Koronavírus na Slovensku Aktualizácia: 26.2.2021, 10.03
2022001(+12065)testovaných
303420(+2645)pozitívnych
251983(+0)vyliečených
6966(+107)úmrtí
297496(+3104)zaočkovaných
Aktualizácia: 26.2.2021, 10.03 štatistiky vo svete viac informácií
15. 01. 2021 17:17 , článok bol aktualizovaný 15. 01. 2021 18:29 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Krivka sa zatiaľ neláme, Krajčí má však tri dobré správy z nemocníc

Ministerstvo mení aj očkovaciu stratégiu. Niektorí seniori sa dostatnú k vakcíne skôr.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí.
Minister zdravotníctva Marek Krajčí. Foto: TASR

Prísny lockdown máme zavedený už 15. deň, no krivku s počtom pozitívnych prípadov sa nám stále nepodarilo zlomiť, vyhlásil minister zdravotníctva Marek Krajčí na tradičnej piatkovej tlačovej konferencii, kde informoval o aktuálne epidemiologickej situácii na Slovensku. Tú zrejme komplikuje britský variant koronavírusu, ktorý je infekčnejší.

Krajčí verí v lepšiu prognózu do budúcna. Znížilo sa percento pozitívnych v pomere k vykonaným testom. Pri PCR testoch klesla pozitivita z 27 percent na 23 za posledný týždeň. Pri antigénových testoch kleslo toto číslo z 8 na 5 percent. Očakáva preto aj postupné zníženie reprodukčného čísla vírusu.

Dobré správy pre nemocnice

V nemocnici je hospitalizovaných 3273 pacientov a z nich je na pľúcnej ventilácii 279. Ich počet oproti minulému týždňu stúpol, norastie pomalšie ako posledné týždne. Druhou dobrou správou je, že sa znížil počet výjazdov sanitiek.

Nemocnice reprofilzovali ďalšie lôžka a podľa Krajčího je zdravotná starostlivosť zabezpečená. Treťou dobrou správou je, že sa do práce z karantény vrátili mnohí zdravotníci. V karanténe je aktuálne 2304 zdravotníkov a ich počet klesol.

Horšími správami je, že denne priemerne zomiera 95 ľudí na COVID-19 a stále sú odložené plánované operácie.

Najhoršie na tom je okres Zlaté Moravce, ktorý už v priemernom počte infikovaných predbehol Nitru. Medzi kritické okresy patria aj Piešťany, Košice okolie, Považská Bystrica, Hlohovec, Šaľa, Galanta či Trnava.

Naopak, minister pochválil Trenčín, ktorý sa zrejme dostal z najhoršieho. „Obyvatelia sa správajú zodpovedne a dodržiavajú poctivo opatrenia a má to pozitívny efekt," vyhlásil Krajčí.

Dodal, že vedci skúmali aj britský variant vírusu. Slovenskí vedci skúmali niekoľko vzoriek a pozreli sa aj na pozitívne vzorky z novembra. Výskum dokázal, že britská mutácia k nám prišla až v posledných dňoch až týždňoch. Výskyt tejto mutácie potvrdili v Bratislave, Nitre a Trenčíne.

Mení sa očkovacia stratégia

Minister dodal, že prehodnotili prioritizáciu pri očkovaní. Od 18.januára budú očkovaní aj seniori zo zariadení sociálnych služieb spolu so zamestnancami kritickej infraštruktúry, ktorí budú ako náhradníci v očkovacích centrách.

Krajčí verí, že pomocou plošného testovania znížime reprodukčné číslo pod 1 a čísla infikovaných začnú klesať. Ak sedemdňový priemer nakazených klesne pod päťtisíc, môžeme otvárať školy.

Krajčí naznačil, že obyčajné rúška nemusia byť dostatočne účinné pred novým variantom koronavírusu a ľuďom odporúča v rizikových situáciách nosiť respirátory bez ventilácie.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?