Koronavírus na Slovensku Aktualizácia: 28.9.2020, 10.18
447940(+1954)testovaných
9343(+265)infikovaných
4213(+35)vyliečených
44(+0)úmrtí
Aktualizácia: 28.9.2020, 10.18 štatistiky vo svete viac informácií
16. 07. 2020 13:50 | ŠPANIELSKO/TASR

VIDEO: Španielsko si pripomenulo oficiálnou ceremóniou obete pandémie

Ceremónia prebehla v kráľovskom paláci v Madride.

Ceremónia.
Ceremónia. Foto: Reuters

Španielsko si vo štvrtok oficiálnou ceremóniou uctilo obete koronavírusovej pandémie. Na podujatí sa zúčastnili kráľ Filip VI. s kráľovnou Letiziou, členovia vlády, predstavitelia Európskej únie, Svetovej zdravotníckej organizácie aj príbuzní obetí.

Ceremónia prebehla v kráľovskom paláci v Madride. Všetci hostia mali na tvárach rúška a sedeli v bezpečných odstupoch od seba. Ľudia mohli spomienkovú ceremóniu sledovať naživo v televízii aj na internete.

Zúčastnili sa na nej zástupcovia všetkých relevantných politických strán s výnimkou krajne pravicovej strany Vox, ktorej predseda podujatie označil za "propagandu".

Prečítajte si aj: USA opäť prekonali rekord v počte nových prípadov nákazy koronavírusom

Okrem známych predstaviteľov vystúpil s prejavom Hernando Calleja, brat známeho novinára José Maríu Calleju, ktorý pripomenul: "Aby sme nezabudli, že koronavírus bol a naďalej je chladnokrvným a krutým katom."

Zdravotná sestra Aroa Lópezová z nemocnice v Barcelone sa na pódium postavila v mene všetkých zdravotníckych pracovníkov, z ktorých sa koronavírusom nakazilo najmenej 52 000. Spomenula takisto všetkých pracovníkov, vďaka ktorým mohla spoločnosť naďalej fungovať.

Lópezová politikov vyzvala, aby chránili zdravotnícky systém.

Prečítajte si aj: Z Bratislavy sa dostanete do ďalších dvoch dovolenkových destinácií

Kráľ Filip VI. v prejave pochválil obyvateľov za zodpovedné správanie. "Máme morálnu povinnosť zapamätať si a rešpektovať dôstojnosť zosnulých a občiansku povinnosť podporovať tie najlepšie hodnoty našej spoločnosti," povedal.

Na konci spomienky si účastníci pripomenuli obete minútou ticha. Španielsko oficiálne potvrdilo 28 413 obetí koronavírusovej pandémie.

Záznam z ceremónie si môžete pozrieť tu:

 

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?