+8523pozitívnych Celkovo
757492
+22238testovaných Celkovo
4805554
+1044pozitívnych
AG
Celkovo
507564
+84úmrtí Celkovo
15179
+10hospitalizovaní Celkovo
3 419
+8920zaočkovaných
Celkovo
0netrebavyplnat
+6093zaočkovaných
1. dávkou
Celkovo
2686274
+2827zaočkovaných
2. dávkou
Celkovo
2486452
Aktualizácia:
09.12.2021 , 11.28
Aktualizácia: 09.12.2021 , 11.28 štatistiky vo svete viac informácií
18. 11. 2021 13:04 , článok bol aktualizovaný 18. 11. 2021 19:11 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

Vláda zavádza lockdown pre nezaočkovaných, tvrdí premiér Heger

Prísnejšie pravidlá začnú platiť od pondelka (22. 11.).

Eduard Heger.
Eduard Heger. Foto: TV Markíza

Vláda zavádza lockdown pre nezaočkovaných, oznámil premiér Eduard Heger (OĽaNO). V rámci nových opatrení pribudol režim OP. Zrovnoprávniť sa tak má postavenie kompletne očkovaných a tých, ktorí sú v lehote do 180 dní od prekonania ochorenia COVID-19. Ani oni sa však istým obmedzeniam nevyhnú.

 

Nový covid automat podľa slov premiéra výrazne sprísňuje opatrenia pre nezaočkovaných vo všetkých okresoch. Do platnosti vstúpi od pondelka (22. 11.) a platiť bude minimálne tri týždne. Ak sa situácia zlepší, vláda avizuje, že je pripravená reagovať a opatrenia pre zaočkovaných zjemniť.

Nezaočkovaní sú podľa jeho slov momentálne najviac ohrození a čaká ich testovanie dvakrát do týždňa.

Podľa nových pravidiel je vstup do zamestnania v červených, bordových a čiernych okresoch povolený iba v režime OTP, teda pre očkovaných, ľudí s negatívnym testom a tých, čo ochorenie COVID-19 prekonali.

V bordových a čiernych okresoch sú otváracie hodiny prevádzok obmedzené od 5.00 h do 22.00 h.

Reštaurácie v čiernych okresoch neotvoria

Hromadné podujatia sú povolené pre režim OP 200 ľudí v červenej farbe, 100 ľudí v bordovej farbe a 50 ľudí v čiernej farbe. V zelených a oranžových okresoch majú byť pre režim OP bez obmedzení.

Pre vstup na podujatia v režime OTP má platiť pre červené, bordové a čierne okresy kapacitné obmedzenie šesť ľudí. Hromadné podujatia v základnom režime majú byť pre červené, bordové a čierne okresy zakázané.

V čiernych okresoch naďalej platí, že sú zatvorené ubytovacie zariadenia pre všetkých, platí to pre hotely či wellness. Povolené sú iba karanténne zariadena a ubytovanie v súvislosti s výkonom povolania a ubytovanie dlhodobého charakteru.

Naďalej zostávajú zatvorené aj reštaurácie v čiernych okresoch, a to pre všetkých. Povolený je iba okienkový predaj a rozvoz jedla. Nezaočkovaní sa v interiéri podnikov nenajedia ani v červených a bordových okresoch. Pre režim OP tu platia kapacitné obmedzenia.

Nákupné centrá iba pre zaočkovaných

Nákupné centrá majú byť otvorené pre režim OP bez ohľadu na farbu okresu. Pre základný režim a režim OTP majú byť otvorené len v zelených a oranžových okresoch.

V okresoch v zelených a oranžových farbách má platiť rúško v interiéri a na hromadných podujatiach aj v exteriéri. Pre červené, bordové a čierne okresy má byť povinný respirátor v interiéri a rúško v exteriéri na hromadné podujatia s rozšírenými výnimkami a pri vzdialenosti do dvoch metrov

Na schválenú zmenu COVID automatu bude reflektovať aj hlavný hygienik Ján Mikas. ÚVZ uvádza, že ešte vo štvrtok má vydať vyhlášky k činnosti prevádzok a k organizácii hromadných podujatí.

 

Nápor na nemocnice je obrovský

Premiér Heger avizuje posilnenie kapacít v očkovacích centrách, preto vyzval nezaočkovaných dať sa zaočkovať, aby mohli potom využívať uvoľnenia.

Heger je presvedčený, že očkovanie je jedinou cestou von z pandémie. Vyzval občanov zaočkovať sa. „To, či COVID-19 existuje, nie je vec názoru, ale tvrdých dát,“ povedal.

Konzílium odborníkov podľa neho vyhodnocuje dáta na dňovej fáze. Avizuje, že keď sa situácia zlepší, bude sa uvoľňovať. „Uvidíme, ako na tento čas zaberie riešenie, je to odporúčanie konzília. Samozrejme, budeme musieť promptne reagovať, ak uvidíme, že tie veci nezaberajú. Opäť vkladám dôveru do občanov,“ povedal Heger.

Nápor na nemocnice je podľa neho obrovský, chýbajú pľúcne ventilácie i miesta na JIS. „Problém v nemocniciach zašiel tak ďaleko, že dnes už je riziko, že nebude poskytnutá zdravotná starostlivosť nielen pre covidových pacientov, ale ohrození sú aj pacienti z hľadiska bielej medicíny a plánovaných operácií, ktoré sa odkladajú,“ vyhlásil premiér a poďakoval všetkým lekárom za ich výkon.

Nová hranica

Covid automat určuje aj novú kritickú hranicu, keď už ani takéto obmedzenia nebudú stačiť. Je ňou nárast nových prípadov a 3 200 pacientov v nemocniciach, čo je len o 300 menej ako máme dnes. Ak sa dostaneme do tejto fázy, Slovensko bude na prahu humanitárnej katastrofy. Prísne opatrenia potom automat odporúča už pre celú krajinu.

Nový COVID automat v celom znení si môžete pozrieť na stránke ministerstva zdravotníctva. Nájdete ho TU.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?