Koronavírus na Slovensku Aktualizácia: 22.10.2020, 10.04
651175(+9365)testovaných
33602(+2202)pozitívnych
8763(+359)vyliečených
115(+17)úmrtí
Aktualizácia: 22.10.2020, 10.04 štatistiky vo svete viac informácií
29. 09. 2020 09:49 , článok bol aktualizovaný 29. 09. 2020 15:02 | BRATISLAVA/TASR,mm

Na Slovensku zrejme zavedú núdzový stav. Prečítajte si, čo to znamená

Definitívne rozhodne vláda v stredu.

Igor Matovič a v pozadí Ján Mikas.
Igor Matovič a v pozadí Ján Mikas. Foto: TASR - Jakub Kotian

Na Slovensku by sa opäť mal vyhlásiť núdzový stav. Dôvodom je pandémia nového koronavírusu. Počas pondelkového rokovania ústredného krízového štábu to avizoval premiér Igor Matovič.

„Nebude len na oblasť zdravotníctva, bude to všeobecný núdzový stav," vysvetlil Matovič.

TIP: Nové pravidlá: Koniec omší, koncertov i divadiel, bary do 22. hodiny a nosenie rúšok aj vonku

Núdzový stav má byť podľa premiéra prijatý najmä z toho dôvodu, že nikto nevie, ako sa situácia s koronavírusom vyvinie. Obavy má z vývoja situácie v nemocniciach aj domovoch sociálnych služieb. Poukázal na to, že v súčasnosti je štát obmedzený v prípade potreby napríklad rýchleho dodávania ochranných pomôcok či testov.

„Túto „záložnú zbraň" potrebujeme mať zapnutú. Konkrétny návrh bude vypracovaný do zasadnutia vlády v stredu, a potom budem vedieť povedať viac," zhrnul Matovič.

Počas prvej vlny pandémie sa núdzový stav týkal len zdravotníctva. A toto teraz chce presadiť aj jeden z koaličných partnerov.

​„Pozrieme si odôvodnenie a zodpovedne sa rozhodneme. Avšak sme toho názoru, že núdzový stav by mal platiť len pre nemocnice," uviedli vo svojom stanovisku liberáli z SaS, ktorí majú vo vláde troch členov.

Naopak, ďalšia koaličná strana Za ľudí je za zavedenie celoplošného núdzového stavu.

"Na núdzový stav sú splnené zákonné podmienky. Zavedenie núdzového stavu umožní lepšiu distribúciu ochranných a zdravotných pomôcok, ako aj lepší manažment krízy v oblasti zdravotníctva a sociálnych služieb," odpovedala predsedníčka Za ľudí Remišová na otázku, či na rokovaní vlády vyhlásenie núdzového stavu podporí.

Definítivne sa tak o núdzovom stave a jeho forme rozhodne v stredu na rokovaní vlády.

Čo je to núdzový stav?

Núdzový stav možno vyhlásiť najdlhšie na 90 dní. Podľa ústavného zákona o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu možno počas neho v nevyhnutnom rozsahu a na nevyhnutný čas obmedziť základné práva a slobody a uložiť povinnosti na postihnutom alebo na bezprostredne ohrozenom území.

Núdzový stav môže vláda vyhlásiť len za podmienky, že došlo alebo bezprostredne hrozí, že dôjde k ohrozeniu života a zdravia ľudí.

Toto by sa dialo, keby platil núdzový stav

a) obmedziť nedotknuteľnosť osoby a jej súkromia evakuáciou na určené miesto,
b) uložiť pracovnú povinnosť na zabezpečenie zásobovania, udržiavania pozemných komunikácií a železníc, vykonávania dopravy, prevádzkovania vodovodov a kanalizácií, výroby a rozvodu elektriny, plynu a tepla, výkonu zdravotnej starostlivosti, udržiavania verejného poriadku alebo na odstraňovanie vzniknutých škôd,
c) obmedziť výkon vlastníckeho práva k nehnuteľnostiam na rozmiestnenie vojakov, príslušníkov ozbrojených zborov, zdravotníckych zariadení, zásobovacích zariadení, záchranných služieb a uvoľňovacích a iných technických zariadení,
d) obmedziť výkon vlastníckeho práva k hnuteľným veciam zákazom vjazdu motorových vozidiel alebo obmedzením ich používania na súkromné účely a na podnikanie,
e) obmedziť nedotknuteľnosť obydlia na ubytovanie evakuovaných osôb,
f) obmedziť doručovanie poštových zásielok,
g) obmedziť slobodu pohybu a pobytu zákazom vychádzania v určenom čase a zákazom vstupu na postihnuté alebo bezprostredne ohrozené územie,
h) obmedziť alebo zakázať uplatňovanie práva pokojne sa zhromažďovať alebo zhromažďovanie na verejnosti podmieniť povoľovaním,
i) obmedziť právo slobodne rozširovať informácie bez ohľadu na hranice štátu a slobodu prejavu na verejnosti,
j) zabezpečiť vstup do vysielania rozhlasu a televízie spojený s výzvami a informáciami pre obyvateľstvo,
k) zakázať uplatňovanie práva na štrajk,
l) vykonať opatrenia na riešenie stavu ropnej núdze.

Opatrenia platné od 1. októbra.
Opatrenia platné od 1. októbra. Foto: TVNOVINY.sk
 

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?