07. 07. 2017 15:35 | USA/ nt

Varovanie od WHO: Ústnym uspokojovaním sa šíri nebezpečná infekcia. Liek neexistuje

Ide o nový kmeň kvapavky, ktorý je odolný voči antibiotikám.

Bozk muža a ženy - ilustračná snímka
Bozk muža a ženy - ilustračná snímka Foto: shuterstock.com

Odborníci varujú, že orálnym sexom sa šíri nebezpečná forma kvapavky prezývaná gonorea. Tento kmeň kvapavky sa veľmi rýchlo šíri po celom svete a ohrozuje milióny životov. Správu zverejnila Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).

Táto forma je odolná voči antibiotikám. Za jej mutáciu môže populárny orálny sex a pokles používania kondómov. Pohlavne prenosné baktérie môžu žiť v zadnej časti krku a aj preto si vyvinuli imunitu voči antibiotikám používaným na bežnú liečbu infekcií v krku. Píše Daily Mail.

Svetová zdravotnícka organizácia vydala upozornenie, pretože zomreli už traja nakazení ľudia. Odborníci z WHO tvrdia, že je len otázkou času, kedy sa prestanú antibiotiká na liečbu gonorey využívať.

"Je veľmi múdra. Pri každej introdukcii nového typu antibiotika si voči nemu dokáže vybudovať odpor," povedala Teodora Wi, špecialistka na ľudskú reprodukciu zo ženevskej zdravotníckej agentúry. Dodala, že keď človek užíva antibiotiká na liečbu infekcie, ako je boľavé hrdlo, mieša sa s druhom Neisseria (baktéria gonorea) a výsledkom je odpor.

Šíreniu infekcie pomohlo aj zníženie používania kondómov. Doktorka Wi povedala, že lekári zdokumentovali tri špecifické prípady v Japonsku, Francúzsku a Španielsku - pacientov s týmto kmeňom kvapavky, proti ktorej neexistuje žiadne antibiotikum. "Môžu infikovať iných, pretože je možné chorobu preniesť," dodala.

Tieto prípady môžu byť podľa nej len špičkou ľadovca, pretože systémy na diagnostiku a hlásenie neliečiteľných infekcií v krajinách s nižšími príjmami neexistujú a kvapavka je tam bežnejšia. 

Manica Balasegaramo, riaditeľka Globálneho partnerstva pre výskum a vývoj v oblasti antibiotík, uviedla, že situácia je krutá a existuje naliehavá potreba nových liekov.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy

Už ste čítali?