Koronavírus na Slovensku Aktualizácia: 1.10.2020, 10.00
467021(+9170)testovaných
10938(+797)infikovaných
4620(+225)vyliečených
48(+0)úmrtí
Aktualizácia: 1.10.2020, 10.00 štatistiky vo svete viac informácií
12. 08. 2020 12:36 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Čaká vás dovolenka? Tu je zoznam krajín, v ktorých sa pred cestou musíte zaregistrovať

Viacero krajín chce mať z bezpečnostných dôvodov prehľad o všetkých turistoch.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Foto: TASR/AP Photo/Thanassis Stavrakis

Ak chcete v týchto dňoch vycestovať do zahraničia, je potrebné sledovať aktuálne opatrenia spojené s koronavírusom v cieľovej destinácii. Viaceré krajiny totiž z bezpečnostných dôvodov zaviedli povinnosť prejsť pred ich návštevou povinnou registráciou.

Nezáleží pritom na tom, či ide o krajiny Európskej únie alebo nie. Nutné je vyplniť potrebné osobné údaje. Ak tak turisti neurobia, nemusia ich pustiť na palubu lietadla, alebo im môže hroziť aj pokuta. Portál pelipecky.sk dal dokopy zoznam krajín, ktoré túto registráciu vyžadujú.

Belgicko

Belgicko je síce na zozname bezpečných krajín, nie je potrebné mať so sebou negatívny test ani ísť do karantény, no turisti nesmú zabudnúť na vyplnenie online formulára, ktorý nájdete na tejto adrese.

Cyprus

Vstupný dotazník je povinné vyplniť aj pred cestou na Cyprus. Pre všetkých cestujúcich prichádzajúcich platí povinnosť pred odletom sa zaregistrovať, vyplniť dotazník a podpísať vyhlásenia na tejto stránke. Cez tú cestujúcim vystavia tzv. flightpass.

Každý, kto príde na Cyprus bez toho, aby elektronicky vyplnil flightpass, bude musieť zaplatiť pokutu 300 eur, alebo mu bude zamietnutý vstup. Čo sa týka testu či karantény, nie sú povinné ani na Cypre.

Grécko

Keď máte v pláne cestovať do Grécka, 48 hodín pred vstupom do krajiny sa musíte registrovať na tejto stránke. Následne dostane každý zaregistrovaný cestujúci QR kód, ktorým sa musí v elektronickej alebo tlačenej podobe preukázať po prílete do krajiny. V opačnom prípade mu hrozí pokuta vo výške 500 eur. Bez QR kódz vás aerolinky dokonca nemusia pustiť ani na palubu lietadla.

Ak si cestujúci zakúpi letenku či zájazd menej ako 48 hodín pred odletom, je nutné vykonať registráciu čo najskôr po zakúpení - s platnosťou od 9. júla je vyplnenie elektronického formulára povinné a je nutné vykonať registráciu najneskôr do 24 hodín pred odletom.

Po prílete každý vstupuje do Grécka s QR kódom. Na základe vstupného formulára grécky bezpečnostný systém automaticky vyhodnotí, či máte ísť na test alebo nie. Systém sa odráža od krajiny, odkiaľ ste prileteli a toho, kde ste boli za posledných 14 dní.

Keďže niektorých klientov nepustili na palubu pre nesprávny údaj v registrácii, portál praktickou skúškou zistil, že registráciu je možné dodatočne editovať a údaje upraviť.

Vyplnenie dotazníka je povinné do 31. augusta. Ako je to v prípade, že vás po príchode pošlú na test? Môžete ďalej pokračovať napríklad do hotela alebo rezortu, no nemusíte sa tam zdržiavať, ide len o odporúčanie. Výsledky testov sú verejné do 24 hodín a štátne orgány vás kontaktujú iba vtedy, ak máte pozitívny test. Ak vám nezavolajú, váš test bol negatívny.

V prípade, ak ste pozitívny, Grécko hradí karanténu, náklady na liečbu aj letenku domov po vyliečení. Keďže ide o zelenú krajinu, platí tu bežne aj obyčajné celoročné poistenie.

Holandsko

Aj v tomto prípade ide o bezpečnú krajinu, Holanďania majú zdravotný formulár, ktorý nájdete tu. Na test ani do karantény ísť nemusíte.

Chorvátsko

Obľúbená dovolenková destinácia ešte koncom mája spustila online registráciu, ktorá zabezpečí plynulý prechod cez hranice.

Írsko

Aj pred cestou do Írska je potrebné vyplniť vstupný formulár. Nie je povinná karanténa ani test.

Lotyšsko

V Lotyšsku je 14-dňová karanténa povinná pre občanov, ktorí sa sme prepravili cez Rakúsko či Česko. Pred príchodom je povinné vyplniť tento dotazník.

Malta

Malta má zriadené dva formuláre. V prvom (nájdete ho tu) uvádzate, či ste boli za posledných 14 dní v nejakej z rizikových krajín a v druhom (dostupnom tu) uvádzate miesto svojho pobytu a súhlas, aby ich mohli maltské úrady v prípade potreby vyhľadať.

Rakúsko

Naši susedia majú zavedený dokument na tranzit z Viedne. Vyplniť ho musíte napríklad z letiska na Slovensko. Slováci sa môžu bez problémov presunúť domov po návrate z tzv. zelených krajín.

Španielsko

Pred cestou do juhoeurópskej krajiny je potrebné vyplniť tento formulár pre ľudí zo všetkých krajín. Možnosťou tiež je vyplniť žiadané údaje v mobilnej aplikácii Spain travel health-SpTH. Po registrácii cestujúci obdrží QR kód, ktorý je povinný predložiť po prílete do Španielska.

Taliansko

Vyhlásenie pred cestou má aj Taliansko, v anglickom jazyku je dostupný tu. Sardínia má svoj registračný formulár zverejnený na stránke tamojšieho úradu. Taliansko je u nás rovnako ako Španielsko v zozname bezpečných krajín.

Veľká Británia

Ak sa chystáte na výlet do Spojeného kráľovstva, taktiež sa musíte registrovať. K formuláru, ktorý je potrebné vyplniť, sa dostanete z tejto stránky. Test ani karanténa nie sú povinnosťou.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?