28. 02. 2019 06:00 | TOKIO/rd

Chlapček vážil po narodení len 268 gramov, teraz tohto rekordéra prepustili z nemocnice

Drobec bol v intenzívnej starostlivosti a na výžive.

Chlapec po narodení.
Chlapec po narodení. Foto: Profimedia

Japonského chlapca, ktorý pri narodení vážil len 268 gramov, prepustili z nemocnice. Dieťa sa narodilo v auguste minulého roka a bolo také malé, že sa zmestilo do dlaní. Píše BBC.

Drobec bol v intenzívnej starostlivosti a na výžive. Po päťmesačnom pobyte ho minulý týždeň pustili domov.

Jeho hmotnosť sa zvýšila na 3,2 kilogramu a už dostáva klasickú stravu. Chlapec, ktorý prišiel na svet v 24. týždni tehotenstva, je najmenším novorodencom na svete.

"Môžem povedať, že som šťastný. Vyrástol, hoci som neveril, že prežije," hovorí šťastná matka po opustení nemocnice v Tokiu.

Chlapec po narodení.
Chlapec po narodení. Foto: Profimedia
 

Doktor Takeši Arimitsu, ktorý sa o malého bojovníka staral, tvrdí, že ide o najmenšie dieťatko, ktoré prepustili do domácej starostlivosti. Potvrdzujú to aj údaje z databázy najmenších bábätiek sveta v univerzite v americkej Iowe.

Predošlý rekord patril chlapcovi narodenému v Nemecku, ktorý vážil 274 gramov. Najmenšie dievčatko bolo tiež z tejto krajiny, tá pri narodení v roku 2015 vážila 252 gramov.

Univerzitná nemocnica, kde sa rekordman narodil, tvrdí, že miera prežitia detí narodených s hmotnosťou menšou ako jeden kilogram je asi 90 percent, pričom pre novorodencov pod 300 gramov sa úspešnosť zníži na 50 percent.

Zaujímavosťou je, že medzi veľmi malými deťmi je miera prežitia u dievčat omnoho vyššia než u chlapcov.

Lekári nateraz nevedia povedať, čím to je, domnievajú sa však, že by to mohlo mať súvis s pomalším vývojom mužských pľúc.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy

Už ste čítali?