Koronavírus na Slovensku Aktualizácia: 18.4.2021 , 10.20
+638pozitívnych

Celkovo
375974
+17057testovaných

Celkovo
2503748
+1909pozitívnych
AG
Celkovo
368869
+63úmrtí

Celkovo
11106
-62hospitalizovaní

Celkovo
1953
+24123zaočkovaných
Celkovo
0netrebavyplnat
+16411zaočkovaných
1. dávkou
Celkovo
942063
+151zaočkovaných
2. dávkou
Celkovo
344633
Aktualizácia: 18.4.2021 , 10.20 štatistiky vo svete viac informácií
27. 01. 2021 16:36 | SLOVENSKO/TASR

Primátori hovoria o nezrovnalostiach dát z prvého kola skríningu

Tvrdia, že majú iné čísla.

Skríningové testovanie v Trnave
Skríningové testovanie v Trnave Foto: TASR

Niektorí primátori poukázali na rozdiely medzi dátami skríningového testovania na koronavírus od samospráv a tými, ktoré prezentoval v utorok (26. 1.) premiér Igor Matovič.

 

Mesto Bratislava ho žiada, prípadne ministra zdravotníctva Mareka Krajčího o zvolanie konzília epidemiológov, aby sa odborne vyjadrilo, či prínosy druhého kola plošného testovania v hlavnom meste prevažujú nad rizikami s tým spojenými.

Magistrát zároveň požaduje zverejnenie štruktúry dát, ktoré určili výsledok prvého kola testovania v Bratislave, nakoľko priebežné výsledky z mestských odberových miest vykazovali výrazne nižšie čísla, ako bol prezentovaný celkový výsledok.

Premiér podľa primátora Matúš Vallo odprezentoval predbežné výsledky testovania a Bratislava sa v nich ocitla ako okres, v ktorom pravdepodobne bude potrebné aj ďalšie kolo plošného testovania.

Priebežné výsledky podľa okresov.
Priebežné výsledky podľa okresov. Foto: Úrad vlády SR
 

Podotýka, že na jeho zorganizovanie zostáva len niekoľko dní a sú oprávnené obavy, či ho samosprávy dokážu zrealizovať v nastavenom štandarde. „Pri predchádzajúcom kole testovania totiž od pondelka do stredy bola kompletne obsadená kapacita všetkých MOM, čo výrazne znížilo víkendový nápor na testovacie miesta. Nevieme pritom ani to, aké dáta boli použité pre určenie pozitivity, pretože priebežné výsledky z našich odberových miest vykazovali výrazne nižšie čísla," uviedol Vallo.

Rozhodnutie vlády o okresoch, v ktorých má byť druhé kolo plošného testovania, bolo podľa mesta Bratislava politickým rozhodnutím.

Kežmarok

Opozičný poslanec a primátor Kežmarku Ján Ferenčák hovorí, že to nepridáva vláde na dôvere. Podotkol tiež, že zástupcovia samospráv a Únie miest Slovenska sa chceli stretnúť s vládou ešte pred prezentovaním výsledkov a hovoriť o ďalšom postupe, no premiér informoval o dátach skôr. Podpredseda Hlasu-SD Richard Raši dodal, že rozhodovať o tom, ktoré okresy sa budú testovať v druhom kole, mali odborníci na základe relevantných dát.

Ferenčák tvrdí, že premiér pri prezentovaní dát v utorok (26. 1.) zavádzal a jeho čísla sa nezakladali na pravde. Tvrdí, že v Kežmarku mali iné dáta a iný podiel pozitivity občanov. Hovorí, že na základe tabuľky premiéra mali 382 pozitívnych, pričom na odberných miestach ich evidujú len 303.

Pýta sa teda, kde sa vzalo tých 79 pozitívnych navyše. Dodal, že po tlačovej konferencii premiéra sa mu ozvali ďalší zástupcovia samospráv, že čísla nesedia ani im. "Neviem, či je to amaterizmus alebo zámer," podotkol.

Ohniská po skríningovom testovaní.
Ohniská po skríningovom testovaní. Foto: Úrad vlády SR
 

Uviedol tiež, že v okrese Kežmarok evidujú aj obce, ktoré mali mieru pozitivity nad tri percentá. V súvislosti s ďalším kolom testovania povedal, že samosprávy stále nevedia, ktorých okresov sa to bude týkať. Podľa neho odborníci by mali rozhodnúť o tom, koho testovať v druhom kole.

Žiar nad Hronom

V zozname tzv. červených okresov sa nachádza aj Žiar nad Hronom. Vedúci kancelárie primátora Martin Baláž tvrdí, že je problematické organizovať testovanie, ak mestu chýbajú jasné dáta o tom, koľko testov bude potrebné urobiť.

„Skresľoval to dlhý časový úsek, počas ktorého sa mohli dať ľudia testovať. V Žiari nad Hronom sú tri odberové miestnosti, ktoré nie sú v našej réžii. Časť ľudí možno testovanie odmietla a sú tu ľudia, ktorí už ochorenie prekonali," vysvetlil.

Samospráva nakoniec kapacitu odberových miestností nastavila na 12-tisíc ľudí, zohľadnila pritom aj možný záujem ľudí zo susedných obcí.

„Pokiaľ budeme musieť robiť ďalšie skríningové testovanie, určite to nebude v takomto rozsahu. Nebudeme riskovať prostriedky mesta na to, aby sme skončili rovnako," poznamenal Baláž s tým, že mesto v ďalšom testovaní celkom určite otvorí menší počet odberových miestností.

Pozrite si video, na ktorom premiér hovorí predbežné výsledky.

 

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?