02. 04. 2020 10:43 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Šošovky a koronavírus nejdú spolu. Radšej vytiahnite zo šuplíka okuliare

Odborníci tvrdia, že ich nosením tvár a oči vystavujete veľkému riziku nákazy COVID-19.

ilustračná snímka.
ilustračná snímka. Foto: Samoilova_Olena/shutterstock.com

Nosíte kontaktné šošovky? Odborníci radia, že v čase šíriaceho sa koronavírusu by ste to mali zvážiť. Radia, aby ste v tejto dobe radšej vytiahli zo šuplíka okuliare.

Šošovky sú totiž podľa nich rizikovejšie. Dôvod je úplne prozaický. Ak máte na tvári okuliare, tak sa jej dotýkate menej, ako keď máte nasadené šošovky, píše portál CNN.

Dotýkanie sa tváre napomáha šíreniu všetkých vírusov, vrátane ochorenia COVID-19. Je preto dôležité, aby ste sa jej dotýkali čo najmenej.

Nositelia kontaktných šošoviek si na tvár a na oči siahajú nielen pri ich nasadzovaní a vyberaní, ale vraj sa si na ne siahajú viac ako ľudia, ktorí šošovky nenosia, tvrdí hovorca americkej oftalmologickej akadémie a očný lekár Thomas Steinemann.

Šúchanie očí, prsty v nose

Rizikom podľa neho je, že najskôr si siahnete do oka a potom na inú časť svojho tela. "Premasírujete si oči, potom tvár, strčíte si prsty do úst, do nosa. A niektorí ľudia nie sú príliš čistotní, takže ani nemajú umyté ruky," tvrdí Steinemann.

Okuliare navyše vám ponúknu aspoň trochu extra ochrany pred čiastočkami koronavírusu, ktoré môžu poletovať vzduchom. Hoci je pravdepodobnejšie, že sa človek infikuje skôr ústami alebo nosom ako cez očnú sliznicu.

 

Oči, šosovky - ilustračné foto
Oči, šosovky - ilustračné foto Foto: shuterstock.com
 

Aj keď je riziko nákazy koronavírusom cez oči nízke, experti varujú, že môžete dostať nepríjemný zápal očných spojiviek. Dáta z Číny i iných krajín ukazujú, že jedno až tri percentá pacientov s Covid-19 prekonali práve toto ochorenie. A to môže samozrejme spustiť aj iný vírus. To, že máte zápal očných spojiviek automaticky neznamená, že za to môže nový koronavírus, upokojujú lekári.

Na videu si pozrite postup, ako by ľudia s okuliarmi mali nosiť rúško.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z My ženy

Už ste čítali?