10. 05. 2019 10:19 | LONDÝN/tvnoviny.sk

Z pasty, ktorú ospevujú mnohé celebrity, môžete mať tak akurát zubný kaz. Zuby vám nevybieli

Podľa zubných lekárov neexistujú žiadne dôkazy o tom, že funguje.

Pasta na bielenie zubov.
Pasta na bielenie zubov. Foto: shuterstock.com/Vladimir Gjorgiev

Na zubnú pastu, ktorú používajú mnohé celebrity, sa spustila vlna kritiky. Bieliaci výrobok s obsahom dreveného uhlia môže tak akurát zvýšiť riziko zubného kazu, varujú odborníci z King's College v Londýne a University of Manchester. Podľa nich neexistujú žiadne dôkazy o tom, že funguje, píše Daily Mail.

Populárny bieliaci prípravok používa napríklad aj speváčka Nicole Scherzinger. Prezradila, že si čistí zuby „uhlím", aby boli belšie. Propagujú ich aj mnohé iné hviezdy. Zubné pasty s dreveným uhlím aj prášky predávajú v lekárňach a často neobsahujú fluorid, ktorý je potrebný na zničenie povlaku.

Nicole Scherzinger v roku 2008
Nicole Scherzinger v roku 2008 Foto: Profimedia.sk
 

Marketingový trik?

Obchod so zdravou výživou Holland & Barrett hovorí, že zubná pasta z dreveného uhlia je „prírodný bieliaci prostriedok na zuby", ktorý pomáha „rozjasniť zuby" odstránením zubného povlaku a škvŕn spôsobených pitím kávy a červeného vína.

Zubní lekári ale hovoria niečo iné. Výrobky z dreveného uhlia sú podľa nich závislé od „marketingových trikov a folklóru". Drevené uhlie môže v skutočnosti absorbovať fluorid, potrebný na prevenciu zubného kazu, zatiaľ čo nespôsobuje bielenie zubov, ale iba odstraňuje škvrny - podobne ako bežné čistenie.

„Problém je v tom, že o týchto produktoch hovorí toľko celebrít a sú plné sociálnych médií, ale dôkazy o nich nie sú podložené dôkazmi," povedal Joseph Greenwall-Cohen z University of Manchester Dental School a British Dental Bleaching Society. O výrobkoch preskúmali desiatky vedeckých štúdií.

Okrem toho hovorí, že bieliaci účinok pasty je obmedzený na odstránenie škvŕn, rovnakú službu urobí akákoľvek bežná zubná pasta. 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy

Už ste čítali?