27. 10. 2019 07:00 | BRATISLAVA/zg

Dodržte týchto 5 rád a vôbec nebudete trpieť pri zmene času

Hoci teraz spíme o hodinu dlhšie, organizmus sa skôr unaví.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Foto: Shutterstock.com

V noci sa zmenil čas a hoci sme si mohli o hodinu dlhšie pospať, aj pri tomto prechode treba myslieť na svoje telo. Lekárka Jana Hamade má pre vás päť tipov, ako pripravíte svoj organizmus po zmene času do zimného obdobia. Pomôže vám dodržiavanie spánkovej hygieny, pitného režimu, pravidelný pohyb a vyvážená strava.

Biologický rytmus organizmu sa posunu času na jeseň prispôsobuje pomalšie ako na jar, pretože naň výrazne vplýva úroveň osvetlenia za súmraku a úsvitu. Väčšie ťažkosti pociťujú počas tejto zmeny času ľudia, ktorí vstávajú skoro a tí, ktorí spávajú menej ako sedem hodín.

Má však aj pozitíva, kým pri prechode na letný čas viaceré štúdie poukázali na vyšší počet dopravných nehôd, úrazov na pracovisku či vyššie riziko srdcových infarktov, jesennej zmene času pripisujú pokles ich počtu.

Z výsledkov medicínskych výskumov vyplýva, že cirkadiánny rytmus, tzv. vnútorné hodiny organizmu, nedokážu okamžite, zo dňa na deň reagovať na zmenu času.

"Adaptácia je veľmi individuálna, aj s ohľadom na vek a zdravotný stav. Ťažkosti môžu mať malé deti, ktorým sa naruší denný a spánkový režim, ale aj ľudia s psychickými a chronickými ochoreniami, napríklad srdcovo-cievnymi, endokrinnými, neurologickými, s poruchami imunity. Posun času na jeseň býva vnímaný ako získanie hodiny k dobru, ráno sa dá dlhšie spať, no večer zasa príde skôr únava," vedúca sekcie ochrany a podpory zdravia a špecializovaných činností ÚVZ.

Podľa Hamade hoci večer môžete ísť do postele o hodinu neskôr, v prvých dňoch alebo týždňoch sa zobúdzate podľa nastavenia organizmu na letný čas a o hodinu spánku sa ukrátite, čo môže vyvolať únavu, nervozitu, bolesti hlavy, malátnosť, poruchy koncentrácie a môže prispieť aj k nárastu sezónnych depresií.

TIP: Prečo ženy musia spať dlhšie ako muži? Odpoveď je úplne jednoduchá

„Pomocou v prvých dňoch posunu času môže byť malá zmena spánkového rytmu - chodievajte spávať o štvrťhodinu neskôr, prípadne si doprajte polhodinu spánku navyše počas voľných dní," radí lekárka..

Takto si zaručíte dobrý spánok

- štyri až šesť hodín pred spánkom nepite alkohol, kávu, zelený, čierny čaj, energetické nápoje
- nekonzumujte večer ťažko stráviteľné jedlá, posledné jedlo si dajte najneskôr štyri hodiny pred spánkom
- krátko pred spánkom nefajčite
- aspoň štyri hodiny pred spánkom necvičte intenzívne
- pred spánkom miestnosť dobre vyvetrajte, teplota v nej by nemala byť vyššia ako 20 stupňov
- v spálni nemá byť televízor

Hýbte sa a zdravo jedzte, pozor na infekcie z kancelárií

Na jeseň a v zime sa organizmus musí prispôsobiť nielen zmenám súvisiacim s fungovaním vnútorných hodín, ale vo vyššej miere ho ohrozujú i rôzne infekčné ochorenia.

Hamade upozorňuje, že aj pre skoré stmievanie sa viac ľudí pohybuje v uzavretých priestoroch a tak sa zvyšuje pravdepodobnosť prenosu infekčných ochorení formou kvapôčkovej infekcie. Radí, aby ste mysleli na ochranu pred nimi, napriek kratším dňom sa neprestaňte hýbať, venujte aspoň pol hodinu denne pohybu.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Seocentrum
 

„Môže to byť rýchla chôdza, alebo jednoduché cviky na precvičenie celého tela, ktoré môžete robiť počas prestávok v práci. Nezabúdajte na pitný režim, najzdravšia je čistá voda, vhodné sú i nesladené šťavy alebo čaje. Dobrému fungovaniu organizmu a k ľahšiemu zvládnutiu zmien napomôže aj vyvážená strava s dostatkom vitamínov. Najdôležitejší je prísun vitamínu A, C, E a vitamínov skupiny B, " dodáva odborníčka.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy

Už ste čítali?