Koronavírus na Slovensku Aktualizácia: 17.4.2021 , 10.15
+750pozitívnych

Celkovo
375336
+13377testovaných

Celkovo
2486691
+940pozitívnych
AG
Celkovo
366794
+73úmrtí

Celkovo
11043
-76hospitalizovaní

Celkovo
2 015
+24123zaočkovaných
Celkovo
0netrebavyplnat
+12964zaočkovaných
1. dávkou
Celkovo
925101
+11159zaočkovaných
2. dávkou
Celkovo
344204
Aktualizácia: 17.4.2021 , 10.15 štatistiky vo svete viac informácií
07. 04. 2021 12:44 | BRATISLAVA/kc

Letná dovolenka s potvrdením o očkovaní? Tu je zoznam krajín, ktoré ho budú akceptovať

Mnohé krajiny umožňujú návštevníkom zo zahraničia, ktorí môžu predložiť doklad o očkovaní, vstup s menším počtom obmedzení.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock/Andrew Mayovskyy

Odvetvie cestovného ruchu sa trápi už viac ako rok, straty dosahujú astronomické výšky. Firmy závislé od turistiky rátali pri riešení svojich problémov s vakcínami. Očkovacie pasy dávajú nádej krajinám, ktorých príjmy z veľkej časti tvorí cestovný ruch. Teraz sa vakcinačné pasy alebo preukazy rýchlo stávajú realitou. Píše o tom portál The Sun.

Prvou krajinou, ktorá začala vydávať vakcinačné pasy, sa ešte koncom januára stal Island. Vlastné preukazy plánuje aj Dánsko a Švédsko. Izrael dokonca už zaviedol tzv. zelený pas, ktorý ponúka exkluzívne výhody (prístup do telocviční, hotelov, divadiel atď.) pre tých, ktorí boli zaočkovaní, no medzinárodné cestovanie medzi nimi ešte nie je zahrnuté.

Mnohé krajiny umožňujú návštevníkom zo zahraničia, ktorí môžu predložiť doklad o očkovaní, vstup s menším počtom obmedzení, dostanú napríklad výnimku z povinnej karantény.

tvnoviny.sk
tvnoviny.sk Foto: TVNOVINY.sk
 

V niektorých krajinách ako napríklad Thajsko a Bulharsko sa o možnosti akceptovania vakcinačných preukazov vedú diskusie. Ďalšie (Estónsko, Slovinsko, Rumunsko, Čierna Hora, Poľsko, Gruzínsko, Island, Libanon, Belize, Ekvádor) už vstup kompletne zaočkovaným ľuďom umožnili. Najčastejšou podmienkou je, aby druhú dávku vakcíny dostali najneskôr 14 dní pred vstupom do krajiny.

Téma „vakcinačných cestovných pasov" je predmetom diskusií aj v EÚ. Európska komisia (EK) už v polovici marca predstavila návrh zelených digitálnych osvedčení, ktoré by mali ľuďom už od leta umožniť jednoduchšie cestovanie, no konečná dohoda medzi členskými krajinami EÚ zatiaľ nepadla. Mnohé krajiny tak zrejme v snahe oživiť turistický ruch budú akceptovať aj „obyčajné" potvrdenie o očkovaní.

Turizmus tvorí desatinu ekonomickej produkcie EÚ, v prípade krajín na juhu regiónu je to niekedy až pätina. Portugalsko, ktoré v 1. polroku predsedá Únii, sa preto snaží presvedčiť o vakcinačných pasoch a ďalších stimuloch na záchranu odvetvia celú dvadsaťsedmičku.

WHO zatiaľ nepodporuje zavedenie očkovacích preukazov

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) nepodporuje zavedenie očkovacích preukazov za účelom cestovania medzi krajinami, keďže zatiaľ nie je jasné, či vakcinácia dokáže zabrániť šíreniu nového koronavírusu. Uviedla to v utorok hovorkyňa WHO Margaret Harrisová, píše agentúra Reuters.

„Ako WHO momentálne hovoríme, že neradi by sme videli očkovací preukaz ako požiadavku na vstup alebo odchod z krajiny, pretože v tejto fáze si ešte nie sme istí tým, či vakcína skutočne bráni prenosu nákazy," uviedla Harrisová.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?