Live
Sledujte NAŽIVO: Od soboty bude s výnimkami platiť zákaz vychádzania, tvrdý lockdown zatiaľ nebude
Sledujte tu
Koronavírus na Slovensku Aktualizácia: 22.10.2020, 10.04
651175(+9365)testovaných
33602(+2202)pozitívnych
8763(+359)vyliečených
115(+17)úmrtí
Aktualizácia: 22.10.2020, 10.04 štatistiky vo svete viac informácií
29. 09. 2020 09:02 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Mesiace po uzdravení hlásia až 172 zdravotných ťažkostí. Takéto problémy opisujú tí, čo prekonali COVID-19

Kŕče, bolesti brucha, svrbenie pokožky či pomočovanie v spánku.

Ilustračný záber
Ilustračný záber Foto: Shutterstock / Halfpoint

Pomočovanie počas noci, svrbenie pokožky, silná triaška, rôzne problémy so zmyslami či svalmi, podlomená psychika. To sú len niektoré z príznakov, ktoré na sociálnych sieťach opisujú ľudia, ktorí už mesiace dozadu prekonali COVID-19 a sú vyliečení. Hlásia 172 rôznych zdravotných ťažkostí či nepríjemných prejavov, ktorých sa doteraz nezbavili, informuje britský Daily Mirror.

Naozaj dlhý zoznam pretrvávajúcich symptómov zverejnili ľudia v skupine Post Covid Syndrome Group na socálnej sieti. Od svojho vzniku v máji má skupina už viac ako tri tisícky členov zo 60 krajín.

"Tých symptómov je strašne veľa, napočítali sme ich 172. Praktickí lekári nám neveria, vraj si to vymýšľame," tvrdí Louise, ktorá skupinu založila a zostavila prehľad pretrvávajúcich príznakov.

Medzi tie neurologické patrí napríklad triaška rôznej intenzity, záchvaty, neschopnosť sa sústrediť, zábudlivosť, zmätenosť alebo necitlivosť končekov prstov.

Kožné prejavy zahŕňajú okrem iného vysychanie pokožky, jej odlupovanie, rôzne svrbenie alebo častejšie pomliaždeniny. Pocovidoví pacienti sa stretávajú tiež s búšením srdca alebo s náhlou bodavou bolesťou na hrudi.

Ľudia hlási tiež problémy so zmyslami - okrem straty chuti či čuchu, o ktorých sa hovorí ako o príznakoch prebiehajúcej nákazy, sú to aj rôzne sluchové či zrakové problémy. Ženám vraj hrozí, že budú menštruovať nepravidelne, v niektorých prípadoch aj vôbec.

Ďalej sa objavujú bolesti rôzneho druhu - napríklad svalov, chrbta či krku, silné kŕče a dokonca aj vypadávanie vlasov, ktoré nepostihuje len mužov, ale aj ženy.

Ľudia tiež hlásia problémy s pľúcami, kašeľ pri ležaní alebo problémy so zažívacím traktom. Časť sa sťažuje na úniky moču aj stolice v spánku či počas dňa.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?