoV-2, ktorá sa odlišuje od tej, ktorá sa ako prvá objavila na sklonku lonského roka v Číne.

Vedci zistili, že táto obmena vírusu ľahšie preniká do ľudských buniek, a je preto zrejme viac nákazlivá ako originálna verzia. Informuje o tom nová štúdia vo vedeckom časopise Cell, podľa ktorej však treba tieto výsledky dôkladnejšie overiť. Koronavírus, rovnako ako všetky ostatné vírusy, neustále prechádza mutáciami.

Vedci zaznamenávajú ich genóm a zdieľajú ho v databáze GISAID, ktorá eviduje asi 58-tisíc rôznych génových sekvencií SARS-CoV-2. Z tohto sledovania tiež vyšlo najavo, že po tom, čo sa SARS-CoV-2 rozšíril z Číny do Európy, sa na starom kontinente stala dominantná jedna z jeho variánt. Tú označili ako D614G.

Tá má voči originálu drobnú odlišnosť v DNA práve v mieste, ktoré ovplyvňuje schopnosť vírusu prenikať do ľudských buniek. Výskumníci z univerzít v Sheffielde a Dukeovej univerzity spoločne s pracovníkmi z laboratória v Los Alamos so znepokojením odhalili, že tento variant je zrejme viac prenosný medzi ľuďmi.

Toto zistenie však museli ešte overiť. Experti preto analyzovali údaje od 999 pacientov hospitalizovaných pre COVID-19 vo Veľkej Británii a zistili, že ľudia nakazení skúmaným variantom v sebe majú viac vírusových častíc. To sa však nijako neodrážalo na vážnosti ich ochorenia, čo bolo pre vedcov povzbudivé.

Experimenty v laboratóriách ukázali, že D614G preniká do ľudských buniek s tri- až šesťkrát väčšou účinnosťou než pôvodný variant koronavírusu nájdený v Číne. Vedci však upozorňujú, že nálezy z laboratória ešte nemusia verne replikovať správanie vírusu v reálnom svete a jeho šírenie populáciou.

Z prísne vedeckého hľadiska tak teraz možno povedať, že varianta D614G je viac nákazlivá, ale to nutne neznamená, že sa medzi ľudmi skutočne šíri viac.

Nathan Grubaugh z Yaleovej univerzity však v inom článku dodal, že tento variant vírusu v súčasnosti pandémii dominuje.

„Je to zaujímavý objav, ktorý sa možno dotýka miliónov ľudí, ale zatiaľ u neho nepoznáme jeho konečný dopad. Objavili sme tento vírus pred polrokom a množstvo ďalších vecí o ňom zase zistíme v nasledujúcich šiestich mesiacoch," dodal.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?