01. 04. 2017 13:48 | NEW YORK/jd

Nádej pre onkologické pacientky. Vedci prišli s revolučnou liečbou

Nová procedúra pomôže ženám s rakovinou otehotnieť.

Bunky rakoviny
Bunky rakoviny Foto: Shutterstock.com

Samotná rakovina je pre ľudské telo veľkou záťažou. Jej liečba však pôsobí negatívne najmä na ženský organizmus. Mnohé ženy, ktoré si prešli chemoterapiou majú poškodené vaječníky a nemôžu otehotnieť. Newyorský odborník a lekár na neplodnosť George Kofinas však prišiel s revolučným plánom. Ten má tento problém odstrániť. Píše o tom DailyMail.

Ako to bude fungovať?

Nová procedúra vyzerá veľmi sľubne. Pomocou nej sa uloží a zmrazí kúsok tkaniva z vaječníka, ktoré obsahuje vajíčko. Musí sa to stihnúť ešte predtým, ako pacientka podstúpi chemoterapiu.

Keď sa žena uzdraví a prejde si liečbou, tkanivo jej transplantujú naspäť. Jej schopnosť reprodukcie sa vráti a ona bude môcť splodiť dieťa. Dokonca aj bez umelého oplodnenia alebo bez darovania vajíčok.

Doktor Kofinas už teraz plánuje v New Yorku vybudovať špeciálne centrum, ktoré sa bude takýmito ženami zaoberať. Tvrdí, že pomôže mnohým budúcim matkám.

Mnohí lekári neodporúčajú ženám po chemoterapií otehotnieť počas prvých šiestich mesiacov po liečbe. Iní sú proti a navrhujú čakať dva až päť rokov. S novou metódou sa doba čakania výrazne skráti.

Testovali ju v USA

Nádejnú procedúru už testovali v centre neplodnosti Infertility Center of St. Louis v Missouri. Vedúci oddelenia doktor Sherman Silber povedal pre New York Post, že jej úspešnosť pre vynosenie zdravého dieťaťa je až 75 percent.

„Ešte stále sa nám nepodarilo preraziť v Spojených štátoch, lebo toto nie je o peniazoch na rozdiel od umelého oplodnenia," vysvetľuje Kofinas a tým potvrdzuje, že jeho hlavným zámerom je pomáhať.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy

Už ste čítali?