01. 07. 2020 06:00 | BRATISLAVA/mal

Netradičné a slovenské. Sedem miest, ktoré uchvátili tisíce turistov

Poznáte ich všetky?

Socha Krista na Orave.
Socha Krista na Orave. Foto: TVNOVINY.sk

Letné prázdniny sa už začali a mnohí Slováci sa pre pandémiu koronavírusu rozhodli dovolenkovať na Slovensku. Ak sa chcete vyhnúť preplneným turistickým miestam, naša krajina ponúka mnoho obdivuhodných miest, o ktorých možno ani neviete. Prinášame vám prehľad tých najzaujímavejších.

Socha Krista na Orave

Za slávnou sochou Krista nemusíte cestovať tisíce kilometrov do Brazílie. Jej menšia napodobenina sa nachádza na Orave pri obci Klin. Slovenská verzia síce neponúka výhľad na veľkolepé Rio de Janeiro a Atlantický oceán, ale Oravská priehrada s okolitými mestami tvoria taktiež peknú scenériu. Pri dobrej viditeľnosti je z kopca Grapa vidieť aj do Poľska.

Socha Krista na Orave.
Socha Krista na Orave. Foto: TVNOVINY.sk
 

Orloj v Starej Bystrici

Vedeli ste o tom, že aj Slovensko má vlastný orloj? Nájdete ho v obci Stará Bystrica na Kysuciach. Ciferník na veži ukazuje nielen čas, ale aj polohu Mesiaca na oblohe, fázy Mesiaca a polohu Slnka v znamení zverokruhu. Drevenú kompozíciu dotvára šesť bronzových podobizní, ktoré znázorňujú osoby slovenských dejín. Medzi nimi je napríklad Ľudovít Štúr, Anton Bernolák či Milan Rastlislav Štefánik.

Orloj v Starej Bystrici.
Orloj v Starej Bystrici. Foto: TASR tvnoviny
 

Slavošovský tunel

Lesy na Gemeri ukrývajú železničný tunel, cez ktorý neprešiel žiadny vlak. Kolos, ktorý meria približne dva a pol kilometra, dnes ponúka turistom útočisko pred letnými horúčavami. Polhodinová prechádzka v úplnej tme je nezabudnuteľným zážitkom. Do tunela sme sa s našou kamerou išli pozrieť aj my.

 

Neďaleko Slavošovského tunela sa nachádza menší Koprášsky tunel, za ktorým sa rozprestiera Mníšanský viadukt. Všetky tri objekty mali byť súčasťou veľkolepého železničného projektu nazývaného aj ako „gemerské spojky".

Slavošovský tunel.
Slavošovský tunel. Foto: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič
 

Mariánska čeľaď

Zrúcanina s veľkým krížom na jednej zo starých stien pripomína scénu z hororu. Ide o starý kláštor, ktorý postavili pred 500 rokmi. Pri vpáde Turkov na naše územie sa vraj do kláštora uchýlili ľudia, ktorých neskôr zmasakrovali. Po nich mal v areáli ostať aj masový hrob. O tomto mieste sa povrávajú rôzne strašidelné historky. Jedna z nich hovorí o mníchoch z kláštora, ktorí vraždili ženy z okolia. Opustený kláštor sa nachádza v novozámockom okrese neďaleko Podhájskej.

Mariánska čeľaď.
Mariánska čeľaď. Foto: TVNOVINY.sk /Martin Lachkovič
 

Megoňky

Svetová rarita - aj tak by sme mohli nazvať kamenné gule na Kysuciach. Ide o oblé skalné útvary vo veľkosti od 30 centimetrov do dvoch metrov. Ich vznik je stále pod rúškom tajomstva. Podobné náleziská sa nachádzajú na Novom Zélande či na Kostarike.

Megoňky.
Megoňky. Foto: TVNOVINY.sk TASR
 

Skalné obydlie v Brhlovciach

Ďalší svetový unikát sa nachádza v dedinke Brhlovce. V tufových skalách sú vytesané príbytky, ktoré obyvatelia dedinky vybudovali v 17. storočí. Niektoré z nich sa aj dnes používajú. Obyvatelia si pochvaľovali vlastnosti stien. V zime udržiavajú teplo a v lete zasa chládok. Netradičná dedinka sa nachádza iba pár kilometrov od Levíc.

Brhlovce.
Brhlovce. Foto: TVNOVINY.sk TASR
 

Pivničky v Liptovskej Tepličke

Na prvý pohľad vyzerajú ako hobitie domčeky, no už dlhé roky slúžia ako pivničky na zemiaky. Vykopali ich už v 17. storočí a mnohé sú plne funkčné dodnes. Ide nielen o slovenský, ale európsky unikát. Štandardná hĺbka pivničiek dosahuje aj tri metre.

Liptovská Teplička.
Liptovská Teplička. Foto: TVNOVINY.sk TASR
 

O pivničkách v Liptovskej Tepličke sme natáčali aj reportáž:

 

Dovolenkujete na Slovensku? Nakrúťte krátke video, najlepšie na šírku, z miesta vašej dovolenky a pošlite nám ho na adresu smedoma@markiza.sk. Najzaujímavejšie videá budeme postupne zverejňovať v televízií i na našej stránke.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?