10. 05. 2018 06:00 | BRATISLAVA/zg

Týmto mýtom o kilách neverte. A nie sú len o genetike a káve

Prekvapí vás džús a tvrdenia o hladovke.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Kotin/shutterstock.com

Nadbytočné kilogramy trápia takmer každého z nás. Štatistiky obéznych ľudí, nielen na Slovensku, sú alarmujúce. Zamerali sme sa na zaužívané nepravdy, ktorým možno väčšina z vás verí.

1. Nejaké to kilo navyše nám neškodí

Myslíte si, že je to pravda? Rozhodne nie. Nadbytočné kilá kladú na organizmus nároky, na ktoré telo odpovedá "po svojom": zvyšuje sa vám krvný tlak a hladina cholesterolu, znižuje sa citlivosť buniek na inzulín a rozhádže vám to látkovú výmenu. Všetky tieto zmeny prispievajú k vzniku cukrovky, hypertenzie a ischemickej choroby srdca.

Početné štúdie preukázali súvislosť medzi obezitou a výskytom určitých druhov nádorov, ochorením žlčníka, hormonálnymi poruchami aj komplikáciami v tehotenstve. Keď k tomu pripočítate psychické ťažkosti, znížené sebavedomie a problémy s hľadaním partnera a dokonca aj zamestnania, ktoré nadváha prináša, potom iste pripustíte, že kilá navyše nie sú tak neškodné.

2. Gény sa nedajú ovplyvniť

Výskumy jednoznačne ukázali, že viac ako kilogramy je dedičné rozloženie tuku. Dieťa, ktoré má jedného z rodičov obézneho, sa stane obéznym asi v 40 percentách prípadov. V rodine s oboma obéznymi rodičmi má až 70-percentný predpoklad, že bude trpieť nadváhou.

Na vzniku obezity sa však podieľa rad ďalších, niekedy oveľa významnejších faktorov, ktoré génom môžu, ale nemusia "nahrávať". Predovšetkým životný štýl a pohybová aktivita. Takže s nadváhou môžete aj úspešne bojovať.

3. Keď chudnúť, tak hladovkou

Nejete, ale stále máte pocit, že priberáte? Pri hladovaní alebo podstatnom obmedzení prísunu stravy sa organizmus správa úsporne a zbaví sa najskôr svalovej hmoty a vody. Prudko klesne inzulín a v dôsledku absencie jeho pôsobenia v obličkách začne telo strácať vo veľkom vodu.

TIP: Richard vydržal 10 dní bez jedla, ale telo mu to dalo poriadne pocítiť

Po ukončení hladovky, či návratu k obvyklému stravovaniu, sa voda zase rýchlo v organizme zadrží. Aj keď schudnete, stratené kilogramy sa vám rýchlo vrátia späť. A často aj nejaké navyše, pretože tzv. jojo efekt je totiž škodoradostný zradca.

4. Tekutiny len pridávajú na váhe

Denne stratíme dýchaním asi 3 dcl vody, močom a stolicou ďalších 1,5 litra a zhruba pol litra sa odparí kožou, a preto tieto straty musíme nahrádzať. Mali by ste vypiť dva až tri litre tekutín, a pri zvýšenej telesnej záťaži alebo teplote aj viac.

Malo by to byť v malých dávkach v priebehu celého dňa, aby nedošlo k dehydratácii. A pri redukcii hmotnosti ste k nej oveľa náchylnejšie. 

PREČÍTAJTE SI: Schudnite ľahko a bez bolesti, stačí vyradiť iba jednu vec z jedálnička

Keď vám telo hovorí, že potrebuje doplniť tekutiny, môžete to vnímať ako pocit hladu - nie nadarmo sa hovorí, že hlad je prezlečený smäd. Dostatočné zavodňovanie organizmu je tou najlepšou prevenciou zbytočného zadržiavania tukov i vody v organizme.

5. Pitím 100-percentných džúsov sa chudne

Ďalší mýtus. Stopercentné džúsy v sebe skrývajú veľké množstvo energie, minimum vitamínov, a neobsahujú žiadnu vlákninu. A rozhodne nie sú vhodné na redukciu váhy.

Pomarančový džús.
Pomarančový džús. Foto: Shutterstock.com
 

Oveľa lepší variant je jesť jeden, či dva kúsky ovocia denne. Ani sladené limonády a kolové nápoje odborníci neodporúčajú, lebo majú, až na výnimky, vysoký obsah cukru.

6. Pri chudnutí sa nesmie piť káva

Opak je pravdou. Podľa výživovej poradkyne, lekárky Václavy Kunovej, je pitie kávy pri chudnutí na mieste.

"Pomáha totiž kompenzovať nízky krvný tlak. Okrem toho obsahuje veľa antioxidantov, ktoré pomáhajú pri likvidácii voľných radikálov v organizme. Kofeín stimuluje - síce málo, ale predsa - výdaj energie formou tepla, mierne teda zvýši energetický obrat," vysvetlila. 

Podľa jej slov si treba vybrať kvalitnú kávu a nezabudnúť na to, že káva odvodňuje a musíte ju vždy zapiť veľkým pohárom vody.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TDCN/shutterstock.com
 

7. Redukčná diéta je bez chuti

Je to mýtus. Na trhu nájdete kuchárske knihy s nízkoenergetickými receptmi na chutné jedlá. Skôr ako sa však rozhodnete začať, zhodnoťte najskôr doterajší jedálniček a skúste si nájsť nízkokalorickú alternatívu.

Prieskumy ukázali, že človek, ktorý vymení biele pečivo za celozrnné, by mal za rok schudnúť až päť kilogramov. K výraznejšiemu úbytku váhy prispeje aj obmedzenie tuku a konzumácia väčšieho množstva zeleniny a potravín s vlákninou.

TIP: Dr. Bukovský vymenoval dobré a zlé diéty

Najdôležitejšie je však pravidelnosť: jedzte každé dve až tri hodiny. Pri redukčnej diéte je spočiatku veľmi ťažké zvládať nielen hlad, ale aj chute - väčšinou na sladké. Zvyčajne je to spôsobené nevyrovnanou hladinou cukru v krvi.

Sladké túžby môžete skrotiť pravidelným jedením, pitným režimom  - vodu si ochuťte kúskami ovocia a bylinky, oklamete maškrtník v sebe alebo si vyberte namiesto čokolád a keksíkov  napr. orechy či sušené ovocie.

8. Rozpísané jedálničky - to je ono!

No nie je to vždy tak. Predpísané majú výhody, pretože sú zostavené podľa vyváženého  pomeru základných živín, ale nemusí sa vám ich dariť dodržiavať. Niekedy možno nemáte doma potrebné suroviny a potom vám jedlo nechutí. Alebo sa vám môže stať, že vás diéta onedlho omrzí a budete sa tešiť na koniec mesiaca, aby ste sa mohli vrátiť k starým jedálenský návykom. 

Cvičenie klikov.
Cvičenie klikov. Foto: Shutterstock.com
 

"Je dobré mať zostavený jedálniček podľa pomeru živín, ale nie podľa presnej receptúry. Človek, ktorý si zostavuje jedálniček sám, býva dlhodobo úspešnejší," vysvetľuje výživová poradkyňa a členka Slovenskej obezitologickej spoločnosti Iva Belasová.

9. Cvičenie rovnako nepomáha

Toto je posledný mýtus. Ak chcete znížiť váhu iba úpravou jedálnička, strácate 75 percent tukovej a 25 percent svalovej hmoty.  Ak pridáte aj pohyb, úbytok svalového tkaniva bude minimálny (do piatich percent), pretože prospieva k zníženiu chuti do jedla a hladiny tuku v krvi.

Aby ste odbúrali telesný tuk, mala by pohybová aktivita dodávať tkanivám dostatok kyslíka, aby spaľovanie tuku bolo čo najefektívnejšie.

Ideálne je hýbať sa trikrát týždenne po hodine alebo každý deň 30 minút. Posilníte tým krvný obehu, srdcovú činnosť aj dýchací systém a zlepšíte si fyzickú kondíciu i náladu.

Nájdite si takú aktivitu, ktorá vás bude baviť a budete na ňu fyzicky a časovo stačiť. Najlepšia je rýchla chôdza, plávanie alebo jazda na bicykli.

Na silové športy a behanie zabudnite: zaťažujú chrbticu aj nosné kĺby. Začnite pozvoľna a zvyšujte aj každodenné rutinné pohyb - proste urobte každý deň o krok viac, radí portál krasna.nova.cz.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy

Už ste čítali?