26. 09. 2017 13:18 | BRATISLAVA/zg

Rebríček najnejzdravších krajín: Slovensko okupuje popredné miesto

Najhorší sú však naši západní susedia.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Suzanne Tucker/shuterstock.com

Česko je najnezdravšia krajina na svete. Aspoň pokiaľ ide o obezitu, pitie alkoholu a fajčenie. Tvrdí to britská spoločnosť Clinic Compare, ktorá ponúka klientom kozmetické operácie. Podľa autorov štúdie, naopak, najzdravšou krajinou je Afganistan.

Autori rebríček zostavili po porovnaní údajov z rôznych zdrojov zo 179 krajín, vrátane Svetovej zdravotníckej organizácie a americkej CIA. Tvrdia, že len málo ľudí na svete konkuruje našim západným susedom v pití alkoholu. Priemerne každý Čech vypije 13,7 litra čistého alkoholu, čo je 550 malých 25 ml panákov.

Česi patria aj medzi náruživých fajčiarov a štúdia ich zaradila na 11. miesto na svete. O niečo horšie sú na tom Slovinci, ktorí sú šiesty, pričom priemerne majú vyfajčiť 2 637 kusov cigariet.

Podľa štúdie však nezdravo žije celá východná Európa. V TOP 10 najnezdravejších krajín je deväť štátov z regiónu a Spojené štáty americké, v ktorých 35 percent ľudí trpí "bezpečnou nadváhou".

Oblasti, kde je to však s nadváhou najhoršie, je podľa štúdie Oceánia. Na ostrove Samoa prekračuje 41 percent obyvateľov hodnotu BMI (body mass index) číslo 30. Najhoršie sú na to obyvatelia Fidži, Tonga, Tuvalu a Kiribati.

Krajiny s najnezdravším životným štýlom

1. Česko
2. Rusko
3. Slovinsko
4. Bielorusko
5. Slovensko
6. Maďarsko
7. Chorvátsko
8. Poľsko
9. Luxembursko
10. Litva a USA

Ako sme už písali, Afganistan je prvou krajinou na svete, kde ľudia žijú najzdravšie. Výsledky však ovplyvňujú miestne zákony. Podľa nich niektoré skupiny obyvateľov si nemôžu kúpiť a piť alkohol, ročne vyfajčia iba 83 cigariet. Druhým najzdravší štátom je Guinea, nasleduje Niger a Nepál.

Krajiny s najzdravším životným štýlom

1. Afganistan
2. Guinea
3. Niger
4. Nepál
5. Demokratická republika Kongo
6. Eritrea
7. Malawi
8. Somálsko
9. Mozambik
10. Etiópia

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy

Už ste čítali?