Koronavírus na Slovensku Aktualizácia: 29.9.2020, 10.11
450501(+2561)testovaných
9574(+231)infikovaných
4329(+116)vyliečených
45(+1)úmrtí
Aktualizácia: 29.9.2020, 10.11 štatistiky vo svete viac informácií
07. 08. 2020 12:47 , článok bol aktualizovaný 07. 08. 2020 14:45 | PREŠOV/TV Markíza, TASR

V prešovskom dome seniorov opäť potvrdili COVID-19. Chorá je ekonómka a rehabilitačná sestra

V karanténe je celkom 13 ľudí vrátane klienov.

Centum sociálnych služieb Vita Vitalis v Prešove.
Centum sociálnych služieb Vita Vitalis v Prešove. Foto: TV Markíza

Vychádzky mali dovolené iba dva týždne a opäť sú v karanténe. Azda najviac koronou sužovaným zariadením na Slovensku je Centrum sociálnych služieb v Prešove. Na COVID-19 tam pozitívne otestovali dve zamestnankyne, šiestich klientov museli preto izolovať.

Po karanténe si slobody užili iba pár dní. Vyše stovka klientov Centra sociálnych služieb Vita Vitalis na Volgogradskej ulici v Prešove opäť nesmie opustiť areál domova. Nemôžu ísť ani na prechádzku mimo zariadenia.

Bez jediného pozitívneho prípadu pritom prežili poslednú úplnú karanténu, do ktorej sa aj so 60 zamestnancami dostali kvôli nakazenému lekárovi. Teraz museli izolovať každého zo šiestich klientov, čo potvrdila aj v poverená riaditeľka Centra sociálnych služieb Terézia Sisáková. Ich stav sledujú.

Do kontaktu prišli s pozitívne testovanou rehabilitačnou sestrou. Testy ochorenie potvrdili aj u ďalšej kolegyne z ekonomického úseku. „Jedna má ľahký priebeh, ďalšia nemá žiaden príznaky ochorenia," povedal šéf Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský.

V domácej karanténe zostali siedmi zamestnanci, ostatní chodia riadne do práce. Sú upozornení, že musia dodržiavať všetky opatrenia. „Služby sú nastavené tak, že sú vykryté kompletne," povedal vedúci Odboru sociálnych vecí a rodiny kraja Pavel Slaninka.

Nakazené kolegyne spolu dochádzali autobusom do práce a vyzerá to tak, že sa vírusom infikovali práve v ňom. Predpoklad potvrdila aj šéfka centra Sisáková. Šéf kraja dodal, že budú testovať aj všetkých vodičov našich SAD.

Testy izolovaných klientov i zamestnancov boli zatiaľ negatívne. Po ich opätovnom pretestovaní by sa režim v domove mohol už o týždeň v piatok (7. 8.) vrátiť do normálu. Samosprávny kraj zamestnancom svojich sociálnych zariadení ako poďakovanie za zvládnutú pandémiu mimoriadne vyplatil 500-eurovú odmenu.

Zariadenie sa ocitlo v mimoriadnej situácii 8. júla z dôvodu ohlásenia pozitívneho nálezu na koronavírus u ošetrujúceho lekára a jeho zdravotnej sestry z Chminianskej Novej Vsi, ktorí v zariadení začiatkom júla ordinovali. V polovici júla karanténu ukončili.

Reportáž do Televíznych novín pripravil Martin Jedinák.

 

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?