01. 07. 2019 10:11 | ŽILINA/TV Markíza

Zapamätajte si číslo 10-tisíc. Naštartuje vám telo pre chudnutie

Podľa odborníkov na jeho dosiahnutie potrebujete denne asi 90 minút.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Bignai/shutterstock.com

Desaťtisíc. To je číslo, ktoré má byť akýmsi svätým grálom denne prejdených krokov, ktoré človeku zaručia, že bude fit. Mnoho článkov uvádza, že je to len marketingový ťah na predaj krokomerov, či stiahnutie aplikácií. Či je to už tak, alebo onak, odborníci potvrdzujú, že Slováci sa nehýbu.

Sedem, osem či 10-tisíc, to sú najbežnejšie čísla, na ktoré vás upozorní v dnešnej dobe váš smartfón či smart hodinky, keď prejdete tento počet krokov. Ruku na srdce, mnohí takúto vzdialenosť neprejdú pri svojom dennom režime ani náhodou.

„Či je to dobrá vec, alebo či je to len nezmysel v rámci nejakej reklamy, ktorú robia športové firmy a ľudia, ktorí si myslia, že majú patent na rozum, tak to je jedna vec samozrejme, ale druhá vec je, isto je to vec, ktorá prospieva každému z nás. Pohyb ako taký v súčasnej dobe je liek," tvrdí cievny chirurg Oto Vincze.

Podľa lekára aj trénera Slováci sa hýbu čoraz menej. „Deti čo chodia na základnú školu, fakt, že obezita, obezita. Všade chodia na elektrických kolobežkách, proste žiadny pohyb vonku, sedia na mobiloch," konštatoval tréner Peter Benko.

Ľudia si vraj neuvedomujú, že nadváha prináša celý rad zdravotných problémov. Moderný fenomén, merač krokov, je tak pre Slovákov zdravotnou a až nevyhnutnou motiváciou.

„Práve preto odporúčame tým ľuďom minimálne tri až päť kilometrov, aby prešli a chodili peši aj s nejakou minimálnou terapiou. A to minimálne denne. Čím viac človek zvládne a urobí, o to lepšie," radí lekár.

„To, číslo 10-tisíc nemusí byť presné, ale tých 10- tisíc je optimal pre bežného človeka, pretože 10-tisíc krokov je to cca hodinka, hodinka aj pol normálnej chôdze," zdôraznil Benko.

A či sa pri kráčaní chudne? Podľa trénera, ak máte nejaké kilo navyše, tak určite je to dobré pre naštartovanie metabolizmu. A podľa lekára tiež spôsob, ako psychicky vypnúť.

Tému spracovala reportérka Zuzana Gadušová.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy

Už ste čítali?