Koronavírus na Slovensku Aktualizácia: 16.1.2021, 10.10
1603679(+11392)testovaných
222752(+2045)pozitívnych
165555(+3232)vyliečených
3417(+55)úmrtí
55100(+7396)zaočkovaných
Aktualizácia: 16.1.2021, 10.10 štatistiky vo svete viac informácií
01. 10. 2020 19:26 | BANSKÁ BYSTRICA/TV Markíza

Hoci mali lekári pozitívny test na COVID-19, museli ošetrovať pacientov

Roosveltova nemocnica tvrdí, že by inak nevedela zabezpečiť zdravotnú starostlivosť.

Fakultná nemocnica F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici
Fakultná nemocnica F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici Foto: panoramio.com

Chceli, aby pacientov ošetrovali aj lekári s pozitívnym COVID testom. Rooseveltova nemocnica to píše vo výstupe z interného krízového štábu. To však odmieta hlavný hygienik aj rezort zdravotníctva.

V banskobystrickej nemocnici je aktuálne desať pozitívnych lekárov. Niektorí z nich sa aj napriek tomu, že o výsledku vedeli, starali o pacientov. „Výsledok testovania sme získali vo večerných hodinách a lekári po ukončení služby odišli domov,“ povedala nám hovorkyňa nemocnice Ružena Maťašeje.

Vedenie v písomnom výstupe z interného krízového štábu hovorí, že aj keď sú pozitívni, v práci by mali zostať. V nevyhnutných prípadoch a v špeciálnom režime s najkvalitnejšími respirátormi. „Povedali nám, že aj pokiaľ by sme boli pozitívni, musíme pracovať,“ posťažovala si zdravotná sestra.

Usmernenie hlavného hygienika i ministerstva zdravotníctva takýto postup odmieta. Lekári s pozitívnym COVID testom musia odisť okamžite do domácej izolácie, resp. nemôžu vykonávať v nemocnici žiadnu prácu.

Vedenie nemocnice zdôrazňuje, že situácia vznikla preto, že im naraz pre pozitívne COVID testy vypadlo desať lekárov. Ak by niektorí aspoň načas neostali v práci, nevedeli by zabezpečiť akútnu zdravotnú starostlivosť. „Urobili sme všetky opatrenia, aby sme zaistili bezpečnosť lekárov aj pacientov a zároveň zabezpečili akútnu starostlivosť,“ tvrdí Maťašeje.

Lekár a šéf odborov Jozef Baláž povedal, že zatiaľ nie sú v situácii, že každý lekár bol nenahraditeľný. Potvrdil, že vedia zabezpečiť plánované výkony i starostlivosť na oddeleniach. V týchto dňoch nemocnica hľadá kontakty a všetkých testuje. K desiatim pozitívnym lekárom vo štvrtok nepribudol nik.

Reportáž spracovala Martina Kašiarová.

 

Celé vydanie Televíznych novín nájdete na markizaplus.sk.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?