16. 07. 2019 06:00 | PERTH/kc

Proteínová diéta môže zabiť. Fitneska (†25) netušila, že má vzácny syndróm

Michelle si celý ten čas, keď Meegan zaberala v posilňovni, vôbec neuvedomovala, že niečo nie je v poriadku.

Fitnesska Meegan Heffordová.
Fitnesska Meegan Heffordová. Foto: @meeganheff/Instagram

Matka austrálskej fitnesky, ktorá zomrela následkom proteínovej diéty, sa po dvoch rokoch od pohrebu svojej dcéry rozhodla prehovoriť. Michelle Whiteová chce zverejnením príbehu varovať ostatných ľudí pred neodborne zostavovanými jedálničkami a nebezpečnými výživovými doplnkami, ktorých je vraj plný Instagram.

Meegan Heffordovú († 25) našli záchranári v júni 2017 v bezvedomí ležať na podlahe jej spálne. Žena, ktorá trávila veľa voľného času v posilňovni a prísne si strážila stravu, netušila, že trpí vzácnym syndrómom, ktorý sa vyskytuje pri jednom z osemtisíc ľudí. Píše o tom portál Metro.

Jej telo nebolo schopné stráviť väčšie množstvo proteínu. Mladá fitneska pritom pravidelne pila proteínové nápoje, ktoré navyše obsahovali malé množstvo nebezpečných chemikálií.

O dva dni neskôr, po prevoze do nemocnice, mamu dvoch detí prehlásili za mozgovo mŕtvu. Jej matka Michelle musela urobiť veľmi ťažké rozhodnutie: lekárom dala pokyn, aby dcéru odpojili z prístrojov.

Michelle si celý ten čas, keď Meegan zaberala v posilňovni, vôbec neuvedomovala, že niečo nie je v poriadku. V podstate ani nemala ako, dcéra bola zdravšia ako väčšina rovesníčok.

Spočiatku bola na Meegan veľmi hrdá, že sa venuje zdokonaľovaniu tela a žije zdravo. Na cvičenie si našla čas aj po prvom pôrode, keď mala 18 rokov.

„Nemala som problém postrážiť jej dcéru, zatiaľ čo bola v posilňovni," spomína Michelle na obdobie po Meeganinom prvom pôrode.

Zo záľuby sa však pomaly stávala posadnutosť. Po druhom pôrode, keď sa Meegan narodil syn Liam, sa snažila čo najskôr dostať do pôvodnej formy. Postihla ju popôrodná depresia, pre ktorú musela brať lieky. Keď sa z toho dostala, začala chodiť na fitness súťaže a s tým prišla konzumácia výživových doplnkov a proteínová diéta.

Jej jedálniček pozostával z červeného mäsa, kuraciny, bielka z vajíčok a príležitostne z dusenej zeleniny. To všetko zapíjala proteínovými koktailami. Lekári pritom odporúčajú prijímať proteíny v prírodnej forme z normálnej stravy.

Jej posadnutosť cvičením dospela až do takého štádia, že keď nikto z rodiny nemal čas postrážiť deti, prosila ich, aby zrušili svoje plány.

„Myslela som si vtedy, že vyzerá zdravšie ako kedykoľvek predtým, preto som diétu príliš nerozoberala. Jedla dosť a všetko mi pripadalo byť zdravé. Akurát sa úplne vyhýbala cukru," hovorí pani Michelle.

Jedného dňa si na dcére všimla, že sa jej trasú ruky. Pripisovala to vtedy tomu, že to preháňa s cvičením. Meegan si dala povedať a na radu matky si s návštevami posilňovne dala pokoj. O dva dni neskôr mladá fitneska skolabovala vo svojej izbe.

„Upokojovala som samú seba, že je to iba preťaženie organizmu, bola predsa zdravšia ako väčšina ľudí. Snažili sme sa nepanikáriť. Potom však prišla tá hrozná správa. Ani vo sne by nám nenapadlo, že sa to môže takto skončiť," opisuje ťažké chvíle Michelle.

Čo sa vlastne stalo, zistili až niekoľko mesiacov po smrti Meegan. Po sérii lekárskych testov sa zistilo, že Michelle aj jej vnučka Alexa trpia syndrómom neschopnosti strávenia nadbytočných proteínov (UCD).

Ľuďom s týmto syndrómom pre nedostatočné trávenie do krvi vylučujú toxíny, ktoré postupne zasiahnu celý organizmus vrátane mozgu. Človek, ktorý o tejto poruche svojho organizmu vie, sa však pomocou vhodnej diéty a liekov môže vyhýbať neželaným príznakom.

Keď Michelle po smrti svojej dcéry objavila jej plán diéty, veľmi ju to nahnevalo. Bol prešpikovaný proteínmi. Matka, ktorá prišla o dieťa, varuje pred samozvanými odborníkmi na diétu a volá po regulácii odvetvia výživových doplnkov pre športovcov. Jej úsilie si všimla aj austrálska vláda, ktorá v tomto smere už podnikla prvé kroky.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy

Už ste čítali?