+6478pozitívnych Celkovo
910311
+17756testovaných Celkovo
5351549
+35úmrtí Celkovo
17612
-17hospitalizovaní Celkovo
1 512
+1060plne zaočkovaných Celkovo
2485608
Aktualizácia:
22.1.2022 , 10.19
Aktualizácia: 22.1.2022 , 10.19 štatistiky vo svete viac informácií
03. 12. 2021 19:20 | BRATISLAVA/TV Markíza

Zisťovali sme, kedy je ideálny čas dať sa zaočkovať treťou dávkou

Odborníci nám vysvetlili, ako je to v prípade jednorázových vakcín.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: AP Photo/Paul White

Plne očkovaní a po prekonaní COVID-u. Treba sa v takýchto prípadoch zaočkovať treťou, posilňujúcou dávkou? Ako je to pri jednodávkových vakcínach? Odborníkov sme sa pýtali aj na to, za akých okolností sa bude treba zaočkovať štvrtýkrát.

Tretiu dávku proti COVID-u dostalo na Slovensku doposiaľ vyše 430-tisíc ľudí. S preočkovaním sa začalo v septembri, prednosť dostali ohrozené skupiny. Na rad sa už postupne dostávajú aj mladšie ročníky.

Zaočkovať sa dá aj bez registrácie priamo v očkovacích centrách. Rezort radí počkať na SMS, ktorá vás na tretiu dávku automaticky pozve. Medzinárodné odporúčania podľa odborníkov hovoria, za akých okolností a komu podať tretiu dávku. Záujemcovia ju môžu dostať minimálne pol roka po druhej vakcíne.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR
 

Podľa infektológa Petra Sabaku tretia dávka chráni hlavne pred nakazením, pretože šesť mesiacov od druhej dávky je ochrana iba 60 percent a po tretej až 95 percent. Otázkou je, ako je to s očkovaním po prekonaní ochorenia.

„Ak pacient prekonal COVID-19 minulý rok alebo na začiatku tohto roka a má dve vakcíny, tretiu dávku je vhodné mu podať minimálne šesť mesiacov po druhej dávke,“ radí imunológ Miloš Jeseňák.

Ak sa ste sa dali zaočkovať a potom dostali COVID-19, samotné ochorenie sa podľa imunológa považuje do istej miery za tretiu dávku.

Jednorazová vakcína a COVID-19

Trochu iné je to pri jednodávkovej vakcíne. Sabaka tvrdí, že vakcína Johnson and Johnson poskytuje najmenšiu ochranu zo všetkých vakcín, ktoré boli u nás dostupné. Jeseňák odporúča podanie druhej dávky s odstupom minimálne dvoch mesiacov od prvej dávky.

Tretia dávka by mala vydržať minimálne rok. Štvrtá prichádza do úvahy zatiaľ jedine v prípade, že sa objaví variant, ktorý by bol odolný voči doteraz známym vakcínam.

 

Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?