16. 07. 2017 07:00 | BRATISLAVA/TV Markíza

Prípadov, keď sa kvapavka už nedá vyliečiť, pribúda

Rozmach zažíva najmä počas letných mesiacov, ktoré prajú cestovaniu a nezáväzným flirtom.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TV Markíza

Prípadov - keď sa kvapavka už nedá vyliečiť - pribúda. Toto pohlavné ochorenie je totiž z roka na rok odolnejšie voči antibiotikám. Neobchádza ani Slovensko. Rozmach zažíva najmä počas letných mesiacov, ktoré prajú cestovaniu a nezáväzným flirtom.

"Je to obdobie, kedy sa ľudia viacej stretávajú, spoznávajú a skutočne sú veľmi časté rôzne neviazané pohlavné styky, striedajú sa partnerky. Áno, sme na toto zvyknutí, zažívame to po každých dovolenkách," potvrdzuje letný nárast ochorenia dermatologička Gabriela Kolátorová Najčastejšie diagnostikujú syfilis a kvapavku, ročne sú to stovky prípadov.

Starosti v poslednom období robí lekárom najmä kvapavka. Ochorenie prejavujúce sa hnisavým zápalom močových a pohlavných orgánov je stále odolnejšie voči antibiotikám.

Penicilín a tetracyklín už nezaberajú vôbec a čo je najhoršie, zvyšuje sa aj percento prípadov, keď neúčinkuje ani kombinácia azitromicínu, cefalosporínu a cefixímu.

Táto trojkombinácia, ktorú lekári používali najnovšie, už nezabrala pacientom v Španielsku, Francúzsku a Japonsku. Podľa odborníkov zo Svetovej zdravotníckej organizácie je to iba špička ľadovca - keďže do podávania informácií je zapojených len 77 krajín z celého sveta vrátane Slovenska. Chýbajú tie chudobnejšie - kde je kvapavka omnoho rozšírenejšia.

Najlepšou prevenciou je chránený pohlavný styk. Na Slovensku ale prezervatívy na dračku nejdú.

Iba sedemnásť až dvadsať percent mladých mužov a žien používa kondóm ako ochranu pred ochoreniami, infekciami.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy

Už ste čítali?