15. 05. 2019 12:20 | CANBERRA/tvnoviny.sk

Austrálsky lekár tvrdí, že vymyslel revolučnú metódu, ktorá by mohla vyliečiť rakovinu

Liečba by mala pozostávať iba z jedinej injekcie.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Foto: shutterstoc.com/Mama Belle and the kids

Austrálsky lekár a jeho tím potichu pracovali na revolučnej liečbe, o ktorej tvrdia, že by mohla byť liekom na rakovinu. Liečba by mala pozostávať iba z jedinej injekcie, čo je rozdiel medzi tradičnými radiačnými a chemoterapeutickými ošetreniami.

Lekár Ken Micklethwaite hovorí, že nová liečba využíva modifikované imunitné bunky, nazývané CAR T bunky, ktoré sú schopné vyhľadávať rakovinové bunky, ktoré imunitný systém nedokáže odhaliť a zničiť.

„Berieme imunitné bunky, ktoré nie sú schopné vidieť rakovinu, do nich vkladáme gén, ktorý im umožňuje ich skutočne vidieť a potom odpovedať na rakovinové bunky a potom ich zabiť," povedal doktor Micklethwaite pre program 60 minút Austrália.

Ken Micklethwaite
Ken Micklethwaite Foto: YouTube/ 60 Minutes Australia
 

Injekcia modifikovaných buniek má za následok ohromujúci 70-80% obnovovací výsledok. Liečbu použili nedávno v Spojených štátoch po schválení Úradom pre potraviny a liečivá. Náklady sú však vysoké - okolo pol milióna dolárov na ošetrenie.

Odpoveď na liečbu prichádza asi mesiac po jej prijatí. U jedného pacienta, ktorý dostal liečbu, dokonca došlo k pozoruhodnému uzdraveniu.

Lekári dali 19-ročnému Toddovi O'Sheaovi veľmi malú šancu na prežitie. Trpí agresívnou leukémiou spolu s pľúcnou infekciou. Chemoterapia a transplantácia kostnej drene nezabrali.

"Bol som vydesený, myslel som si, že zomriem. Nevedel som, čo mám robiť," povedal Todd.

Len niekoľko mesiacov po ošetrení s modifikovanými bunkami je teraz v úplnej remisii, čo znamená, že mu vymizli príznaky choroby. V tele mu tečú bunky, ktoré zničia akékoľvek ďalšie nádory, ktoré sa môžu objaviť.

Liečba može zatiaľ pomôcť len ľuďom s rakovinou krvi. Tím ale dúfa, že môže byť vyvinutý na boj proti iným typom, ako je rakovina pľúc alebo prsníka.

„Mojím cieľom by bolo, aby sme mohli ľuďom povedať, že sme vám túto liečbu poskytli a oni budú vyliečení," dodal doktor Micklethwaite.


Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy

Už ste čítali?