Slovensko prehráva boj s koronavírusom. Tieto rebríčky sú toho jasným dôkazom
Máme najvyšší počet hospitalizovaných pacientov na milión obyvateľov.

Epidemiologická
situácia sa na Slovensku naďalej zhoršuje. Vo svetových koronových štatistikách sme dosiahli prvenstvo v ďalšom nepriaznivom parametri. Po tom, ako sme sa ocitli na čele v počte úmrtí na milión obyvateľov za posledných sedem dní, máme najhoršie čísla aj v nemocniciach. V prepočte na milión obyvateľov sme dosiahli najvyšší počet hospitalizovaných pacientov s ochorením COVID-19 na svete.
Momentálne leží v našich nemocniciach 3 672 pozitívnych, pričom 291 pacientov čaká na potvrdenie ochorenia. S ochorením COVID-19 i podozrením naň je tak dokopy hospitalizovaných 3 963 pacientov, čo je naše nové maximum.
Ako ukazujú údaje zo stránky
Our world in data
, na vrchol rebríčka v počte hospitalizovaných pacientov na milión obyvateľov sme sa dostali už začiatkom februára.
Prvenstvo v počte hospitalizácií na milión obyvateľov patrilo od začiatku pandémie viacerým krajinám. Dlhé týždne boli v popredí Taliani, nasledovalo Francúzsko či USA. Na začiatku druhej vlny pandémie stúpal počet hospitalizácií v Španielsku či Litve. Neskôr sa situácia rapídne zhoršila v Portugalsku, ktoré sme na čele štatistiky vystriedali práve my.
Priebeh hospitalizácií na COVID-19 v čase môžete sledovať aj v grafe, ktorý spracoval neurológ Vladimír Nosáľ z iniciatívy Veda pomáha. Zdieľali ho aj analytici z Dáta bez pátosu.
Každá krajina, ktorá sa dostala na čelo tejto štatistiky, mala v čase svojho vrcholu iné počty hospitalizovaných pacientov v nemocniciach.
Síce v nepriaznivom rebríčku momentálne vedie Slovensko, nedosiahli sme najhoršie čísla zo všetkých krajiín. Keď mali najviac hospitalizovaných pozitívnych napríklad Bulhari, v nemocniciach ležalo v ich najhoršom období 1 043 pacientov na milión obyvateľov.
Najviac úmrtí za posledných sedem dní
Slovensko si naďalej drží nepriaznivé prvenstvo aj v počte úmrtí na milión obyvateľov v priemere za posledných sedem dní. Po prvý raz sme sa v štatistikách na čele objavili už
minulý týždeň
a nemení sa to ani pri dátach aktualizovaných v pondelok (22.2.).
Aj v tomto parametri mali niektoré krajiny horšie výsledky v období, keď rebríčku dominovali. V Portugalsku, kde sa situácia v súčasnosti výrazne zlepšuje, umieralo priemerne vyše 28 ľudí, u nás bolo obetí takmer 18. Podobné čísla mali vo Veľkej Británii, Maďarsku, o niečo lepšie v Česku.

Celkovo už máme na Slovensku 6 577 úmrtí, ktorých hlavná príčina bolo ochorenie COVID-19. Ako upozorňujú analytici z iniciatívy Dáta bez pátosu, úmrtí bude ešte výrazne pribúdať.
V údajoch k pondeloku (21.2.) očakávajú počet úmrtí spojených s pandémiou na Slovensku v definícii "na" Covid aj "s" Covidom už vyše 8-tisíc.
Odorníci vysvetľujú aj to, že Slovensko je vo vyhodnocovaní hlavnej príčiny úmrtia pacientov prísnejšie.
„Absolútna väčšina krajín má definíciu voľnejšiu a ráta medzi reportované úmrtia viac ľudí, lebo medzi nich zahŕňa kategóriu "s podozrením" ako Belgicko, "pozitívni za posledných 30 dní" v Škandinávii a podobne. Slovensko reportuje len podmnožinu "na"," priblížili.
Komentáre ( 0)