Koronavírus na Slovensku Aktualizácia: 26.2.2021, 10.03
2022001(+12065)testovaných
303420(+2645)pozitívnych
251983(+0)vyliečených
6966(+107)úmrtí
297496(+3104)zaočkovaných
Aktualizácia: 26.2.2021, 10.03 štatistiky vo svete viac informácií
26. 01. 2021 15:56 | BRATISLAVA/rd

Vedci spochybňujú vysoký výskyt britského variantu vírusu v Trenčíne. Hovoria o zámene s českým

Britský variant sa zrejme vyvinul v pacientovi, ktorý bol dlhodobo chorý a liečili ho remdezivirom a protilátkami od tých, ktorí prekonali covid.

Ilustračná foto.
Ilustračná foto. Foto: TASR

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) minulý týždeň informoval o tom, že britský variant nového koronavírusu predstavoval až 57 percent pozitívnych prípadov z plošného testovania z 19. a 20. decembra v Trenčíne.

Slovenskí vedci však po analýze týchto výsledkov upozorňujú, že pravdepodobne došlo k nesprávnej identifikácii britského variantu.

Ak by sa britský variant v tomto prípade naozaj potvrdil v takom veľkom množstve, podľa bioinformatika Tomáša Vinařa „by sme britskú mutáciu museli premenovať na trenčiansku, lebo v Británii by jej bolo menej ako u nás," povedal pre Denník N.

Ten sa s viacerými kolegami podieľal na sekvenovaní genómu nového koronavírusu na Slovensku. Genóm je celý genetický zápis vírusu, ktorý tvorí takmer 30-tisíc „písmen" alebo báz (adenín, guanín, cytozín a uracil).

Ak by ste mali prepísať takto dlhý text, existuje istá možnosť chyby. K podobným chybám dochádza aj pri kopírovaní nového koronavírusu. Je preto možné, že vírus, ktorý vás napadne, bude o niečo iný ako vírus, ktorý napadne napríklad vášho kolegu.

Pojmom „sekvenovanie" sa označuje stanovenie poradia (sekvencie) dusíkových báz, adenínu, guanínu, cytozínu a tymínu, v DNA chromozómov. Bázy predstavujú akési genetické písmená, z akých sa budujú bielkoviny, teda vlastný základ živej bunky.

Vedci sa domnievajú, že výsledky o výskyte britského variantu koronavírusu v Trenčíne nie sú výsledkom sekvenovania genómu, ale len polymerázovej reťazovej reakcie (PCR), a teda že mohlo dôjsť k pomýleniu. Dodali, že by mohlo ísť o tzv. český variant, ktorý sa podobá na ten britský.

ÚVZ potvrdil, že v prípade vzoriek z Trenčína nepoužili sekvenovanie. Zároveň tvrdí, že nimi použitú metódu RT-qPCR je možné použiť na diagnostiku podozrivého „britského variantu.“ Úrad chce zistenia o britskom variante v Trenčíne overiť sekvenovaním genómu vírusu.

Sekvenovanie jedného genómu nového koronavírusu momentálne stojí niečo vyše 100 eur, pri väčších počtoch by sa dalo ísť s cenou dole na úroveň deväť až 10 eur.

Predpokladá sa, že britský variant sa vyvinul v pacientovi, ktorý bol dlhodobo chorý a liečili ho remdezivirom a protilátkami od pacientov, ktorí prekonali covid. Takáto mutácia sa okrem Británie vyskytla aj v Dánsku, Spojených štátoch a aj vo variante rozšírenom v Česku.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?