Koronavírus na Slovensku Aktualizácia: 24.2.2021, 10.04
1998978(+15160)testovaných
298337(+3547)pozitívnych
251983(+0)vyliečených
6775(+104)úmrtí
286408(+5669)zaočkovaných
Aktualizácia: 24.2.2021, 10.04 štatistiky vo svete viac informácií
26. 01. 2021 16:57 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Premiér Matovič ukázal, v ktorých okresoch by sa malo opakovať testovanie

Za osem dní sa skríningu zúčastnilo takmer 2,6 milióna ľudí.

Okresy, v ktorých by sa malo opakovať testovanie.
Okresy, v ktorých by sa malo opakovať testovanie. Foto: TVNOVINY.sk

Premiér Igor Matovič (OĽaNO) na utorkovej tlačej konferencii prezentoval priebežné výsledky celoplošného skríningu.

Predseda vlády uviedol, že ide o výsledky od predošlého pondelka (18. 1.) do tohto pondelka (25. 1.). Za osem dní sa ho zúčastnilo takmer 2,6 milióna ľudí, pozitívnych bolo 30 556, miera pozitivity je na úrovni 1,18 percenta.

 

„Je to o necelých 20 percent viac, ako počas novembrového celoplošného testovania,“ povedal Matovič.

Najlepšie sú na tom okresy Veľký Krtíš, Tvrdošín a Svidník. Najhorší je topoľčiansky okres, nasledujú okresy Levice a Hlohovec, ktoré majú priebežne mieru pozitivity nad dve percentá.

Priebežné výsledky podľa okresov.
Priebežné výsledky podľa okresov. Foto: Úrad vlády SR
 

Následne sa predseda vlády vyjadril k príspevkom odborníkov z webu Dáta bez pátosu. „Nesúhlasili sme s tým, že z Bratislavy od stola vie nejaký dátový analytik určiť, čo sú ohniská,“ uviedol

Medzi 18 okresmi, ktoré Dáta bez pátosu uviedli v príspevku ako najhoršie, podľa neho Topoľčany vôbec nie sú, takisto sa mali títo analytici mýliť aj v prípade okresov Partizánske, Komárno a Revúca.

„Mrzí ma, že sme zabíjali čas. Dva týždne doslova svätá vojna proti skríningovému testovaniu, lebo to vieme určiť od stola. Prosím vás, dátoví analytici, menej politiky a viac zdravého rozumu,“ doplnil Matovič.

Ohniská po skríningovom testovaní.
Ohniská po skríningovom testovaní. Foto: Úrad vlády SR
 

Následne premiér Matovič pripomenul, že opakovane sa bude testovať 36 okresov, ktoré budú najhoršie. „Ide o životy a zdravie. Testovanie má obrovský zmysel,“ skonštatoval.

Presný zoznam okresov, kde sa uskutoční aj druhé kolo celoplošného skríningu zverejnia do konca tohto týždňa. Ako však povedal Matovič, bol by rád, „ak by sa testovalo opäť celé Slovensko.“

Britská mutácia koronavírusu je podľa premiéra agresívnejšia o tretinu, za nevyhnutné preto považuje zraziť čísla na minimum. „Je to otázka dvoch mesiacov, kedy skoro všetci  nakazení budú mať agresívnejšiu mutáciu,“ doplnil líder OĽaNO Matovič.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) doplnil: „Nitra je teraz jedno biele miesto, okolo neho sú však teraz zamorené okresy.“

Dodal, že ak má Slovensko nastúpiť od 7. februára na tzv. covid automat a „pokiaľ chceme hovoriť o uvoľňovaní opatrení, sú dve možnosti. Buď budeme stále v tvrdom lockdowne alebo sa budeme testovať.“

Minister zdravotníctva Marek Krajčí.
Minister zdravotníctva Marek Krajčí. Foto: TASR
 

Na margo šírenia osvety o výhodách vakcinácie Krajčí poznamenal, že sa budú snažiť zameriavať na regióny, kde je dôvera voči vakcíne nižšia.

„Nemôžeme si dovoliť v tejto situácii, aby nám pribúdali hospitalizovaní. Ak máme hovoriť o uvoľňovaní, tak presne za podmienok testovania,“ priblížil.

Krajčí pochybuje, že sa deti na budúci týždeň vrátia do škôl. Považuje to za veľké riziko. Ako ďalej poznamenal, o ďalšom postupe v boji s pandémiou a názoroch konzília bude informovať v piatok (29. 1.).

Prehodnotenie covid automatu

Matovič povedal, že konzílium odborníkov by možno malo prehodnotiť covid automat, ktorý má na Slovensku platiť od 8. februára. Podľa neho je otázne, či nie je skoro zapínať tento automat.

Bojí sa totiž, že ak sa teraz na Slovensku uvoľnia opatrenia, môže sa pandemická situácia vzhľadom na novú britskú mutáciu nového koronavírusu vymknúť spod kontroly. Riešením nateraz podľa predsedu vlády je lockdown v kombinácii s frekventovaným masívnym testovaním.

Ako jedno z riešení Matovič vidí aj domáce testovanie antigénom. „Dávam verejne otázku, že či test, ktorý si dokáže spraviť osemročné dieťa, si nemôžu ľudia robiť sami. Každá matka dohliadne na to, aby si dieťa urobilo test," uviedol na margo nových testov, ktoré stačí vopchať do nosa iba do hĺbky dvoch centimetrov. Ide však o nové typy testov, ktoré zatiaľ nie sú dostupné.


Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?