Koronavírus na Slovensku Aktualizácia: 20.10.2020, 10.05
627978(+5946)testovaných
31400(+705)pozitívnych
8004(+468)vyliečených
98(+6)úmrtí
Aktualizácia: 20.10.2020, 10.05 štatistiky vo svete viac informácií
24. 09. 2020 13:30 | PRAHA/TASR

Česi predpovedajú alarmujúce čísla: Do týždňa by mohlo pribúdať až 6000 nakazených denne

V ČR pribudlo v stredu celkovo 2309 potvrdených prípadov nákazy novým koronavírusom.

Koronavírus v Česku
Koronavírus v Česku Foto: TASR/AP

Do týždňa by mohlo v Českej republike každý deň pribúdať až okolo 6000 nových prípadov nákazy koronavírusom, uviedol český minister vnútra a šéf ústredného krízového štábu Jan Hamáček s odkazom na modely, ktoré predpovedajú vývoj epidémie v ČR. Informoval o tom vo štvrtok spravodajský server Novinky.cz.

V poslednom čase sa denné prírastky pohybujú pod tromi tisíckami. Ani dvojnásobné tempo šírenia nákazy by však podľa vicepremiéra neznamenalo preťaženie zdravotníckeho systému.

"Situácia zostáva zložitá a počty nakazených nevedú k optimizmu," povedal Hamáček v stredu po rokovaní štábu. Podľa neho sa však nenapĺňa najhorší možný scenár, pri ktorom by začali dochádzať voľné lôžka v nemocniciach.

"Ak sa pozrieme na rast tej krivky, tak to zodpovedá tomu strednému scenáru, keď by sme sa podľa aktuálneho tempa rastu mohli na konci mesiaca pohybovať medzi tromi a šiestimi tisícmi nových prípadov denne," dodal.

V ČR pribudlo v stredu celkovo 2309 potvrdených prípadov nákazy novým koronavírusom, čo je približne rovnaký počet ako v utorok.

Aktuálne v krajine bojuje s infekciou 28 048 ľudí, z ktorých je 628 hospitalizovaných. V priebehu stredy hlásili v ČR aj 11 nových úmrtí súvisiacich s koronavírusom. Od začiatku pandémie tak v krajine zomrelo už 555 ľudí.

Počet pacientov, ktorí ležia s koronavírusom v nemocniciach, sa za týždeň takmer zdvojnásobil. Pozitívne testovaných bolo v Česku od začiatku pandémie celkovo 55 464 ľudí, z nich 26.861 sa vyliečilo.

Rakúsko varuje občanov pred cestami do Prahy a Paríža

Rakúsko vo štvrtok v súvislosti so šírením koronavírusu SARS-CoV-2 vydalo varovania pred cestami do českej metropoly Praha i do niektorých oblastí Francúzska vrátane hlavného mesta Paríž a Azúrového pobrežia. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na rakúske ministerstvo zahraničných vecí.

Ministerstvo vydalo varovanie pred cestovaním aj do Andorry, Argentíny, Bahrajnu, Kostariky, Izraela, Kuvajtu a Maldív.

Viedeň zároveň zrušila dlhodobé varovanie pred cestami do Švédska, ako aj do Portugalska s výnimkou regiónu Norte a hlavného mesta Lisabon. Všetky zmeny začnú platiť od pondelka 28. septembra.

To, že Rakúsko zaradí od pondelka Prahu na zoznam rizikových oblastí, oznámil vo štvrtok ráno na Twitteri český minister zahraničných vecí Tomáš Petříček.

Dodal, že o konečnej podobe obmedzenia rokuje so šéfom rakúskej diplomacie Alexandrom Schallenbergom s tým, že chce, aby sa toto opatrenie nedotklo už zaplatených zájazdov.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?