Koronavírus na Slovensku Aktualizácia: 26.1.2021, 10.04
1709926(+10950)testovaných
238617(+1590)pozitívnych
197191(+3811)vyliečených
4260(+192)úmrtí
102692(+5986)zaočkovaných
Aktualizácia: 26.1.2021, 10.04 štatistiky vo svete viac informácií
25. 11. 2020 15:46 | BRATISLAVA/TASR

Matovič nepovažuje dobrovoľné celoplošné testovanie za efektívne

Naď si vie predstaviť testovanie od dverí k dverám.

Premiér Igor Matovič a minister obrany Jaroslav Naď.
Premiér Igor Matovič a minister obrany Jaroslav Naď. Foto: TASR

Dobrovoľné celoplošné testovanie nie je podľa premiéra Igora Matoviča efektívne. Odvoláva sa na výsledky víkendového testovania na COVID-19 vo viacerých obciach na Slovensku.

Poukázal na to v reakcii na utorkové (24. 11.) vyjadrenia prezidentky Zuzany Čaputovej, podľa ktorej by malo byť dobrovoľné.

"Pani prezidentka má na rozdiel odo mňa ten komfort vyjadrovať svoje názory bez reálnej zodpovednosti, a tým pádom povie, že by to malo byť dobrovoľné, lebo ľuďom sa to páči," skonštatoval premiér pred stredajším zasadnutím ústredného krízového štábu. Zároveň si myslí, že je najvyšší čas, aby sa o plošnom testovaní rozhodlo.

Na margo vyjadrenia konzília odborníkov, ktorí neodporúčajú celoplošné testovanie, premiér reagoval s tým, že sú ľudia, ktorí majú veľkú slobodu, že môžu mať názor. Druhou skupinou sú ľudia, ktorí majú zodpovednosť za stav v nemocniciach a za to, aby neskolabovali.

 

"Jedna skupina sú tí, ktorí majú dopriate rozprávať svoje názory a myslia si, že by bol lepší lockdown, a druhá skupina je vláda, ktorá musí prijať rozhodnutia," poznamenal.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí.
Minister zdravotníctva Marek Krajčí. Foto: TASR
 

Minister zdravotníctva Marek Krajčí pred stredajším rokovaním vlády uviedol, že vyjadrenie konzília odborníkov je potrebné zobrať do úvahy. Je podľa neho potrebné hľadať spôsoby, ako zachytiť infikovaných.

Epidemiologická situácia sa v súčasnosti otáča. Ak sa niečo nestane, krivka začne znova rásť. Krajčí na to upozornil pred rokovaním ústredného krízového štábu. Prvá dodávka vakcín by podľa neho mohla prísť na Slovensko už v polovici decembra. V prvej fáze by chceli zaočkovať 150-tisíc ľudí.

Plošné testovanie má podľa ministra vždy zmysel. "Záleží, ako sa bude realizovať. Ak sa nebude, nastupujú už len reštrikčné epidemiologické opatrenia," skonštatoval.

Ako zopakoval, návrh protipandemického semafora od strany SaS prerokuje konzílium odborníkov na štvrtkovom (26. 11.) zasadnutí. Následne sa rozhodne, aký semafor bude predstavený a kedy.

Minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO) pred zasadnutím vlády.
Minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO) pred zasadnutím vlády. Foto: TASR
 

Realizácia a prípadná forma plošného testovania na COVID-19 je predmetom diskusie a témou pre ústredný krízový štáb, v hre je viacero možností.

Povedal po vláde minister obrany Jaroslav Naď s tým, že vie predstaviť aj formu testovania, pri ktorom zdravotníci budú navštevovať domácnosti.  "Bez toho, aby som prejudikoval nejaké rozhodnutie, v Abu Dabí v Spojených arabských emirátoch, odkiaľ sme sa aj s pánom ministrom zahraničných vecí (Ivanom-pozn. TASR) Korčokom vrátili, to teraz práve takto robia," oznámil.

Poznamenal, že medzi možnosťami je aj akýsi hybridný systém, kde by v obciach zdravotníci navštevovali domácnosti, v mestách by sa konalo testovanie ako doteraz. "Tých možností je veľa, všetko má svoje výhody a nevýhody. Otázka je, ako to logisticky zabezpečiť, ale o tom bude rokovať ústredný krízový štáb," zdôraznil.

V každom prípade je podľa neho správne a nevyhnutné, že sa pristúpilo k obstarávaniu antigénových testov. "Či už sa bude diať celoplošné testovanie alebo nie, budú potrebné minimálne pre cielené testovanie vo vybraných lokalitách či ohrozených skupinách," ozrejmil.

"Každá krajina sa teraz snaží zabezpečiť si testy," zdôraznil. Podľa jeho vedomostí je o predloženie ponuky veľký záujem, záujem o tender má mať vyše 50 firiem.

Vicepremiér a minister hospodárstva Richard Sulík.
Vicepremiér a minister hospodárstva Richard Sulík. Foto: TASR
 

Líder SaS a minister hospodárstva Richard Sulík oznámil, že sa dolaďujú podmienky nákupu, pričom naznačil, že v pôvodnom prezentovanom pláne príde k zmenám. Poukázal pritom na to, že nakúpiť predpokladaný objem testov v pôvodných termínoch je náročné zosúladiť so zákonom.

"V utorok (24.11.) som adresoval pánovi premiérovi (Igorovi Matovičovi-pozn. TASR) list, v ktorom som ho informoval, že dodržať najskorší termín - 2. decembra na dodanie prvých štyroch miliónov testov nie je možné bez porušenia zákona a to ja rozhodne nechcem robiť," oznámil.

"Určite sa preto termíny dodania budú meniť, je možné, že sa bude meniť aj plánovaný objem testov," dodal šéf rezortu, povereného obstaraním antigénových testov.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?